Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Salexa ptr cea mai fericita mamica....sunt foarte fericita ptr tine si ma bucur ca nu ne ai uitat.


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta felicitari ptr schimbarea nr de saptamani, azi ai echo, bafta multa?
Si eu am probleme cu parul..am reusit dupa 3 sapt sa ma spal pe cap il tin doar in coada impletita dar tot se incurca.

Irip mi ai facut pofta de cirese mari, azi primesc si eu...si eu ma gandeam sa chem pe cineva sa mi faca manechiura si pedichiura, referitor la epilatul cu ceara si eu am ceva temeri.

gabitza35 te cunosc din capitolele trecute pe care le citesc acum ...iti cunosc postarile din momentele acelea grele...din cate stiu e importanta greutatea copilului dar mai mult cate saptamani de sarcina ai ca sa ai noroc sa ii ai acasa cat mai repede.Poate o sa fim norocoase...



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta dupa ce depasesti 34 sapt mai faci injectiile de maturare a plamanilor, ptr ca am vazut cazuri care au mai facut si nu stiu dc voi face si eu dc ecazul..poate noi ajungem la 40 sapt si nu mai e cazul

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

ah, sa va spun ce am patit azi..s a dus sotu la ginecologul de la serviciu care mi a data medicalele si acum trebuia sa mi dea recomandarea ptr concediu prenatal si i a spus de colul meu el s a uitat pe echo si a spus ca e masurat gresit ca el e mai mare ..nu stiu ce sa cred eu sincer ma indoiesc dar oricum la cate contractii am tot la pat trebuie sa stau.mai nou am si seara in pat destul de multe ...trec si peste astea.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

anne, vreau sa nasc la privat, dar poate ma mai razgandesc de 5 ori pana atunci . pretul la privat la timisoara este in euro, dar se achita la cursul zilei in lei - o mare tampenie...ar trebui sa fie un pret fix in lei - altfel, mi se pare jaf la drumul mare.
daca nasti la stat in timisoara, spaga la dr, anestezist, neonatolog, se da in euro .

irip,
sa iti fie de bine!


EI HAI! si la stat se plateste in euro? Cat de ignoranta sunt la capitolul asta Mi se pare crunt .
Cat te-ar costa la privat? Eu sunt in ceata la Sanador. Pe site sunt publicate anumite preturi in functie de pregatirea drlui care te asista si in functie de cum vrei sa nasti dar fara distinctia intre nastere un bb sau 2 bb. M-as incadra la cezariana/ dr conferentiar = 8000 lei. La internari mi s-a spus ca sarcina gemelara/ dr conferentiar/ cezariana = 12000 lei. Asistenta lui Herghelegiu mi-a spus ca subventia d ela stat pt gemeni este 6000 lei, la internari mi s-a spus ca este 4000 lei. Sa intreb o a 3-a persoana de acolo si apoi sa fac media? Poate asa aflu si eu cat m-ar costa exact nasterea. Saptamana viitoare ma duc pt morfo. Chiar vreau sa clarific treaba asta. Cred ca ii pun sa-mi dea informatia semnata, datata, stampilata Si ar mai trebui sa clarific ceva cu herghelegiu. Avem un prieten care a nascut tot la sanador, sarcina urmarita de herghelegiu, dar a nascut cu Dascalu. De ce? Pt ca un alt dr prieten cu el i-a spus ca herghelegiu nu prea raspunde la telefon cand ai nevoie. Am sa abordez problema asta miercuri cand ma duc, ca sa stiu exact la ce sa ma astept. Nu intentionez sa-l sun la mieezul noptii dar mi se pare important sa poti lua legatura cu el in orice moment. Nu? Nu am avut probleme pana acum, dar acusica intru in trim 3 si asta s-ar putea lasa cu probleme si trebuie sa stiu daca il pot suna daca am o problema.

Brigit, in 15 min cumparaturi masive? Speedy gonzales si nimic altceva Eu in weekend am fost pusa pe cumparaturi. Sotul si-a umplut sacosele, eu m-am ales doar cu un tricou si in rest am cumparat pt bb. Am fost in Ikea si am luat 2 patuturi simple si tare uratele dar nu l-am convins pe sot sa investim in ceva frumos, am luat huse pt saltea dar nu si saltea, 2 prosoape de baie si 2 saci de dormit caci i-am gasit la 40 lei/buc si mi s-au parut rezonabile ca pret si in rest nu am gasit nimic. Nu tu saltea de cocos, nu tu cadita de baie, electronice pt bb, carucioare, scaune auto...nimic. Am fost la romexpo, mall baneasa si Ikea. Ma asteptam sa abunde bucurestiul in diversitate.
Apoi am ajuns la buzau si in mall=ul nostru am gasit un magazin care avea lichidare de stoc. Am cumparat 4 body-uri (2 pt prematuri si 2 mai maricele) pe care le-am luat cu 70% reducere. Ma bate gandul sa ma mai duc si sa cumpar pantalonasi si bluzite pt 3 luni caci mai mici nu avea. Risipesc banii? Stiu ca am sa primesc multe lucrusoare si ma gandesc ca nu are rost sa cumpar pt 3 luni. Voi cum ati procedat?

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Gabitza, pai stiu ca i-ai tzinut f bine pan la 37! Pe salexa cred ca au mai tinut-o in spital si pt ca ei inca n-aveau 35 sapt in burtica

Anabel, 40 sapt cu gemeni nu e fff realist, un 38 sa zicem ar fi max, sunt putini medici care isi asuma riscurile dupa termenul asta, cresc riscurile ca nu prea mai au loc sa se dezvolte

Anne, cumparaturi masive un fel de a zice! Mi-am luat ce mi-a trebuit, m-am dus direct la raionul de gravide, unde cum bine stiti chiar nu ai f multe optiuni, gasit, probat, trimis sot cu ele la casa iar eu m-am intors la masina.
Vad ca te-ai apucat de cumparaturi ca lumea. Pe patut nici noi nu vrem sa investim, luam modelul cel mai simplu cu bara culisanta, cred ca o sa il luam online de la babycomfort. In saltele vom investi ceva mai mult, mi se pare important. Tzoale o sa luam la minim, dar mai atunci, deja va fi toamna, ne vom orienta spre body-uri cu pantalonasi inclusi. Nu cred ca isi are sensul sa iei tzoale pt 3 luni oricat de ieftine ar fi, ca daca nu le folosesti tot bani aruncati se cheama. Dupa primele saptamani impeeuna o sa stim mai bine ce ne trebuie si ce nu si mai completam trusoul.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Cu subventia de la stat pt nasterea la privat m-ai bagat in ceata

Eu stiam ca se da 2300 ron de nastere, asa scrie la regina maria pe site, unde intentionez sa nasc. Nici nu m-am gandit ca ar putea sa se aplice /bebe. Tre sa ma interessez, sa facem niste calcule, noi pana acum chiar nu ne-am agitat, si ar cam trebui sa vb ca astia la RMau scoruri diferite daca contractezi inainte de 25 si dupa


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Nu am cumparat f multe dar noi fiind din buzau ne-am gandit sa colindam prin bucuresti ca sa ne facem o idee cum arata lucrurile necesare pt bb in "carne si oase". Eu pe internet nu reusesc sa-mi dau seama cum arata in realitate si nu vreau sa am surprize neplacute. Ma gandesc cu groaza ca trebuie sa cumparam cos auto pt nou nascuti si nu stiu unde as putea sa gasesc produsul ales ca sa-l vad cu ochii mei si, mai important, sa-l probez ca sa stiu daca e compatibil cu masina noastra. Nici eu nu vreau sa investesc in toate, dar mi-ar fi placut 2 patuturi frumoase pt ei. Intentionez sa investesc in saltea, carut, scaun masina, scaun de masa si in general in produsele ce tin de siguranta lor.

Asistenta dr mi-a spus asa "primiti 6000 lei pt nou nascutii prematuri deci nasterea v-ar costa 6000 lei" iar dna de la internari mi-a spus "primiti 4000 de lei pentru gemeni deci nasterea va costa 8000 de lei". Avem un prieten care a nascut saptamana trecuta la sanador, un baietel, nascut la termen, prin cezariana si l-a costa 8000 de lei. Eu sunt in ceata complet

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, daca ajung la 34 sapt nu mai fac injectiile de maturare.
nu inteleg de ce se baga ginecologul de la tine de la job peste masuratorile medicului tau curant...
felicitari si tie pt 30 de sapt de sarcina .

anne, noi avem 2 maternitati private aici. la una este exclus sa nasc, fiindca au fost cazuri de infectii intraspitalicesti. la a doua (care este mai scumpa) cezariana pt gemeni cu camera single costa 2950 eur. daca e sa nasc la privat, apai vreau sa stau singura in camera, adica cu sotul si bebelusii. recent am aflat ca mai este si varianta sa iau camera dubla cu conditia sa platesc 100 eur/zi pt patul celalalt si sotul poate sta si el, are 3 mese incluse, etc. varianta asta costa 2250 eur (cu tot cu plata pt sot). deci este mai rentabila a doua varianta. ambele preturi sunt pt cei care sunt asigurati medical.
oricum, mi se pare scump, iar ce a povestit hellen referitor la internarea la un spital privat cu bb, unde aia nu mai stiau cum sa faca sa le prelungeasca spitalizarea, nu face altceva decat sa confirme ceea ce banuiam, si anume ca la noi, privatii astia incearca sa te stoarca de bani.
pe de alta parte, am citit la o alta odisee ca o fata care a nascut la elias zicea ca la wc nu exista colac .

brigit, ce este acela patut cu bara culisanta? merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Brigit sa stii ca se poate, am citit capitolele anterioare si au fost fete care s au apropiat aveau 39 sapt si 4 zile doar ca bebeii aveau greutati in jur de 2,2 kg deci nu crescusera foarte mult.

nu e cazul meu cu un col scurt de la 27 sapt dar macar un 37 sapt tot sper....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput