Dovlecei de sept-oct 2009 ***21***

Dovlecei de sept-oct 2009 ***21*** | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj







Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!


Cuprins:

Capitolul 1-- Dovlecei pasesc in cel de-al doilea an de viata!,
Capitolul 2--Timpul trece mai usor cand scriem impreuna!,
Capitolul 3 -- Au venit si primii fulgi de nea pentru unii dovlecei!,
Capitolul 4 --Iata ca a venit in bostanarie si Mos Nicolae,
Capitolul 5 -- Dovleceii cumintei au primit multe daruri de la Mos Craciun. Il asteptam si la anul.,
Capitolul 6 -- Am aflat ca Lali va fi din nou mamica. Felicitari,
Capitolul 7 -- Ne pregatim de aniversarea Ioanei ,
Capitolul 8-- La multi ani Ioana! Bun venit pe lume Marco!,
Capitolul 9-- Bun venit Daniella
Capitolul 10--Vine, vine primavara...
Capitolul 11-- Dovleceii miros primii ghiocei
Capitolul 12--A trecut si Pastele
Capitolul 13--Noi nu am avut ghinion in capitolul asta!
Capitolul 14--Nela va fi din nou mamica Felicitari!!
Capitolul 15-- Bun venit pe lume Teodora!
Capitolul 16-- La multi ani dovlecei !!
Capitolul 17-- A trecut si toamna...
Capitolul 18 -- A venit iarna geroasa
Capitolul 19 -- Ghiocei pentru mamici
Capitolul 20 -- Iupiii,vine vara,ne bronzam!




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
03 septembrie - Alex si Razvan de Kiki_cri(21.02.1982)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.11.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)+Teodora Ioana(23.08.2011)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
18 octombrie - Mihai Gabriel de Madyrizi(21.septembrie.1978) si fratior Alex Costin(8.02.2003) -scolar cu gargauni in cap
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratiori Alessio Michele (07.06.2008) si Marco Andrei


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sarbatoritii anului
Ianuarie

31.01.1981--Ioanna81


Februarie

04.02.1988-- Iuliapapusa
08.02.1977--Danangie
08.02.2003--Alex Costin de Madyrizi
14.02.1982--X_ggg
21.02.1982--kiki_cri

Martie

20.03.2007-- Ramona cristina de Laura78nico
30.03.1979--Crocodana

Aprilie

16.04.1979--Doris_79

Mai

Iunie

07.06.2008-- Alessio Michele de Danangie
13.06.1981--Raluca_U
23.06.2002--Carmen de Pietricel
25.06.1983--Monikus

Iulie

10.07.1987--Andraiulia
23.07.2003--Andrei Gabriel de Doris_79

August

01.08.1980--Roxxy80
13.08.1986--Lali_mete

Septembrie

09.09.1971--Daciana_ilie
18.09.1976--NelaM
21.09.1978--Madyrizi

Octombrie

24.10.1980--Selen
30.10.1978--Laura78Nico

Noiembrie

02.11.1979--Danutza1979
12.11.2006--Adina Andreea de Raluca_U
21.11.1980--Kemsy
29.11.2007-- Matei de Roxxy80

Decembrie

25.12.1986-- Crissbebe
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~










Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Prima

Multumimi Lali. Plimbarica frumoasa si fara ploaie daca se poate.

O zi minunata tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Monica,uite ca la alergii nu m-am gandit! Desi tot mai multa lume in jur spune ca s-a manifestat alergia de orice fel,in felul asta, cu raceli repetate,rosu in gat sau plamani suieratori!

Merci pentru urare,mai tarziu mergem si pe la nasul lui Paul,ca a fost si Constantin,si este si nascut pe 21,dar a ales sa sarbatoreasca azi.

Pupici, Paul imi cere " posooo mie,posooo mie!" ,adica sa ii dau prosop,ca aterminat de mancat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Monica esti tare!
Lali iar pleci? La noi ploua de rupe la voi sa inteleg ca nu? Ma faci invidioasa...si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

NEATA!

monik, daca aduni cati bani dai tu pe ce iti cer ele la gradinita in fiecare luna, mai bine il duci la una privata si nu duci nimic de acasa. eu asa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

NEATA!

monik, daca aduni cati bani dai tu pe ce iti cer ele la gradinita in fiecare luna, mai bine il duci la una privata si nu duci nimic de acasa. eu asa cred

Sa o ajutam pe Raisa
******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbâtii



