Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

DFM - are rolul doar de a preciza prezenta sau nu a unei bacterii(borellia) in proba de sange nu sa raspunda daca acea modalitatea de a ajunge a acesteia a fost prin capusa sau prin alte cai (de la mama la fat de exemplu) si nici daca pacientul isi aduce aminte sau nu daca a fost sau nu a fost muscat de vreo capusa.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Pai asta stiam si eu. Si atunci de ce a trebuit sa completez un formular inainte de testare? Asta nu pricep si pace. De ce ii intereseaza daca am fost muscata de capusa, sau daca am alergie la ciupiturile de tantari, cand eu am solicitat un test care sa imi spuna daca in proba respectiva se evidentiaza vreo bacterie. Atat. Nu am cerut sa imi spuna de unde o am, ce specie de borelia, cat de activa sau inactiva e, cat de veche/noua e infectia etc. Doar daca in cei 3 ml de sange prelevati se evidentiaza o infectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu stiu - de ce nu i-ai intrebat?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce te-ar intreba? Sau daca te intreaba ce relevanta are?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai si pentru microscopia in camp intunecat ce relevanta are?
Cu ce influenteaza rezultatul daca imi amintesc sau nu sa fi fost muscata de capusa, sau daca un alt membru al familiei a fost diagnosticat cu lyme?


Pentru ca daca nu iti amintesti sa fi fost muscata de capusa, ipoteza ca boala se transmite numai daca capusa ramine implantata peste 48 de ore, cade
daca un alt membru al familiei a fost diagnosticat cu Lyme, fie ati fost muscati amindoi de capuse infectate, fie se transmite boala si altfel decit prin muscatura de capusa.
Inca sunt multe de studiat si de lamurit despre boala asta. De aia asa multe intrebari. Fara cooperarea pacientilor nu se face nimic...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

De ce sunt...Subiectul este fii-mea de 5 ani, care e ingrozita de ace sange etc, afara ploua cu galeata si mititica calcase intr-o super balta si era uda raaau la picioare...am completat intr-o mare viteza sa scapam, nu prea mi-a stat mintea la "detalii". Abia cand am ajuns acasa m-am gandit si am inceput sa am dubii referitoare la corectitudinea celor de la Lyme diagnostic. Si am vazut ca mai sunt care se intreaba cat de seriosi sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Mi-a iesit rezultatul la WB de la Lymediag.;nu au vrut sa-mi dea rezultatul inca, dar cat avea calculatorul deschis am vazut ca scria de garinii; trebuie sa iasa si microscopia si apoi coreleza rezultatele; ce nu inteleg io de ce la synevo mi-a iesit pozitiv bugdorfi, cu igm pozitiv, deci infectie recenta; e posibil sa am si aia si cealalta?
ce naiba fac garinii astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, este posibil. Sunt in fapt multi care au si/si.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

La cine ma duc pentru tratament? e cazul sa zgandar lighioana? simptome ciudate am de cand ma stiu, acum mi le explic; din cate inteleg trebuie sa facem toti investigatia si tratamentul; cea mica are abia un an, cum sa-i dau antibiotic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tratamentul este prescris strict de medic de specialitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Da, Marius, stiu, dar am nevoie de o recomandare; la cine sa merg?nu imi vine sa cred ca orice infectionist stie sa dea tratament pentru Lyme; inca se bajbaie la boala asta si n-as vrea sa experimenteze oricine pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te superi daca nu te pot ajuta cu asa ceva? Nu am nici competenta, nici experienta necesara pt a face astfel de recomandari.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput