Ursuleti & ursulete de novdec2010(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna, dragelor! Mi-a fost tare dor de voi, dar, fireste ca noua odisee e tare activa si abia am reusit sa citesc la zi acolo, daramite sa mai intru si aici. Azi s-a nascut primul copilas din odiseea boboceilor, o fetita care desi a "iesit" la 36 de saptamani are 4 kg si 51 cm!

Felicitari Elizacri pentru titularizare si pentru locul de munca la doi pasi de casa, cresa si gradinita. Dumnezeu le aranjeaza cum trebuie si va rasplateste din plin pentru greul prin care ati trecut.

RamoP si Heidy: Voi ce mai faceti, cum merg sarcinile, cum sunt puii, ati aflat daca baietii vor avea fratiori sau surioare? RamoP sigur a aflat, nu stiu Heidy, ca era putin mai in urma ca noi. Eu mai am mai putin de doua luni pana la termen si acum caut o solutie pentru nastere. Dr. Hamid, la care am mers, nu va fi intre 1 si 15 septembrie, iar termenul meu maxim e pe 17 (cu varianta in 13). Oricum, zicea ca fiind ceza ar insemna ca incepand cu 2-3 sa o poata scoate pe gagalice, dar cum el nu e... sa vad ce solutie imi propune intr-o saptamana - doua cand ma duc sa imi recolteze pentru streptococul B. Poate ma lasa pe mana unui coleg, ca nu cred sa fie cazul sa il scoata pe bebe si mai devreme, mai ales ca eu fac copii mici, ca asa e materialul genetic. Pe Iulia am nascut-o la 39 de saptamani si a avut doar 2.500, asa ca sigur nu va fi pregatita sa o scoata mai devreme decat termenul obisnuit pentru cezariana. Unde sa mai pun, ca eu vreau cezariana la cald, el incearca sa ma convinga sa fie la rece si uite-asa, nu stiu incotro sa o iau, de unde sa gasesc in ultima clipa un medic care sa accepte sa ma ia in observatie spre final si sa vina si la ceza cand ma apuca pe mine sorocul. Vreo sugestie, ceva? Am tot zis ca intru si pe FB, sa intreb ursoaicele, dar tot nu reusesc!

O sa mai intru si va povestesc si de Iulia, acum nu am timp, e o scumpa si a facut progrese mari, cum spunea si Letzy de fata ei.

Pupici pentru toate!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Hello

vad ca este slaba activitatea pe aici. eu recunosc ca am lipsit de acasa 2 luni si unde am fost nu am avut net.

Eliza felicitari

Noi suntem cu totii bine, iar Horea este o minune de copil numai ca nu vorbeste nimic si nu vrea la olita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Chiar ca slaba activitate, mai! Oare de ce ati fugit toate? Bravegirl, nici tu, care erai fidela forumului? Ne-ai parasit pentru FB si tu sau ai patit ceva? Sper ca esti bine!

Despre noi, ce sa zic, la mine a inceput numaratoarea inversa, mai am in jur de o luna si vin cu bebelina 2 acasa. Am emotii, ma intreb mereu cand m-o apuca si ce m-oi face eu. Daca sunt singura cu Iulia acasa ce fac etc. Mama pleaca in concediu de pe 17 pe 27 si sper sa nu nasc pana se intoarce ea, ca ea cu sotul vor face cu randul cu mine acasa, incat sa fiu sigura ca pot avea grija de doi. Cand oi vedea ca ma descurc, daca se va intampla aceasta, le voi da liber si raman eu cu puii, dar pana atunci, am nevoie de ajutor, ca Iulia e tare agitata si nu sta cuminte, iar bebe 2 nu stiu ce fel va fi, daca va fi cuminte si va dormi in propriul patut, incat intre timp sa pot vedea de Iulia. Afara, cand voi iesi cu pupezele, ma gandesc ca o voi lega pe Iulia de mine, sa nu poata fugi prea departe, ca nu e copil cuminte deloc si nu ma vad si proaspat operata si fugin dupa copil mare si lasand caruciorul de izbeliste.

Nici Iulia mea cu vorbeste pe limba noastra, dar are un limbaj pe intelesul nostru, ne spune orice, ne arata etc. E dulcica, dar si nazdravana, de ma umple de nervi si il rog pe Dumnezeu sa imi dea putere sa le cresc pe amandoua, ca eu am probleme cu una, daramite cu doua. In fine, au crescut altele si mai multi copii si singure, m-oi descurca si eu intr-un fel. Despre nastere, tot in pom sunt, medicul care mi-a urmarit sarcina va fi plecat din tara in perioada nasterii si inca incerc sa gasesc la Filantropia un medic care sa accepte sa imi faca cezariana la cald, nu din cea programata, cum vor mai toti, din comoditate (ei spun ca e riscant, ca se poate rupe uterul de la contractii, dar eu astept doar primele semne ale nasterii si am si fugit la spital, nu stau mult pe ganduri si, in plus, cate femei nu nasc natural dupa cezariana si nu li se mai rupe uterul... asa ca e doar bla-bla, prefera sa isi programeze ei, sa stabileasca ceza cand le convine, cand au garda etc).

Iulia face la olita si una si alta si doar foarte rar mai are cate un accident si imi face aiurea, in scaunul de masa sau prin alta parte, dar foarte rar si fara explicatie. Nu e semn de protest, sa zic ca face special ca am certat-o si sa se razbune, ci pur si simplu... Dar sunt fericita ca in rest am scapat de grija, o las cu body-ul desfacut si ea il ridica, si-l pune sub barbie, sa nu se ude si apoi se asaza. Daca o tin si cu chiloti, nu suporta sa faca la olita cu chilotii in vine, nu face pana nu ii scoate de tot. Nu reusesc sa o conving nicicum sa ii lase pe ea. Ce ma fac cand vine vremea racoroasa si va avea pantalni, stam sa ne dezbracam mereu? [banng]. In somn face, nu se controleaza, dar, oricum, consumam un singur pampers pe zi, ceea ce e foarte bine. Cum scapam si de pampersul din somn, nu stiu ca mi se pare complicat sa se trezeasca ea, sa simta in somn ca face. Sa o trezesc eu din cand in cand si sa o pun la olita mi se pare aiurea. Oare cum ati facut voi, mamelor mai cu experienta? Sashenka, tu, la primii doi, ca am inteles ca Horea inca nu presteaza la olita?

Il iubeste pe ta'su de nu mai poate, mereu e cu tata pe buze, indiferent de situatie: pun ceva la gunoi, spune tata, adica tata arunca gunoiul, face semn de luat in brate, ca si cum ar strange pe cineva in brate si cand o intreb pe cine iubeste spune tata, cand se murdareste pe picioare, ca nu vrea in picioare sosete, botosei etc, spune tata, ca tata o spala si tot asa, tata e omniprezent :) Doar cand e de nani cu adevarat, il impinge de langa ea si ma vrea pe mine, ca deh, tata nu are tzitzi, ca altfel tot tata ar fi pe buzele ei :) Si daca eu insist ca stai acolo si culca-te cu tata il ia de par, de cap, sa il ridice de langa ea si sa il impinga. Sau daca noi mai vrem sa dormim si ea nu are chef, trage de noi, se enerveaza ca de ce nu ridicam capul de pe perna. Cum o adormi cand oi fi eu la spital sa nasc, vom vedea, ca in afara de cand mergem afara si adoarme in carut sau in masina, in casa a adormit doar cu mine... Asta e, s-or descurca sotul cu mama cumva, de somn o adormi ea la un moment dat.

In fine, as povesti o gramada, ca fiecare copil are gesturi dulci, memorabile, pe care in timp le si uitam. Spre ex. Iulia nu stia sa ne arate cand e da si cand e nu, ambele erau cu dat din cap in semn de nu si cand ea vroia sa fie da se enerva teribil. I-am explicat ca la da se face cum se face, a invatat miscarea si acum o face atat de frumos, da din cap amplu, de sus pana jos, de doua ori chiar si inchide si ochii in timp ce da din cap. Nu stiu cat intelegeti, dar e tare interesanta si dulce! E si indaratnica si daca ii spun sa nu faca ceva, special aia face, asa ca incerc sa nu ii mai spun, ci doar sa ii distrag atentia de la ce prostii face.

Ma mai duc putin la alte trebsoare, m-as bucura mult sa mai scrieti si voi. Eliza_cri, voi ce mai faceti? Te pregatesti de serviciu, de inceput de scoala + gradinita copiilor?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am uitat sa va spun ca a facut si primul "tablou" pe perete, in viziunea ei fiind o pisica, de cate ori trece pe langa ea si o vede spune "mau, mau". Si unde il putea face? La intrarea in casa, sa il vada toti care ne trec pragul, e cu rosu si cu pix :) Eu spalam vasele si tot auzeam hars hars. Ma intrebam ce o face, dar nu imi imaginam ce prostie ar putea face. Cand apare langa mine, era murdara pe degete de rosu, inteleg isprava, ii vad pixul si acum caut opera de arta. O rog sa imi arate, dar ea ma ducea catre zona de unde luase pixul, nu unde era desenul. In final ma duce si la zid si constat cu stupoare ca e iremediabil, singura solutie fiind zugravitul. Ii vom face si poza, sa aiba amintire, pana acum nu ne-am invrednicit... I-am tot explicat ca scriem doar pe foaie, dar nu stiu cat o respecta, ca daca ii mai pica un pix in mana, nu se stie ce "sevalet" gaseste ea. In fine, cam asa... daca ma mai gandesc, mai scriu o gramada, dar mi-e greu cu ea misunand pe langa mine. Ma duc sa arunc olita, tocmai a facut pis. Va pupic pe toate!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Elfica,sunt aici...n-am mai scris ca am fost f ocupata. Nu am parasit Dc-ul pt Fb.
nastere usoara!
Patrick a inceput de sapt trecuta gradi. Vara asta a evoluat fantastic. Cine il vede nu ma crede ca nu are nici 2 ani. Vorbeste tot, in fraze, stie tot...e f haios.
Sa va dau exemplu de discutii 'inteligente':
Azi in masina:
-P: ce faci mami?
-eu: conduc, ce sa fac?
-P: de ce?
-eu: pai cineva trebuie sa conduca, nu?
-p: nu tu mami, tati conduce si IOOOO!
-eu: de ce doar voi?
-P: asa!

Cd il intreb de ce ai facut aia? el imi raspunde: de aia/asa/asa vreau io!
Mai are momente cd vorbeste pe limba lui, mai ales cd vrea sa povesteasca ceva repede, se grabeste si poceste rau cuvintele. am renuntat la scaunul de masa, mananca pe scaun normal, felul 2 singurel , la ciorba mai lucram
Se joaca f frumos, are rabdare spre deosebire de mandra mare.
Cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravo, Bravegirl, ma bucur tare sa aud asa ceva, abia astept si eu discutiile. Cand sunt impreuna fratiorii tot tambalau mare e sau se simte ca a crescut Patrick? Cred ca gradinita l-a ajutat mult la progrese, nu, atat la mancatul singur, cat si la vorbit. Bine, e clar ca si felul lui e asta, precoce, am vazut si eu copii asa si m-au uimit diferentele. Iti trimit si eu un PM, sa te intreb ceva.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

elfica, sa stii ca avem zile si zile. In unele nici nu-i simt in casa, in majoritatea se cearta din orice. Nu pot face nimic...cum ii las, cum se bat dar se simte ca au crescut. Ma inteleg mult mai bine cu ei. am fost in weekendul asta la munte si a fost f ok. nu am mai alergat ca disperata dupa ei, nu am mai carat toata casa, am avut un bagaj relativ micut, pot sa spun ca a fost, in sfarsit, o iesire super chiar ma gandesc sa iesim mult mai des cu ei...pana de curand de cate ori mergeam pe undeva cu amandoi, ma gandeam cu groaza la cum o sa ma descurc. Dar de acum, am copiii mari si e mult mai usor, asa ca am prins curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Of, nimeni nu mai scrie aici... pacat ca a murit odiseea noastra draga!

Eu inca nu am nascut, dar mai e tare putin. Azi am 38 de saptamani si 5 zile si miercuri trec implinesc 39 si trec in ultima saptamana... Pe Iulia am nascut-o fix la 39, sa vedem cum vrea Simona. Va anunt! Pupici celor care inca mai citesc odiseea, dar poate nu au curaj sa scrie, din cauza lipsei de activitate.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Elfica, nastere usoara! chiar ieri am avut ceva timp liber si am cautat odiseea ta sa vad dc ai nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

ma tot uit si eu dar daca vad ca nu scrie nimeni ma intristez....zilele astea am citit odiseea de cand eram gravidute.....asa nostalgica am devenit

Elfica iti tinem pumnii sa nasti repede si usor si bebelina sa fie cuminte si mancacioase

Mergi la inceput