Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

colul masurat la echo abdominal aparea mereu mai lung fata de cel masurat endovaginal care e cel mai relevant.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Am zis eu ca a fost masurat abdominal ? Stiu ca nu se masoara asa, si la fel si doctorul, a fost masurat transvaginal, separat de cealalta eco care a fost abdominala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Albu e un dr f bun, singura chestie e ca e fff ocupat si ce ma pune pe ganduri e ca face de toate, si fiv-uri, si interventii, si nasteri, de, cam asa e la noi la romani, nu prea se poarta supraspecializarea

Apropo de abdominal/ vaginal, cred ca Anabel a vrut doar sa spuna ca apar diferente. Oricum, apropo de masuratori - daca e sa fim mai catolici decat papa, colul se masoara de 3 ori, in momente diferite ale eco. Se ia in calcul valoarea cea mai mica, daca are forma de S nu se ia in considerare masuratoarea. Toate astea mi le-a spus dr mea, dar nici ea nu mi-l masoara de atatea ori, de obicei se uita la el de doua ori, la inceput si la sf si masoara o data, cum zice ea cu exigenta


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

scuze eu vb de cazul meu....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Cred ca am inteles eu gresit dupa cele trei puncte de la final, scuze.

Brigit, stiu ce spui de albu, si tocmai in aceeasi idee daca l-as fi prins ca ma da afara sau se grabeste cu ceva cu mine, nu mai mergeam, dar altfel se poarta foarte ok cu mine - si nu e cazul sa ma laud ca am mers la multi doctori inainte de el :)
Bine ca mi-ai zis ca nu se masoara daca e in S, ca am cautat acum pe net tot felul de info si gasisem acolo si masuratori pe S pe eco si ma uitam in dunga la ele :) Nu era in S al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, cum mai esti cu contractiile?
eu ieri am avut putine, azi mai multe, dar nu incat sa ma ingrijorez. marti am eco si sunt curioasa cum arata colul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ce inseamna col in s?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Din cate am inteles daca e in forma de S e contractie, sau asa ceva
Vreau sa spun ca eu nu am nerv sa ma uit pe diverse eco pe net ca sunt cam panicoasa si ma iau repede la ganduri

Eu am noroc ca dr mea imi rasp la intrebari si e proactiva, nu imi vin mie in minte toate intrebarile in cabinet insa


Balanta, sper sa nu mai ai emotii la controale nici cu eco nici cu nimik altceva.

Anabel, stai numai in pat?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta e la fel, cum ma ridic in picioare burta e beton si doare, merg incovoiata la toaleta.Iar in pat nu pot sta pe parti ca am contractie, am invatat sa dorm pe spate dar inclinata spre stanga intre perne.Stau cam tot timpul pe spate si ziua incerc sa ii mai pacalesc si stau pe stanga.Asta e ajungem noi departe...

Brigit da stau la pat non stop asta e dc nu am legat sacul cand trebuia ma refer la cerclaj.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

offf, contractiile astea mi-au mancat nervii. zilele trecute m-am simtit bine, insa de vreo 2 zile imi e greu. merg cu burta in maini si aplecata. mi se pare mai greu ca pana acum. in pat mi-e ok, dar cum ma ridic pt a merge la baie cum mi se face bolovan. ma tot framanata statul asta pe o parte, ma gandesc sa nu ii strivesc, sa-i apas pe manute, picioare, cap. am nebuneli am trecut iar pe 3 nifedipine

33 &

Mergi la inceput