Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Balanta, la mai multe saptamani

Brigit, nu din cauza grabei scriu prostii, ci din cauza creierului varza pe care-l am acum. Ultima prostie spusa "nu fac botezul inainte de pastele craciunului". Faza f proasta este ca nu-mi dau seama de prostiile debitate. Dar trece si faza asta, nu?
Despre kg ce sa spun....se aduna vazand cu ochii. Saptamana trecuta am notat tot ce am mancat ca sa-i arat dr ca nu glumesc cand spun ca ma hranesc doar cu iarba, lapte si fructe. Iar in week-end cand ma scap la o pizza si un desert, a 2-a zi fara 500 de g nu ma trezesc.
Morfo o am la 22 de saptamani. Ingrijoratoare pt mine a fost pozitia baietilor la ultima eco. Amandoi sunt sub buric...cam la 2 degete sub buric. Dr care mi-a facut eco mi-a spus ca la cum arata lucrurile, colul meu o sa aiba necazuri pe viitor. Uterul a crescut f mult. In ultima luna am crscut cu 9 cm, dar ei in loc sa se bucure de spatiu, stau cap in cap sub buricul meu. Astept sa vad cum se prezinta la morfo. De urcat trebuie sa urce la un mom. dat, nu? Ca doar uterul meu nu o creste pe latime
Tu cum stai cu contractiile? Eu am cam 4 pe zi. Am 2 pe timpul zilei si apoi seara am 2 intr-o jumatate de ora.

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

eu deocamdata nu prea stiu ce si cum e cu contractiile, nu am invatat sa disting prea bine. Am zile in care resimt o senzatie de presiune si in care ma simt fff greoaie si ma jeneaza burtica la miscari, si zile cand ma simt bine. Eu am no spa si magne b6 in programul zilnic oricum.
Un bebe eu il simt cam lac3 degete mai jos de buric iar unul e in dreptul buricului, ai mei sunt etajati.
Eu zic sa nu iti faci pb cu burtica, urca ea.
R


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Buna ziua fetelor,
Balanta chiar iti simteam lipsa de pe forum..ma si gandeam ce o fi cu tine, eram obisnuita sa citesc postarile tale.
Alma broavo, felicitari, 37 saptamani e super...ma rog sa ajung macar la 36
Eu azi am facut 28 saptamani mi se pare ca trece timpul greu. eco voi face intr-un final la 31 saptamani si 2 zile...era prea mult sa astept pana la 33 sapt..pt ca de la 22 saptamani eu nu mai stiu nimic de greutatea bebelusilor. Am ami facut 2 eco de atunci dar nu mi-a spus nimic de greutate.
Maine fac si dexametazona...8mg dim si 8mg seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip am comandat dulapuri cu sertare, rafturi si bare ptr umerase, l am facut alb cu usi galbene.Patuturile le primesc nu vor fi la fel dar nu conteaza initial aduc unul si il pregatesc cu tot ptr ca vreo 3 luni ii tin impreuna.

Am vb cu dr de nifedipine si mi a zis ca imi scade tensiunea si ca nu se risca sa mi l dea acasa fara supraveghere.Sincera sa fiu as incerca pe riscul meu dar imi e teama putin...am prea multe contractii.

Oare cu un col de 20 mm inchis o pot duce inca 5 sapt la pat, macar atat?


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

mai fetelor, dar ce saptamani frumoase de sarcina! la cat mai multe! sa le ajungem pe alma si pe amary!

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, mie mi-a recomandat dr. ca inainte de a lua nifedipine sa imi masor tensiunea si daca e mai mica de 9.5 sa beau apa si sa stau intinsa pe partea stanga o jumat de ora. mi-am cumparat din acest motiv tensiometru. sa stii k acelasi lucru se intampla si in cazul gynipralului. in spital, ni se masura si nota tensiunea tot timpul. nifedipinul se prescrie pt prob de inima, care este un muschi, dar mie mi-a explicat dr ca nu este atat de destept incat sa actioneze doar asupra inimiii si actioneaza si asupra uterului pe care il relaxeaza.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

yasmi, eu am facut eco la 31 si 3 zile. cred ca daca faceam mai tarziu f greu se mai vedea ceva, e o inghesuiala acolo.....a stat dr o gramada la masuratori de ma luasera contractiile, ma suficam.. a fost cumplit.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dragi burtici si mamici,
Ce mi-e drag cand vad ca scrieti mult, insa mai si chicotesc cand apuc sa citesc. Sa vedeti dupa aia ce o sa dormiti si in picioare:). Mie si acum mi-e mila de ine cand ma gandesc in primele luni de dupa nastere ...vai " ce chin , ce jale" cu lipsa sde somn:). Am vazut ca vb de recoltat celule stem. Si noi am recoltat desi bani nu prea avem. Insa stiam ca daca doamne fereste ar fi nevoie apoi, nu mi-as fi iertat in veci ce nu am facut efotrul asta.
Eu acum sunt in faza : " opriti timpul/ clipa asta minunata/in suflet vreau s-o pastrez" etc etc. Puii mei devin din ce in ce mai minunati. Vor numai afara, cum se scoala vin cu sandalutele la mine si mi se aseaza in poala sa-i incalt. Cand nu se intampla sa iesim e jale mare. Noroc ca suntem iar la mama si tust afara cand nu ploua.
Am si eu o intrebare retorica: de ce o iau numai in directii opuse cum ies pe usa/poarta?
Va pupam si sper sa revenim curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip si eu am tensiometru asa ca o sa iau de capul meu, tu cum iei?Pana la urma nu e primul tratament pe care il iau de capul meu...multumesc ptr detalii....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

eu iau nifedipine de 10 mg. mi-a zis sa iau una la 8 ore. am luat asa o perioada insa pt ca m-am simtit mai ok am luat 1 la 12 ore. de vreo 2 sap iau una la 12 ore. dar sa nu crezi k nu vei mai avea deloc contractii.

32 &

Mergi la inceput