Ghiocei de Martie-Aprilie2009**428**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Hello fetele!! Eu nu mai apuc deloc sa stau pe net. De cand am venit acasa Gazulina ma acapareaza complet iar seara ma rapune ea pe mine .

Novus, vai ce veste trista ne-ai dat. pt Cami si Iulia, sa treaca repede peste aceste momente grele si sa fie totul bine. Sa le transmiti gandurile noastre si sa ne tii la curent cat mai des cu cea mai mica evolutie.

Cum probabil stiti, Gazulina mea se confrunta si ea cu dureri de burtica si stricat la stomacel. Daar ne facem noi bine. Prea am evitat medicamentele 9 luni cat am fost in Anglia, trebuia sa simtim ca am venit acasa.

Impresii de la Botez si de la reintalnirea cu fetele:
- desi Gazulina mica si-a cam uitat prietenii ghiocei s-a readaptat destul de repede, mai ales cu vechea ei prietena Ana si s-a bucurat mult de petrecerile impreuna cu ei.
- La botez ne-am distrat amandoua excelent, totul a fost super de la locatie, la organizare, amosfera si mancare. Protagonistii au fost ff frumosi iar Leon a fost exemplar de cuminte si pe deasupra si zambaret mereu.
- De ghiocei ce sa zic, au crescut cu totii si nu mi-a venit sa cred cat de maaari mi s-au parut cand am vorbit cu ei. Feiecare isi manifesta personalitatea proprie si deja se diferentiaza unii de ceilalti prin atitudini si comportament.
Ana tot ghidusa dar ca si inainte mie mi se pare muult mai cuminte si intelegatoare decat se plange Pisik.
Adela foarte hotarata, stie ce vrea si nu cedeaza in fata nimanui doar vocea de pitic ii tradeaza inocenta
Cristi ma uimit cat de cavaler e si cum incearca el sa faca pe plac fetelor dar mai ales cat de corect e in a respecta regulile.
Ada nu a vrut sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa sun insa e ca desi toata lume spune cat de mult seamana cu Nelu eu am vazut la ea si ceva din Novus, ceva mult mai pregnant decat pana acum. O fi de vina alura de domnisoara.
Iziam-a uimit cat de cuminte e, mi-o imaginam mai ghidusa si e si ea mai domnisoara fata de ultima data cand am vazut-o.
David, Chiti si Leon frumosi foc si tare plini de energie. Leon zambeste tot timpul si e tare cuminte , Chiti e o adevarata domnisoara, a crescut mult dar imi place ca stie cum sa se joace cu piticii iar David e total pasionat de Angry birds, m-a introdus si pe mine in tainele acestui joc, in schimb a ramas la fel, mai retras un pic fata de ceilalti ghiocei insa cu aceeasi pasiune pentru construit si detalii.
Ianis a crescut si el mult dar si-a pastrat acelas stil de a clipi din gene si a face ochi dulci Doamnelor

De mamici ce sa va zic, le-ati vazut si voi in poze, toate frumoase si vesele, toate aratand muult mai tinere decat sunt si muult mai slabe decat cum se plang ele. ( Monnvas insa, trebuie neaparat sa o tragem de urechi ca a cam exagerat cu slabitul)

Multimim fetelor pentru poze, Gazu abia astepta sa le vada.
Chato, am recuperat pantofiorul multumim !!

Gata fug pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Cami, sanatate Iuliei si multa putere tie!M-a dat gata vestea despre voi...Sper sa treceti cu bine peste incercarea asta!


Zic si despre noutatile mai placute, desi tare m-a zdruncinat vestea despre Iulia. Asadar, ma bucur ca ati aparut cu relatari si poze, fete petrecarete. Ati fost tare frumoase cu toatele. Despre ghiocei nu mai zic!Leon este o dragalasenie de copil, iar Olga parca-i desprinsa din povesti!

Novus, sanatate Adei!

Simply, tot intr-o ureche?

Ilinca, bravo pentru kg pierdute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ei, na, Pisigri, normal ca pe moment m-am simtit afectata de postarile tale de acolo (mai ales ca au dat apa la moara "dusmancelor", stii tu care:)) dar in definitiv e parerea ta, civilizat expusa (fara "bleah"-uri si alte cele cum au fost pe topic)...vorba aia:"we agree to desagree"
Numai ca mie mi se pare un clisheu prea simplist asta cu "alaptat mult= mame ultra-protective care tin copilul in faza de bebelusenie si vor fi niste papa-lapte".
Lasand la o parte exemplul meu (da', io-s protectiva si mi se pare firesc, cred ca e o caracteristica a mamelor f. ok daca nu cade in patologic;)) eu am exemplul amicei mele (care a alaptat fata de peste 4 ani) si zau ca nu se incadreaza in cliseu, adica eu am vazut-o crescand, copila aia la 2 ani batea cu ciocanu' pe langa tac'su in curte, astea erau jocurile ei, il imita pe el in shurubarit/ reparat, vana goange prin curte (inclusiv radaste) etc; maica-sa raaaar ii da vreun medicament, e genul "lasa ca febra-i buna, e un raspuns al organismului", ii da leacuri babesti, naturiste, eu ma panichez cam de 5 ori mai repede decat ea.
In plus sa fim seriosi, parca mamele care au alaptat putin nu pot fi super-protective, de parca "gena protectiei" e la pachet cu alaptarea, doar sunt destui copii de 3-4-5 ani care beau cu biberonul, nu mananca singuri, dorm cu parintii, nu se imbraca singuri etc si nici asta nu mi se pare deloc de condamnat, prefer un comportament "cocoloshesc" oricand fatza de un comportament dur sau indiferent


Deci, nu ma pot abtine!!! Eu, dupa cum stiti, (?!) am alaptat pana la 4 luni. Si mi-a fost mega ciuda. Cred ca as fi fost genul care as fi alaptat pana cand fiica-mea ar fi considerat ca trece pe wisky. So, nu inteleg nici eu de unde chestia asta ca daca ii alaptam, ii "legam" cumva si vezi doamne, nu o sa mai mearga singuri sau o sa atarne vesnic de gatul nostru.
Eu cred cu tarie ca ai nostri copii sunt mai pregatiti deact noi de viata, boala, rele, bune si tot ce aduce viata! NOI SUNTEM CEI CARE II INGRADIM SI II STANDARDIZAM!!! Ei stiu cand sa lase sanul, cand sa lase scutecul, cand sa vorbeasca, etc! Si fac asta, cand sunt pregatiti si confortabili! Tot ce trebuie noi sa facem este sa le oferim confort si dragoste!
Degeaba cumparam carucioare scumpe daca nu ii "purtam", in zadar au munti de jucarii daca nu ne jucam cu ei, fara sens ii ducem in concedii scumpe daca le scoatem ochii! (s.a.m.d.)
Prefer o poveste frumoasa la mine in brate, decat Panadol. Febra trece mai firesc. M-a certat medicul de la gradi ca ii dau miere si ceai copilului care tuseste de 2 zile, dar s-a fastacit cand in a 5-a zi nu mai tusea, de la miraculosul "chimen". I-am zis ca daca imi da el un medicament pe care s-a facut si studiu pozitiv, il cred!
Si cu medicamentele e asa: le dam ca nu avem incredere in copil, in noi si ca asa ne educa industria de consum! Ca e ea pharma, food sau mai stiu eu care!
Cumparam Hipp ca nu credem ca legumele fierte "laolalta" sunt suficient de "valoroare" pentru puiutii nostri, punem Pampers ca sa nu iritam/disconfortam odrasla - cand colo, facem mare rau! Dam Panadol, ca n-avem incredere in "mecanismul" perfect al copilului nostru de auto-vindecare si nici in noi, ca parinti, ca am fi capabili sa fim si panaceu pentru nevoia lor.

Cand am aflat ca am glaucom datorita unui conflict nerezolvat, am fost contrariata si furioasa. Dupa ce am rezolvat conflictul, am fost si mai furioasa! Dar mi-a trecut glaucomul (care, btw, nu se vindeca! - de fapt, nu stiu medicii ca se vindeca!) si am folosit furia de a fi fost handicapata de mine inami pentru a nu mai trai in conflict, fie el si aparent banal.

Asadar, cura mea de sanatate si prosperitate este: spune adevarul, iubeste-i pe cei din jur si... iarta! Si esti sanatos si prosper imediat dupa ce ai luat decizia!

Asadar, ma las pagubasa zicand ca ma tem de un copil cu biberonul in gura la 3 - 4 ani si ma bucur de unul care inca stie sa foloseasca sanul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Am savurat fiecare poza de la botez,de aici si de pe FB...;mi-a placut absolut tot (dar asta va imaginati)...si mi-e ciuda ca n-am fost cu voi(sa stiti)

Am avut o zi full-detaliiaici...sunt obosita dar multumita.

Huna-mi doarme...dar cum s-o trezi ma baga "in priza".


Faza cu care ne distram acum,si-i de saptamana trecuta...
In casa,la telefon cu al meu zic f des <pui> (pt mine nu conta-dar nu lipseste la nici o discutie)De ziua lui D ,s-a trezit mandruta mea dimineata sa-l "pupe" pe taica-su si logic sa-i ceara ceva...se intoarce linistita in camera si cand sa deschida usa apare linistita,relaxata spunandui lui D:
"Pa,puiu"
Am bufnit ambii in ras caci nu ne asteptam.
Seara taica-su o saluta
"buna puiu"
ea nu raspunde,insista D,insista...nimic
Se intoarce huna calma si f serioasa
"Nu auzi ca nu aud?!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Dodo, tare replica Isabellei , si noi ne distram seara cand vine Ada si ne tranteste cate una

Ieri venise mama dimineata la noi si in bucatarie pe masa erau gramada toate cumparaturile de la Ikea pt ca seara nu am mai avut timp/chef sa le despachetez, la care ii spune Ada mamei : uite Omi ce am cumparat, sa avem !! intonatia a fost totala oricum


Inapreda, tu pe unde umbli ??



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Tufete, multumesc pt complimente!

Intrebare: voi ce storcator/oare de fructe aveti, de care sa fiti si multumite? Gianina, parca tu intrasei de productie masiva de sucuri de fructe!?
Eu am ceva storcator la robotul de bucatarie, dar nu prea imi place ce iese, desi robotul in rest e super... ma gandesc sa iau unul care doar asta face, poate o face mai bine... sa stoarca fructe adik... mere adik...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salut!

Multa sanatate Iuliei si putere Cameliei, sa treaca cu bine peste asa incercare grea!

Ceeee mult mi-au placut pozele de la boteeez!!! Familia Gireada e de revista, tufetele si manunchiul de ghiocei deasemenea! Si mi-a placut mult si cum s-au asortat doamnele cu domnisoarele din dotare, Chato si Pogo impielitate, Novus si Ada imbulinate, Gazele alb-inflorate, supertare! Si relatarile despre preocuparile ghiocelesti la ceas de sarbatoare sunt delicioase! Dar sa ne traiasca micul crestin Leon, si sa tot aduca bucurii si frumusete in familia lui minunata!

Anaan, sunt in toate urechile azi, multumesc de intrebare! Doar amigdala implicata a ramas cu picatele, restul si-au revenit. Ma tratez in continuare cu miere . Si multumesc si Gianinei pt sfaturi, n-am apucat sa aplic, dat am retinut!

Azi a fost o vreme superba, am fost in formatie completa (ca Mimiloiul a tras chiulul la munca), si ne-am rasfatat ca in zi de sarbatoare. Sa ne fie de bine!

Pisigri,

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Iuhu!
Eu numai acum am reusit sa vizionez pozele lui Novus ca ieri nu stiu ce bai a avut netul meu, tare greu incarca pozele si prin urmare acum am vazut doar ce impielitzata era Izia, hihi, cool. Si muma-sa cool, desigur
Tufete, io asa aeriana sunt ca nici n-am stiut ca exista ciorapei asa subtirei pentru fetite asa mici, cum are Gazulina! Ia sa caut si eu pentru Phiphi, acum ca accepta "domnishoriceli", ca ea n-are numa de-aia grosi...
Si iar revin la Novus: ce silueta poti sa ai!!!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Ada a scapat de vomitaturi dar a inceput cu mucii masiv, asta ca sa nu ne iesim din mana , oricum e super bine dispusa, a inceput sa si aiba pofta de mancare asa ca sper sa treaca rapid si viroza asta
Nici eu nu ma las mai prejos : ma doare gatul de abia pot inghiti/vorbi si imi curge nasul asa ca abia asteptul wkd-ul sa lenevesc pt ca la ce vreme este nu cred ca mai mergem la munte :((

Pisik, super pozele voastre, multumim mult pt ca ati surprins toate detaliile petrecerii , am admirat si celelalte poze ale voastre si vreau sa spun ca Ana e tot mai ghidusa si frumusica dupa cum am vazut si la botez, pozele din parc sunt preferatele mele !iar tu esti tare fotogenica si Pisik-ul pasionat de fotografie si de fetele lui !!
Abia astept sa te admir in tinuta de nasa !!

Multumim si noi pt aprecieri, adevarul este ca m-am simtit tare bine incaltata cu pantofii minune , asortarea cu Ada a fost pur intamplatoare, pt ea alesesem rochita mai demult, la mine nu eram sigura dar pana la urma am fost multumita de rezultat

Oricum toate tufetele , dupa cum ati vazut si din poze au fost tare titi in frunte cu Olga a carei tinuta m-a dat gata, i se potrivea ca o manusa iar ghioceii au fost la inaltime si ei : fetele toate cochete, mari dansatoare si cuceritoare , Izia a fost totala cum mergea si il chema la dans pe noul ei prieten iar baietii galanti si intelegatori, aici mi-a placut tare mult de Injineru' cat de bine comunica cu Monnvas ,mi se pare mai matur decat alti ghiocei, ca sa nu mai zic de ce fain se joaca impreuna, m-au intrebat finii Olgai daca ea e educatoare, le-am zis ca da, dar de cuvinte
Chatonel ne-a facut o mica reprezentatie de balet si a dat tonul la cancan unde era sa-mi rup picioarele , noroc ca n-au fost fotografii pe faza


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna dimineata..va las !!!

Un gand pentru Cami si Iulia .Sanatate multa celei mici.

Felicitari Leon pentru increstinare si pentru petrecerea minunata.Am admirat si eu mamicile si ghioceii,toti frumosi foc..insa Novus de data asta a "eclipsat-o" si pe Ada.

Eu mereu pe fuga..intre un copil si altul.De vreo 3 zile l-am intarcat pe Sebi,azinoapte de oboseala daca l-am auzit miorlaind ...l-am bagat la tzatzica...din obisnuinta,ce s-a mai bucurat....dar raman la intarcatul meu totusi ...ca deja sanii mi s-au desumflat.

Va pup...sa aveti o zi frumoasa!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput