Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miruna, tu contractii ai?
si pe mine m-a surpris ce s-a intamplat cu colul tau, fiindca pana acum cateva zile stiu ca stateai bine cu colul. imi vin mereu in minte cuvintele ginecologului meu, spuse prin sapt 14: "la gemeni, perioada cu aevarat critica este intre sapt 30 si 36".

irip, imi imaginez ca auzi si vezi in spital fel si fel de cazuri horror. dar poate te lasa luni acasa si macar iesi din atmosfera aia. banuiesc ca te simt ok, ca esti in continuare fara contractii.

anabel, cum esti? te-am visat spre dimineata, dar nu mai stiu ce faceai in vis.

aseara am avut necazuri cu contractiile: am avut 3 in jumate de ora (nu din alea dureroase, ci ci cu burta facuta bolovan). stateam cu ochii pe telefon sa vad daca apare si a 4-a, ca sa sun pe dr sa mergem la spital sa facem atosibanul. n-a mai aparut insa. oricum, inainte de cele 3 avute in jumate de ora avusesem cam cate una pe ora, in decurs de 4 ore.
ieri dupamasa mi-a venit rezultatul de la anticorpi antigrup a (eu am grupa 0 iar sotul are a). bineinteles ca nu puteam sa-i ratez : am titrul de 1:32. daca se mentin asa, exista riscul ca bb-ii sa faca un icter prelungit sau o anemie severa la nastere. deja ma gandesc sa nu mai nasc la privat. in mod cert, cei de la stat s-au confruntat cu mai multe cazuri din astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

buna fetelor,

noi facem sauna. cred ca au vazut astia ca avem surplus si au zis sa ne ajute un pic. ne culcam pe la 24.00 si la 6.30 maxim ne trezim. cele cu diazepam rup patul de somn, iar restul le invidiem acum visam la pizza cu bere, iar aseara ne-am amuzat copios pe seama unei asisfente care se vaita ca nu are bani de tigari. am pus mana d l mana si i-am dat. a meritat caci ne-am amuzat toata seara pe seama ei. asteptam maine urnele cu mita inclusa ( altfel nu votam).
balanta_tm, burtica e f relaxata (cred k de frica). azi esti mai bine cu contractiile? poate a fost doar un episod.

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

balanta si eu am visat mult cred ca ne am intersectat in vise....eu eram foarte activa trebuia sa pregatesc o masa festiva si alergam de zori, iti dai seama cat sufar ca stau doar in pat.

Ieri pe zi a fost bine dar aseara iar contractii, am si noaptea dar nu asa incomode ca ziua si pot dormi.

Irip eu cred ca nu as dormi deloc la spital sunt tare sensibila...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Anabel, eu acasa adormeam numai in liniste perfecta. nici un zgomot nu suportam sa aud. degeaba am 3 seturi de dopuri de urechi k nu ma ajutau, dar este a doua noapte cand pun castile si dorm. nici nu ii mai spun sotului meu ca o sa zica ca in trecut faceam fite. dr mi-a zis sa il sun azi sa ii spun cum ma simt. l-am sunat la 11.10, mi-a multumit de telefon si m-a pupat si in 15 min statea langa patul meu si ma intreba ce fac. m-am bucurat ca un copil caci nu a spus ca vine sambata sa ma vada pe mine si pe o alta pacienta de-a lui.

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, stai linistita cu titrul ala de anticorpi, ca nu e mare pt 32 de saptamani. Eu sunt de asemenea cu pb, rh de data asta, insa nici nu ma gandesc sa nu o scoatem la capat cu bine.

Irip, hai ca sunteti tari, incurajati viciile care va sa zica! Felicitari pt burtica relaxata!

Mai fetelor, de cand trag cu ochiul la piersicute constat ca sunt la ordinea zilei contractiile dupa 30 de saptamani. Am inceput deja sa cred ca cine n-are nu stie sa le recunoasca. E modul meu de a ma / va incuraja.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, sunt bine pana acuma cu contractiile, adica am avut doar una pana la ora asta. dar sa vedem cum va fi in resul zilei.
aseara l-am simtit de nenumarate ori pe bb1 care sta cu capul pe col ca se suceste in zona aia . cred ca daca nu ar sta pe col, as sta mai ok cu contractiile.
in schimb am niste arsuri groaznice, de la 4 dimineata m-au trezit. noroc ca de la 7 la 9:30 am mai tras o tura de somn.
ce a zis dr? mai stai mult in spital?
si la timisoara se vaita asistentele de bani la paciente - dar de regula se plang ca au salarii mici .

brigit, asa e cu contractiile celor de la piersicute: cam au fetele si unele vad ca au chiar din alea dureroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

balanta si eu te pup...nu am contractii...multumesc lui Dumnezeu....asa ca nu inteleg cu colul asta....dar cred ca e de la greutate....si ce am mai citit pe net ca daca ai mai suporta si alte interventii,cedeaza mai repede...gen,histeroscopie,histerosalpingografie....si eu le am la purtator....acum,nu stiu daca se pune si sarcina extrauterina......ca dr m-a intrebat daca am avorturi sau chiuretaje si i-am zis ca nu....ca se gandea ca si astea contribuie....dar nu am avut deloc.
Irip,ma bucur ca ai gasit o solutie pt somnic.Esti bine,in general?
Apropo,singura infoiere a burticii,ca sa ma exprim asa,se intampla cand astia mici stau cu fundul sus chiar la buric....dar observ ca e doar intr-o parte,nu e toata burta,plus ca daca ii mangai,se retrage.......in rest nu am...

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Ralu,draga mea ce faci?Am citit din urma ca ti-au trecut petele...........sper ca nu gresesc....ma bucur enorm.........te puuup si ai grija de bebici.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Balanta nu te speria de icter, fetele mele au stat la lampa 5 zile si au scazut foarte mult in greutate, iar cand ne-am externat ne-am externat cu icter dar o faza mai usoara. Mi s-a spus de la spital ca daca le alaptez doar cu laptele meu trece mai greu. De ce? Nu stiu. Acum cateva zile am observat ca nu mai sunt galbejite la fata.
Irip la ce salon stai si ce etaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, sunt la et. 3, salon 2.
Balanta_tm, eu beau un litru de lapte pe zi pt arsuri k altfel cedez psihic. stiu ca tu nu poti bea lapte, dar poate cedeaza la iaurt sau lapte batut rece. Nu stiu cat ma mai tine si nici nu mai conteaza. Sunt dispusa sa stau aici cat e nevoie.

34 &

Mergi la inceput