Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da beneficiezi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litora spune:

Multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Revin cu o dilema.
CCC mi se termina sambata 29 septembrie. Deci reintoarcerea la serviciu o voi face cu data de 30, chiar daca e duminica, ca sa am continuitate, corect?
Insa asistenta medicului de familie a spus ca nu-mi poate da concediu prenatal pt data de 30 septembrie, pt ca pica duminica si este, deci, zi nelucratoare. Si atunci raman cu ziua asta descoperita cumva. Eu, medicul, cei de la firma stim ca 30 pica duminica, dar in acte practic pe ziua aia sunt salariata fara concediu prenatal si nu stiu cum sa procedez.
Nu stiu cat de bine am explicat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Daca nu ati inteles ceva, voi incerca sa explic mai bine

32 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Duminica nu intra in calcul. Vei incepe de luni si va exista continuitate deoarece se iau in calcul doar zilele lucratoare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Buna!

Recent am aflat de la cumnata mea ca este insarcinata si nu are informatii despre cum se calculeza indemnizatia de crestere a copilului.
Cum pe vremea mea erau alte legi:), va rog sa ma ajutati cu informatii.
Concediul pre si postnatal a ramas tot 142 de zile?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Chiar nu stie nimeni despre concediul prenatal? :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt o multime de raspunsuri exact pe aceasta tema - exact la aceasta sectiune. Doar sa rasfoiesti un pic.

Baza legala este aceeasi OG158/2005
Este pe pagina legislativa:

http://www.romleas.ro/legi/index.html


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Ok, Marius.Merci mult!
Asteptam sa-mi scrie un oradean care intotdeauna mi-a dat sfaturi utile :)

Salutari din Kitchener, un oras cu multi oradeni si aradeni.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuza-ma sunt intr-o pasa proasa rau de tot de 4-5 zile incoace. Rau e sa nu fii cu sanatatea in regula.

Deci
Concediul de maternitate tine maxim 126 de zile calendaristice din care 42 de zile postnatal sunt obligatorii. Restul nu sunt obligatorii. Modalitatea de impartire ramane la latitudinea asiguratei cu rezerva celor 42 de zile postnatal.
Modalitatea de calcul este aceeasi ca la concediile medicale deci total venituri realizate in ultimele 6 luni din intervalul de 12 lucrate rezultatul se imparte la numarul de zile lucratoare din perioada de referinta iar valoarea aceasta se pondereaza cu 85% rezultatul reprezentand cuantumul indemnizatiei zilnice brute. Aceasta se va inmulti cu nr de zile lucratoare din luna in plata si va rezulta venitul pe acea luna.

Asta ar fi.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Cat sunt in CIC pot sa-mi fac PFA?
Multumesc

Mergi la inceput