Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu am o alta nelamuire legata de baitza: cate cadite cumparati? Am citit undeva o mamima a cumparat 2 cadite si m-a pus pe ganduri. Una sa nu fie suficienta? Daca nu-l speli pe cap pe unul, o fi vreo problema daca-l imbaiezi pe al 2-lea in aceasi apa? Habar n-am . In toate articolele legate de acest subiect, iesea clar ideea ca ar trebui sa ne folosim de acest mom al serii ca sa-i obisnuim incet, incet sa doarma in acelasi timp. Sa avem o rutina: baitza, masaj, laptic, poveste sau cantecel si nani. Dar nu pierzi f mult timp cu "du o cada, umple-o pe cea de-a 2-a, goleste-le, spala-le". Dar cum zicea brigit "vine, vidi vici"

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, eu zic ça o cadita este de ajuns, dar ca e musai ca dupa ce il spalam pe unul, sa o curatam, sa punem alta apa si sa il spalam pe nr 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

o cadita este ok...... daor daca nu sunteti o miniarmata de 4-5 persoane disponibile la ora de baie pt a se produce simultan actiunea...

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta deja in trim 3 cu ficatul nu cred ca mai tb sa iti faci griji. Si exact cum ziceai trebuie sa mananci cantitati industriale. Eu cu carnea am o mare problema, nu pot deloc sa mai mananc.de ficat mi s- a facut pofta o data, a facut mama, care gateste ff bine, si nu am putut sa ma ating, simteam ca mor de pofta si de rau in acelasu timp.

Mi s-a pus pata pe creveti - cred ca de la masterchef mi se trage ca aia mereu fac fructe de mare- iar mama saraca nu a avut decat sa se specializeze in a-i prepara. Inca e in stadiu de experimentat, dar eu le mananc cu placerem de cand am aflat ca sunt sursa de fier cu ata mai mult.

Apropo de " interzise" in sarcina, am inteles ca nici icrele nu sunt bune, dar eu din cand in cand mau scap in ele


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, cat am fost gravida am mancat de toate, mai putin carne cruda (ex. bifteck tartar) si am fost ok. Cu analizele nu am stat excelent, dar intotdeauna am avut valori rezonabile.
Am luat si eu Ferretab initial, numai ca ma constipa groaznic, iar apoi, la sfatul medicului, am luat Ferretab, fara nicio diferenta insa la capitolul constipatie . Asa ca, la un moment dat, luam cate o tb. la 2 sau chiar 3 zile. Cu hemoglobina nu am avut probleme in sarcina, ci numai dupa nastere din cauza cantitatii mari de sane pierduta la nastere.

Cat priveste cadita, una singura ajunge. Noi intotdeauna i-am imbaiat unul dupa celalalt, in aceeasi apa. Intotdeauna am incercat sa la fac program impreuna, in sensul ca sa manance la aceeasi ora amandoi, sa doarma deodata pentru ca altfel...dai de mancare, schimbi si "alergi" incontinuu, fara a avea vreun moment de respiro.
La noi chiar si acum e program simultan, chiar daca e mai dificil din cauza ca printzesa mea doreste, incet-incet, sa ajunga doar la 1 somn/zi, in timp ce frate-sau doarme 2 reprize a cate 2 ore jumate neintors .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Erata: in mesajul anterior, am vrut sa spun ca initial am luar Ferretab, iar mai apoi Captafer...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mmammarutza, cu alaptatul cum a fost? ai avut lapte destul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, daca eram in Bucuresti, te insoteam eu la targ (maine plec) ca mi-am facut curaj, gata, luat si protectia pentru centura si acum sunt sofer iar
Brigit
Balanta, am oprit Crinone cand am implinit 12s, mai iau insa 2-3 duphaston/zi pana le opresc si pe astea. Chestia cu placenta putin pe col mi-a zis-o doar dr. din T. cand am intrebat eu daca mai am sanse sa mai sangerez, dar mi-a zis sa nu-mi fac probleme ca pana la 20 s se va ridica. Dr. din tara nici nu mi-a atras atentia asupra ei. colul era la 5 sapt de 3.5, acum era 3.2.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
12+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

ralu, in turcia ai fost la eco? Ce curajoasa esti! Recunosc ca de focul drumului nu m-as fi dus asa departe. Cu avionul exclus ca de obicei am emotii si evit cat pot.

Azi am constat pt prima data ca mi se intareste burtica, am pus din intamplare mana si era beton. De simtit nu am simtit nimik.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

colul nu-i cam scurt la 12 sapt? (3.2)
dr albu a zis ceva de el? de un eventual cerclaj preventiv?
la mine la 12s a fost 3.2, la 14s a fost 2.9 iar la 17s ...1.3 si deschis in palnie la orificiul intern. regret enorm ca nu m-am tinut de capul dr sa fi facut cerclajul la 12-13 sapt si ca am lasat la alegerea lui. cred ca asa nu as fi avut nici 10% din problemele ce le-am avut incepand cu sapt 17.

Mergi la inceput