dreptul la normalitate

dreptul la normalitate | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

deschid acest subiect ca o tema de reflectie,de sinceritate,de nu mai stiu cum sa-i zic.

as vrea sa stiu ce vedeti,ce simtit, cum reactionati cand vedeti o persoana cu handicap sau un om care are o boala care ii impune restrictii serioase.

zilele trecute am vazut un audi Q 7, catre el se indrepta un barbat in jur de 35 de ani, f elegant,genul de manager la nu stiu ce multinationala.cand il privesc in totalitate, nu numai chipul,am ramas incremenita: mergea in baston,avea un picior mult mai subtire si mai scurt decat celalalt.bastonul era, la randul lui,elegant,cu stil.
omul acela era un invingator.

stiu insa ca cel mai greu nu i-a fost sa ajunga acolo sus, ci sa-i convinga pe ceilalti sa nu se uite la el ca la un cersetor,ca la un om cu dizabilitati,cu mila,ci ca la un egal.

aceasta normalitate,aceasta raportare la tine ca la un om normal,cand tu strigi cu toata fiinta ta,nu vreau mila,eu am invins,eu mi-am castigat dreptul la normalitate,acesta e lucrul cel mai greu dintre toate.

discriminarea,marginalizarea,refuzul,mergand pana la refuzul de a ti se acorda ingrijiri medicale(eu am experimentat asta de mult prea multe ori),acest refuz e sutul de gratie,imbracat in mila .ca si cum toti s-ar astepta sa le ceri.

cati nu ati privit un astfel de om,altfel?cati ati acordat o sansa mica la normalitate?

multam fain.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Histamina, ce anume doresti sa afli prin deschiderea acestui subiect?Si mai ales...cu ce te ajuta, in mod real?Sau pe cei discriminati din cauza dizabilitatilor?


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Eu una am privit oameni cu handicap cu mila dar doar pentru ca au trecut printr-o drama aceea de a avea un handicap.Dar ii privesc si cu admiratie ca au depasit momentele grele si ca vor sa fie niste oameni normali multi ajungang sa faca lucruri mult mai bune decat un om fara nici un handicap.Sunt oameni care nu vor sa iasa afara din casa doar pentru a nu se uita lumea la ei cu mila.Dar oricum ar fi omul despre care spui este un invingator la fel ca toti care reusesc sa faca ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Histamina putin probabil sa primesti raspunsuri foarte sincere.

Generatia 35-40+ de azi a fost crescuta in rusine, rusinea de a fi altfel, izvorata din lipsa de educatie si aplecare a guvernului din vremurile alea spre astfel de cazuri.

De atunci au trecut 22 de ani si ne-am mai schimbat.

Aveam 12-13 ani cand am inceput sa-mi pun intrebarea: "De ce nu toti oameni au acces la medicamente si tratamente ce-i pot salva sau asigura o viata mai buna?"
De-alungul vietii am capatat diverse raspunsuri am invatat miscarea banilor, despre sisteme sociale si alte alea.

Insa intrebarea persista: "Cand ne-am pierdut umanitatea?"
De ce nu exista un sistem prin care toti sa fim tratati la fel indiferent de cat de jos sau sus ne aflam pe scara sociala?"
Raspunsul: banii.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In general oamenii au tendinta de a nu se uita in jurul lor, de a ignora, de a nu baga in seama. Atata vreme cat "nu sunt ei in cauza" sau "de-ai lor" exista aceasta tendinta. Bineinteles ca din clipa in care oricare dintre ei ajung sa "aiba o problema" devin interesati, li se schimba felul de a privi anumite lucruri. Brusc problema lor devie importanta si de actualiate.
Sincer cred ca este destul de greu sa ajungem vreodata sa fie altfel pentru ca tot oamenii au tendinta naturala de a evita zonele neplacute al vietii cu atat mai mult cu cat nu sunt ale lor. Este o forma de protectie individuala, probabil.
Vezi chiar tu ai reactionat contrariata " whau un om cu deficienta X are situatia Y". Nu stiu ce sa spun. Ma gandeam in clipa de fata la ce spuneau niste senegalezi " daca avem bani suntem fericiti, daca nu avem bani suntem fericiti, iar fericirea noastra nu vine de la faptul ca avem sau nu avem bani ci de la faptul ca vedem in fiecare zi soarele, si nisipul si pe cei de langa noi si pentru ca seara putem sa cantam si sa dansam." Interesanta optiune, nu?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E greu sa vezi soarele dintr-un carucior cu rotile.
E greu sa dansezi schiop fiind.
E greu sa canti cand esti mut.

Dar toate astea se pot realiza daca ai persoanele potrivite langa tine. Nu familia. Persoanele potrivite.
Acele persoane care nu te admira ca ai reusit schiop fiind ci care iti spun ca esti intreg asa cum esti.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

vreau si eu sa vad cum gandesc ceilalti.

nu ma (mai) revolt, am invatat sa accept.
ma bucur de tot ce ma inconjoara,dar mai derapez cate o data si raman contrariata cand vad acel mod "altfel" de raportare.

nu pt a ma ajuta am deschis acest topic,ci pt a vede cum vad ceilalti.sine ira et studio........

va multumumesc,indiferent de opinie.va multumesc pt sinceritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si daca este si pentru tine care e problema? Oare noi nu avem dreptul sa avem "probleme"? Este uman si firesc si normal sa vorbim despre ele. Daca noi nu facem asta, cine sa o faca in locul nostru? Iar daca nu ar exista nimeni sa asculte macar, ce sens ar mai avea notiunea de om?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

atata timp cat discriminarea e luata ca ceva normal (vezi discutiile de la topicul acesta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172371 , de exemplu, ca sa nu mai spun de alte topice care au ajuns pe la zz ) in care "aspectul fizic placut" e singura cerinta specifica postului (edit: nu chiar, cerinta esentiala era tanara si femeie, scuze),
cine si ce ar mai trebui sa mai zica?

nu mi se pare ca cineva reflecteaza cu adevarat - optiunile personale sunt suficient de clare si taberele deja formate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fiecare cu imaginea lui.Pe unii ii doare aspectul fizic a lui Gigel din anunutul lui Ionel intr-un dor de plictiseala, altii insa au probleme chiar serioase, dar desigur sunt al naibii de reale si de dureroase, dureros de concrete dar na' asta e.
Sanatate corap!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multumesc, la fel!
nu credeam ca tocmai tu scrii pe forum "dintr-un dor de plictiseala", multumesc ca m-ai luminat!

Mergi la inceput