Ioana, m-am gandit la asta dar nu imi ies socotelile si nu am nici o certitudine ca la o gradi particulara va fi mai bine. Eu acum platesc la stat in total (cu toate chestiile pe care mi le cer suplimentar) maxim 300 ron. Daca vreau sa il duc la particular, gradinitele cele mai convenabile ca locatie costa minim 600 ron la program scurt. Dar problema nu ar fi banii ci faptul ca atata timp cat Rares nu imi poate spune daca l-au lovit, daca i-au dat sa manance ce e scris in program etc... situatia nu se va schimba. Astept sa isi dea drumul la vorba si abia apoi voi face pasul asta. Acum nu mi se pare o solutie buna nici pt mine nici pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Aaaa si partea cea mai naspa e ca eu am un program la munca care nu imi permite nici sa il duc nici sa il iau eu. Il duce sotul si il ia bona deci nu prea pot sa vorbesc fata in fata nici cu ingrijitoarele/educatoarele. Momentan vb cu ele la telefon dar nu ele imi pot spune vrute si nevrute la tel si sa faca tot cum vor ele. Bona le mai trage de limba dar nici ea nu prea vede exact ce mananca pt ca ele descuie usa la cresa dupa masa de pranz cand copiii sunt deja majoritatea bagati la somn sau pe olite. Uooff grea meseria asta de parinte dar frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

HRISTOS S-A INALTAT!!
lali, multumim pentru capitol si distractie placuta la Constantin intarziat
monikus, ce spui tu acolo??Dar ce fac dom'le cu atatia detergenti, apa???!!Nu-mi vine sa cred.Iona aare dreptate, mai bine il duci la una privata, macar intereseaza-te sa vezi diferentele. Mie mi-au zis sa aduc un bax (10 pachete) de servetele, bavetica, sapun de maini si servetele umede. Asta cam de 2 ori pe an. Apa ii dau ei, detergentul de podea e treaba lor, de asta platesc taxa, nu? Pai 300 ron pe luna de la fiecare copil, ce fac cu atatia bani, depozit de economii la banca????Ca doar si ei, fiind institutie de stat, au totusi un buget ceva, nu?
Iar despre mancare sugereaza-le sa scrie pe o foaie numele copilului si sa mentioneze cat mananca, zilnic, nu e un efort deosebit. La Loris apare in general : tot, nu, nu, da (felul 1, garnitura, carnita si gustarea).

O ZI BUNA TUTUROR!!


Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

ADEVARAT S-A INALTAT!

Am si uitat ca azi este inaltarea.
Monica, Ramona este la gradi pana la 12.30 13. Noi am hotarat la sedinta sa dam cam 25lei/ copil pe luna pentru materiale consumabile si pentru laminari coli pe care lucreaza copii. Am mai platit 50 lei/copil/semestru pentru carti, jucarii, puzzle...

Banuiesc ca la tine mai intra si mancarea...noi avem pachetel de acasa.

Kemsy super tare faza cu tot, nu, nu da. Si la noi Mihai cand papa tot vine si zice "tot Bavo"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Mai, la noi in astia 300 ron intra si mancarea si tot ce am enumerat eu. Adica 150 ron (uneori mai putin in functie de cate zile are luna si cate zile lipseste Rares fiind bolnav) si cam 100-150 ron pt restul chestiilor pe care le cumpar eu pt ca nu cumpar chestii ieftine majoritatea produselor pt copii pe care le cumpar fiind de la sanosan. Mie nu mi se pare o suma foarte mare.

Foaia aia o pot face dar nu stiu daca vor vrea pt ca bona oricum le intreaba in fiecare zi daca a mancat si cat, si i se spune ca a mancat tot la pranz (si le cred) dar ca nu prea mananca dimineata ce ii dau. Copiilor li se da iaurt si un fel de crema de branzica si Rares e certat cu lactatele. Ei asa au afisat pe geam un meniu destul de complex cu mancare gatita acolo si au ciorbita si felul doi dar fara desert. O prajiturica li se da cand se trezesc copiii. La ora 10 li se dau fructe pe care de regula le mananca. Eu insa nu stiu daca chiar li se da ce mancare scrie pe geam. Poate le dau 2 zile la fel din aceeasi mancare. Habar n-am daca Rares nu imi poate spune.

Kem sa inteleg ca L mananca tot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Am uitat sa spun Adevarat s-a inaltat!

Laura eu am propus sa se stranga bani in fiecare luna dar nu s-a dorit asa. Au fost refuzuri atat de la unii parinti (nu inteleg de ce) cat si de la ingrijitoare ca nu vor ele sa se complice cu banii ca sa nu apara discutii.

Oricum, e clar ca ele acasa nu mai cumpara nici detergenti, nici apa nici multe chestii dar la ce bani iau ele la stat nici nu indraznesc sa comentez.

Mergi la inceput