Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ema, multumesc de sugestie, as incerca cu BB cream dar acum in Romania e foarte cald si chiar nu mai pot sa mai incarc fata cu inca un produs, si asa crema asta minerala imi scoate peri albi (la propriu!)...

In orice caz e ceva dubios la fata mea, vad ca prin unele zone mi-au aparut niste bubite mici si enervante (as banui crema solara, dar nu imi apar pe toata fata, iar daca ar fi din cauza ei ar trebui sa apara peste tot pe unde o aplic), cred ca e cazul sa merg la un dermatolog ca nu se mai poate (am facut o lista cu dermatologi, dar nu ma hotarasc).

Si legat de problema mea, petele, am cumparat de la farmacie acest ser (el e pentru acnee teoretic, dar avand in vedere compozitia - acid azelaic, niacinamida si acid salicilic - cred ca e foarte potrivit si pentru pete):
http://www.medik8.com/en/face/antiacnekit.html

Si ieri am tot citit despre melanina, melanogeneza, tirozinaza si inhibitori ai ultimelor doua (pana cand am simtit ca mi se incetoseaza mintea de la atata chimie... mai ales ca niciodata nu mi-a placut, dar deh, daca-i musai, cu placere), si am aflat diverse, cum ar fi, de exemplu, ca acizii grasi nesaturati (oleic, linoleic, linolenic) ajuta la inhibarea melanogenezei, iar acizii grasi saturati (palmitic, stearic) au efectul invers. Deci daca vrem sa ne ferim de pete ar trebui sa evitam cosmeticele care contin acid stearic sau palmitic - uleiurile de palmier si de cocos trebuie excluse cu totul... Oricum acidul palmitic se gaseste in mai toate organismele (animale, plante), iar acidul stearic la fel. Plus ca ultimul e de baza in foarte multe cosmetice (le-am luat la puricat pe ale mele si din pacate multe creme il contin).

Cam asta ar fi "pastila" de astazi. Keep cool and wear sunscreen !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Ema, multumesc de sugestie, as incerca cu BB cream dar acum in Romania e foarte cald si chiar nu mai pot sa mai incarc fata cu inca un produs, si asa crema asta minerala imi scoate peri albi (la propriu!)...


Salcia, ai incercat primer peste sunscreen?
Eu de cand mi-a spus Ema de el sunt dependenta :) (Ema).).
Cred ca merge si fare nimic peste, eu pun putin blush si un puf de pudra peste si ma tine o zi intreaga.
E drept ca eu nu prea stau pe-afara in cursul saptamanii asa ca nu ma deranjeaza caldura pentru ca in 90% din timp sunt in incinte cu aer conditionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Ramiris
Salcia,BB cream este alternativa de vara a fondului de ten.Nici pe departe nu incarca tenul .Sunt BB cream si cu 45 spf.Asa ca...nu-ti mai trebuie nici crema cu protectie,nici fond de ten.Eu folosesc dimineata urmatoarele...Spalat ,tonic,crema cu 50 spf,primer,bb cream...si atat.Nu am tenul incarcat,nu am facut pistrui-pete.
Eu am mai multe bb cream,in prezent folosesc ceva de la L`oreal...care nu are protectie dar imi place foarte mult cum se vede pe fata...este cu adevarat...superb...cand pun pe deget este alb cu niste particule mov...iar in momentul in care intind pe fata...coloreaza pielea intr-un mod natural...nici nu spui ca am dat cu ceva.
Despre vaselina pe gene...fara nici o exagerare dupa o saptamana mi-au ajuns genele la ...sprancene...si s-au umplut toate golurile...imi cazusera de aveam goluri...si se tocisera groaznic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

ce este ala primer? Ca vad ca toata lumea il lauda si nu mi-e foarte clar. Pe net scrie ca se foloseste inainte de machiaj, e un fel de crema peste care se fixeaza mai bine machiajul si tenul e mai luminos si mai stralucitor?
Si BB cream e ca un fond de ten?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Iarina,imi vine destul de greu sa explic...am sa incerc totusi cu riscul ca sunt iar catalogata drept analfabeta ...eu limba romana o folosesc doar la calculator ...de foarte multi ani.
Primerul este o baza de machiaj pe baza de silicon care ajuta la acoperirea porilor,absorbtia sebumului si usurinta intinderii fondului de ten,adica se poate aplica mult mai uniform peste primer.Exista si primer ptr. ochi...intensifica culoarea fardului de pleoape...si rezistenta...adica nu curge,intinde chiar in zilele calduroase.
BB cream este o inventie nemteasca dar cu mare cautare in Asia.este un fel de crema 15:1...hidrateaza,coloreaza,protejeaza(daca are spf)e foarte faina.
Missha M si Skin79 mi s-au parut cele mai bune...de cati ani folosesc asa ceva.Acum au si garnier,l`oreal si multe altele.Ideea e ca nu e atat de dens ca un fond de ten dar nici nu se recunoaste pe ten ...lasa tenul superb si nici nu se vede ca esti fardata...cu farduri traditionale...fond de ten,pudra...oricat de marca ar fi...tot se cunoaste...ca esti machiata...La naiba ca nu imi gasesc cuvintele potrivite.Daca nu ai inteles mare lucru cel mai bine cauta informatii pe net...dar si mai bine testeaza pe pielea ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Ema, mai zi-mi cu vaselina aia, ca mi-ai facut pofta. E vaselina simpla, din cea care se gaseste (cred) la farmacii? Nu e suparatoare daca intra in ochi, chiar daca o dai noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Sar'mana Ema, am inteles, cred ca ma duc sa-mi iua primer Mai ales ca vine vara si as vrea ca pielea sa fie perfecta noroc cu voi, sunteti o comoara de informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ema, chiar asa se numeste, BB cream? Intreb la Apoteke, la Rossman, DM sau Douglas?

Ca primer ce folosesti, fa reclama ? Ca vreau sa incerc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mirelush, raportez si eu la ... Nu mai stiu cite saptamini de glycoA, am senzatia la pipait ca e pielea mult mai fina, nu stiu daca o fi doar imaginatia mea, dar asa mi se pare cind dau cu mina. Cred insa ca si pielea de pe degete e mai fina, tot de la glyco

In schimb au reusit sa ma sperie fetele (si tu) cu petele de pe fata, asa ca acum ma uit in oglinda si observ tot felul de pete si sunt obsedata ca nu stiu daca le-am avut inainte (mai mult ca sigur) sau le-am capatat de curind. De fapt nici nu stiu prea bine la ce fel de pete va referiti, are careva o poza, dar acum am stresul ca ma umplu de ele, desi stau cu sfp 50 si in casa si chiar pe vremea asta de rahat.

Asa ca am decis sa fac peelingul propriu-zis cind ma intorc din Canada (adica in august) - e ok crema pina atunci daca sta la frigider? Fiindca daca stau stresata de pete aici la nori, acasa unde chiar voi sta la soare, ca vreau sa stau mai mult in piscina si in lac, deci vor straluci ultravioletele in jur la greu, ma fac toata numai o pata probabil.

Apropos, cu glyco pot sa dau si pe sub ochi sau nu? Si cu hialuron? Ah, si hialuronul ala presupun ca nu are un self-destruct in el, ca eu nu am cum sa il termin in 3 luni decit daca incep sa il beau , asa de mare e sticla.

Va pup din intunecata Hanovra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Ema, mai zi-mi cu vaselina aia, ca mi-ai facut pofta. E vaselina simpla, din cea care se gaseste (cred) la farmacii? Nu e suparatoare daca intra in ochi, chiar daca o dai noaptea?


Si eu vreau sa stiu care e treaba cu vaselina, cum sa cer la farmacie in Romania sa fiu sigura ca iau ce trebuie?

Mergi la inceput