Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Claudia, multumim
Exact asa patesc si eu la doctor, chiar daca am listuta asa patesc.

De chia nu stiu, nici de prepelita.
Ce beneficii au semintele de chia?



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011


Despre semintele Chia va spun doar atat: au de 30 ori mai multi antioxidanti decat afinele, de 6 ori mai mult calciu decat laptele integral, de 3 ori mai mult fier decat spanacul, de 15 ori mai mult magneziu decat in broccoli, de 8 ori mai mult omega 3 decat somonul, cu 50% mai mult acid folic decat sparanghelul, cu 25% mai multe fibre decat inul. Sunt scumpe, dar nu mai scumpe decat vitaminele, vaccinurile sau antibioticele. Nu mai scumpe decat toate lucrurile pe care le cumparam atunci cand sanatatea noastra e subrezita sau atunci cand incercam sa ne intarim sistemul imunitar. In plus, e suficent sa consumam 1 lingurita ca adulti si 1/2 lingurita la copii, de 3 ori pe saptamana. Si se pot da de la 6 luni:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

HELOO !!!!
Deci ,am fost la dr ,bubitele care le are ANDREI pe gat sunt de la caldura banuiam, si eu dar vroiam o confirmare
Mi-a zis sa-i maresc doza de vit D3 si de fier ,calciu sa nu-i mai dau ,sa-i dau un probiotic (Protectis sau Bio-Sen ,de acesta din urma a mai auzit cineva?)si sa repet proba la scaun ,asta o sa incerc sa rezolv luni
Mai ,mai sa-mi dea supliment de LP dar am refuzat si atunci mi-a dat liber la cereale ,mi-a zis sa inlocuiesc si masa de la ora 18 ,sa incerc cu cereale fara gluten de la TOPFER .
L-am catarit din nou pe ANDREI ,are 8200 gr ,mi-a zis ca e intre limite ,mai bine zis la limita inferioara ,bine ca nu e sub.
Acum, poate ma ajutati si pe mine cu cerealele astea ,ca eu am dat o raita la toate farmaciile din cartie ,si sunt vreo cateva ,si nu am putut sa i-au decat orez simplu de la Topfer ,mai au orez cu banana ,dar mi-a zis sa nu-i dau banana ca si fruct decat dupa 1 an ,eu cum sa-i dau cereale cu banana?,deci nu ,mai au inca vreo 2 feluri cu fructe dar care contin LP ,deci nici din alea nu pot lua ,mai stiti voi alte sortimente sau sa ma risc si sa incerc o alta marca ,o farmacista imi recomandase ceva de la Milupa
Claudia si eu tot la fel patesc ,uit sa intreb cate ceva ,si azi am uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

LA MULTE LUNITE PT MAIA SI IOAN !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Si noi avem bubite de la caldura, pe bolfite si dupa urechea dreapta, eu il dau cu apa termala, voi ce remediu folositi??

Si eu ii dau cereale lui David,cate o masura (cea din cutia de LP), il pun in mar,uneori in iaurt.
Am inceput cu cele de orez, acum ii dau cu 4 cereale,dar o sa incerc mei si hrisca de la plafar,inca nu am avut timp sa fac terciul,sper sa reactioneze bine.( adica sa-i placa)
Cat despre probiotic, Protectis e ff bun, dar si scump, de celalalt nu am auzit(noi am folosit si folosim cand nu face kaki o zi).

Noapte buna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

iulia nu cred ca e batut in cuie sa iei de la topfer.mai mult ca sigur medicul respectiv le face reclama.e posibil sa fie mai bune dar daca era dezinteresat iti spunea la general.nu cred ca primeste feed-back de la mamici 'copilul meu a preferat cerealele topfer'.daca citeste pe cutie sa vezi ce au...eu fetei i-am luat cereale pe copii faina din ovaz si alta porumb cu tapioca.bineinteles ca au aditivi dat mai putin ca altele.cred ca faina de orez poti face tu la o rasnita de cafea.daca as gasi eu as mai lua fetei roscove.sau gris din grau sa fie poti face la bebe
Clau citesti si tu blogul cristelei?eu ii dau fetei quinoa dupa ce am citit acolo.am gasit faina.e putin scumpica dar avand in vedere ca mananca doar fata e chiar de-ajuns. pt ea jum de kilogram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

OIYOY multumesc pt sugestii !
Deci ,am rascolit net-ul si cred ca am sa ma orientez spre asa ceva :
http://www.dinodany.ro/lo-bello-produse-cu-sau-fara-gluten-pentru-copii-de-la-primele-luni-biscuiti-lo-bello-biscuiti-granulati-bisenglut-fosfovit-p-405.html
Sunt niste biscuiti granulati fara gluten ,fara lapte ,fara ou si fara soia .Mai doreste cineva?sa ne cuplam la comanda ,cred ca voi comanda luni sau marti.
Si inca ceva ,am gasit niste scutece impermeabile de la HUGGIES ,un pachet de 12 perechi care costa in jur la 40 ron ,or fi bune? ,bine ,banuiesc ca un scutec e de unica folosinta
As mai vrea deasemenea sa fac o comanda si LA O FARMACIE ON-LINE ,la FARMACIA TEI ,cred ,doreste cineva o cuplare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pup fetelor.
Maya si Ioan la multe lunite!
Clau ouale de prepelita sunt ok pentru copii noi papam si de gaina si de prepelita.Cele de prepelita le-am consumat ca si ouale de gaina in sensul ca nu am facut o cura cu ele.
Eu nu as avea curaj sa ii dau fetei seminte de chia odata ce ele sunt folosite in primul rand in curele de slabire!!!Iti taie pofta de mancare.Cum sa dai asa ceva unui copil?In al doilea rand informatiile postate pe internet referitoare la acest produs nu sunt de actualitate sau care sunt sunt foarte sarace.Spanacul nu contine asa de mult fier cum se credea...Spanacul contine o cantitate medie de fier ca si alte legume pentru ca s-a gresit o virgula la calcule si s-a dus fierul ce stiam noi ca il contine spanacul....
Da copilului o linguria de susan (eu nu as da copilului de un an asa ceva nu la 6 luni in pimul rand pentru efectul laxativ)ca face acelasi lucru ca si chia.
"O uncie (28 g) seminte uscate de chia contine 9% din valoarea zilnica de proteine (4g), 13% grasimi (9g) si 42% fibre dietetice (11g), precum si substante minerale variate: fosfor, mangan, calciu, potasiu si sodiu, toate acestea nu mai putin decat semintele de susan, care constituie un reper in materie."
About Chia:
"People think with natural therapies that they can take as much as they want because it's natural, but they do have potential side effects just like any therapy,"
"Anything that can have an action in your body can also have a reaction. Nothing is 100% spot-on all benefit."
E un nou trend ca oamenii sa manance Raw, Vegan informandu-se numai despre beneficiile plantelor fara sa stie de fapt si efectele adverse ale plantelor ingerate.Ma refer aici la explozia de noi produse in domeniu :noni,goji,acai,quinoa si tot felul de denumiri exotice de care nimeni nu are habar de efectele adverse sau de consecintele consumului lor pe termen lung.De asta nici nu sunt permise in sarcina si in alaptare pentru ca nu se cunosc reactiile adverse.Avem si noi destule seminte,plante, fructe si legume autohtone cu zeci de beneficii.
oiyoy cu placere!Sper sa treaca cu bine gazuta ta de faza cu bubitele.Cat priveste mersul ai incredere in ea si las-o fara hamuri la plimbare.Intai pe iarba sa nu se loveasca.Eu o las pe a mea insa chiar atunci cand cade are grija si pune manutele in fata.Coboara acum si scarile de la casa tinandu-se de o margine betonata.Cand nu e sigura sau oboseste se aseaza in fundulet si apoi continua.
iulia_iulia eu iti sugerez pentru inceput sa incerci mai multe variante sa vezi ce ii plae fetei.Noua ne-au placut cele u banane de la topfer care se fac cu lapte si o perioada lunga de timp cele de la Humanna cu fructe de gradina.Am incercat pana a mers ceva vreo 12 feluri de cereale.La astea chiar nu se merge pe recomandari pentru ca e posibil ca ceea ce ii place unui copil sa nu ii placa copilului tau.
Noi acum aproape am renuntat la cereale.Mai am vreo 20 de cutii de Melin cereale pentru biberon pentru micul dejun si ii pun dimineata in lapte.Pana se termina ii mai dau.Oricum nu ii day cantitatea de pe cutie ci mult mai putin.Eu fetei ii fac seara budinci, lapte de capra cu gris,lapte cu orez, lapte cu paste.MOricum adora si laptele de capra simplu si sunt tare bucuroasa ca il bea cu placere mai ales atunci cand are probleme cu dintisorii si aproape toata ziua nu vrea sa pape nimic alttceva decat lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

Multumim de felicitari Iulia, Dada

Poftim la o cafeluta , un suculet proaspat de mere sau o limonada cu miere si menta

Claudia, referitor la semintele chia, suna foaaaaaarte bine.
Din cate am frunzarit repede internetul am inteles ca cresti potentialul hidratandu-le. deci daca le-ai hidrata si ai adauga in micul dejun sau pranz cred ca ar fi super ok.
Acum am citit ce a spus Dada, are dreptate... what goes around comes around.
Intr-adevar citisem si eu ca seminte nu sunt ok pana la un an. Deci ai putea sa mai astepti sau sa ii dai foarte putin.


