Legislatie adoptie(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Innesutz, legea nu impune nici o restrictie mamelor singure in a adopta. Vei trece printr-o "verificare" facuta de cei de la protectia copilului, verificare ce consta in niste docuemnte pe care le depui tu la ei si niste discutii intre tine, baietelul tau si asistentii sociali de la protectia copilului. Ei vor hotari daca indeplinesti conditiile pentru a adopta, si daca da, iti vor da un atestat de familie apta pentru adoptie. Va trebui sa demonstrezi ca veniturile sunt suficiente pentru a creste 2 copii si sa explici de ce iti doresti sa adopti un copil. Cu siguranta vor discuta si cu baietelul tau si vor incerca sa stabileasca daca este atat in interesul lui cat si a eventualului copil adoptat ca adoptia sa aiba loc. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

L250/21.03.2011-,,Proiectul de lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei. (7 articole, cu 64 modificari) – procedura de urgenta;
– raport suplimentar (termen de adoptare tacita: la 1 zi în sesiunea a II-a)
Raport: Comisia pentru munca;, familie si protectie sociala, Comisia juridica, de numiri, disciplina, imunitati si validari
Caracterul legii: organica "

Azi, 06.06.2011 se discuta in Senat.

Aici sunt toate avizele si alte documente
https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=15941

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Wow,asa repede se discuta?Sant curioasa ce vor face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Propunerea legislativa e din martie. Foarte greu s-au miscat :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Da.Sa speram ca o discuta si nu o plaseaza pentru alta data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

Am si eu o ntrebare : daca iei copilul de 2 ani cum mai stai cu el in ingrijire . ma gandesc ca mama care adopta ar trebui sa aiba o perioada de acomodare indiferent de varsta copilului. ar trebui sa se opuna doi ani de la adoptie in aceste cazuri ca sa avem drepturi egale. asa mi se pare normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gilutza spune:

am citit si eu proiectul de lege pentru modificarea legii 273/2004 cu privire la adoptii si mare lucru nu se schimba.
mi se pare ca doar formularea e alta.....procedura ramane aceiasi adica grea si anevoioasa.
voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Eu am vazut ca s-a propus o perioada de acomodare sa ii zic de 1 luna in care mama sa stea acasa cu copilul, din cele 90 de zile inainte de incredintare si o alta luna dupa incredintare. Si mai sunt niste modificari vis-a-vis de cat sta un copil in sistem pana devine adoptabil.
Insa marea problema e ca se tot lungesc, scrie pe site la Senat ,,adoptare tacita in prima zi din sesiunea a doua", asta fiind prin septembrie. Si apoi la Camera deputatilor si mai stiu eu pe unde. De ce naiba sa o adopte tacit dupa atata timp cand constituie pentru ei ,,prioritate legislativa"??? de ce nu o voteaza in plen odata si sa ii dea drumul mai departe??? Halal tara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Amy cu toata presiunea mediatica, se pare ca se tot taraganeaza aparitia noii legi.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

,,Senatorii au votat, marti dupa-amiaza, modificarea legii adoptiei. Potrivit noului proiect, copiii cu parinti necunoscuti devin adoptabili intr-o luna, iar cei nevizitati de rude timp de un an capata acelasi statut. Legea va intra in vigoare doar daca trece si de Camera Deputatilor "
Sursa: stirileProtv.ro


Mergi la inceput