Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

nu.nu ai voie sa ai nici un alt venit,sub nici o forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Scuza-ma sunt intr-o pasa proasa rau de tot de 4-5 zile incoace. Rau e sa nu fii cu sanatatea in regula.

Deci
Concediul de maternitate tine maxim 126 de zile calendaristice din care 42 de zile postnatal sunt obligatorii. Restul nu sunt obligatorii. Modalitatea de impartire ramane la latitudinea asiguratei cu rezerva celor 42 de zile postnatal.
Modalitatea de calcul este aceeasi ca la concediile medicale deci total venituri realizate in ultimele 6 luni din intervalul de 12 lucrate rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din perioada de referinta iar valoarea aceasta se pondereaza cu 85% rezultatul reprezentand cuantumul indemnizatiei zilnice brute. Aceasta se va inmulti cu nr de zile lucratoare din luna in plata si va rezulta venitul pe acea luna.

Asta ar fi.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Iti doresc sanatate, sa te faci bine cat mai repede.Daca a fost o viroza, deja trebuie sa fii vindecat.:)


Multumesc pentru raspuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:

Fi-miu a implinit 1 an la 11 oct. 2012.
M-am intors la serviciu pe 4 oct. 2012.

Pt. luna oct. 2012 voi mai lua vreun rest de indemnizatie? (adica 1-4 oct.)

Nu cunosc in amanunt legislatia, de aceea va intreb, am auzit (eu nu-mi aduc aminte sub nicio forma,(pt. ca banii au venit retroactiv si n-am calculat) ca pe luna in care s-a nascut bebe-ul (respectiv luna oct. la noi) nu se da indemnizatia fractionat la inceputul perioadei, ci se da luna intreaga la sfarsitul perioadei de CIC. (concret, ce am inteles eu, ca nu am luat indemnizatia aferenta perioadei 11-31 oct 2011 atunci, la inceput, ci ca ar urma sa o iau acum).

(Daca am intrebat o tampenie, mi-o asum si astept raspunsul)

Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, primesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Da, primesti.


primesc pt perioada 1-4 oct, sau pt toata luna oct?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1-4 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Buna!

Sper sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare: nasa fetelor mele urmeaza sa nasca in martie. Ea locuieste in Cluj, dar buletinul si actele pentru PFA-ul ei sunt inregistrate la Sibiu (de unde este originara). Ea va naste la Cluj, in conditiile astea unde va fi inregistrat copilul, si unde se vor depune actele pentru alocatie si indemnizatie? Poate primi alocatia de la Cluj si indemnizatia de la Sibiu (unde are inregistrat PFA-ul)? Sau cum se procedeaza?

Multumesc!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va depune actele si isi va primi drepturile conform adresei de domiciliu din cartea de identitate.
Atentie la PFA - trebuie suspendat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Precizare: eu am nascut la Iasi,desi sunt din alt oras.Certificatul de nastere a fost emis de cei de la starea civila Iasi,deci la ea...certificatul va fi emis de starea civila din orasul respectiv,primarie sau cine elibereaza certificatele de nastere.Deoarece nu poti scoate copilul din spital fara certificat de nastere.
Actele se vor depune in orasul de pe buletin,se va face cont,si primaria va cere negatie din orasul unde a avut loc nasterea ca nu s-a depus dosar si acolo,apoi,cand ajunge negatia se da drumul la dosar.

Eu am depus actele in orasul meu,si au cerut cei de la primarie negatie de la Iasi,apoi am primit banii.E de preferat un cont.

Mergi la inceput