Eu cereale inca nu ii dau picei, dar daca o sa ii dau o sa cumpar ovaz, mei, hrisca etc de la plafar si apoi o sa le rasnitez.
O sa le fac cu pudra de vanilie (am gasit la via naturalia din Iasi dar nu aveau pe stoc si nu am mai ajuns la ei), pudra de roscove si fructe de sezon adaugate proaspete. Dar mai e pana atunci :D

Iulia, bine k nu e DA, k e mai nasol din punctul meu de vedere.
Partea nasoala la shopingul online la produse alimentare este ca nu poti citi ingredientele. Eventual poti sa ii rogi sa iti trimita lista de ingrediente completa sau sa cauti in farmacie si sa o verifici.
La farmacia tei am mai comandat si eu si am fost foarte multumita.
De scutece huggies ai in vedere pt inot? Daca da, sunt de la libero 1- buc 12 lei in selgros

Dada, tu faci iaurt din lapte de capra nu? As vrea sa ii dau si eu Maiei dar nu stiu de unde sa incep...

Oiyoy, multumim de comentarii pe FB, esti o draguta.
Ce mai face Claudia?

Mada, ai uitat de noi? Ce face Estelina?

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Dada, Lena multumesc de feedback .
Am ajuns sa cred ca daca traim intr-o tara ca a noastra, nu inteleg de ce trebuie sa introducem in alimentatie seminte, fructe si legume exotice, ar trebui sa le exploatam la maxim pe cele autohtone, nu dati cu rosii.Pe de alta parte,cele exotice par a contine nutrienti care in cele autohtone nu se gasesc, sau or fi dar nu stim noi in care.

Sincere sa fiu nu vreau sa-i dau seminte de chia, ptr ca nu avem nevoie.. insa la ou de prepelita ma gandesc sa-i dau....mi-am dat seama ca David nu prea papa proteine,adica ou nu, carne aproape deloc, doar fructe si legume, am uitat de iaurt...dar o sa intreb si dr pediatru sa vad ce zice.

Iulia scutecele sunt de unica folosinta, noi avem libero, 6bc=12 lei, sunt ok, absorb toata apa din piscina.
Aseara am fost la innot si cu tati, fara instructor, am luat o ora de relaxare, e 20lei /de pers, a fost frumos,l-am balacit pe bebe

Au venit caldurile....nu-mi place....o sa-mi iau piscina si fug la munte
Week-end frumos si spor la treburi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Neata fetelor!
clau nu dam cu rosii chiar ai punctat foarte bine si mi se pare si corect sa ne invatam copii intai cu produsele autohtone.Au si fructele si legumele plantate la noi sute de beneficii.
Lena ii dau fetei iaurt facut din lapte de capra.Incepe intai cu lapte matern combinat cu lapte de capra.La 3 parti lapte matern o parte lapte capra.La inceput o sa fie greu si o sa refuze cu siguranta insa treptat,treptat se obisnuieste cu gustul si incepi sa scazi cantitatea de lapte matern pana ajunge sa consume lapte de capra simplu.
Noi ne retragem la casuta noastra de vacanta ca e langa padure si e racoare si fata alearga in voia cea buna si se tavaleste prin iarba.
Chiar fetelor stiti vreo protectie bio pentru insecte compatibila cu pielea copiilor mici?Ma intereseaza in special pentru capuse si tantari.Nu am avut probleme pana acum insa prefer sa previn.Si ma mai intereseaza daca ati vazut undeva (mai ales fetele care au fost in Auchan)(acolo am inteles ca sunt)piscine gonflabile de diametru mic (maxim 1 m) care se umplu cu bile.(piscina+bile) si un pret daca din intamplare ati vazut.Vreau sa ii cumpar gazei pentru ca tarcul l-am cumparat degeaba.Cum o pun in el parca e la carcera si incepe show-ul cu urlete si plansete de nu o pot potoli :))
Weekend frumos si racoros!

Mergi la inceput