Calendarul gradinarului vesel (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

La multi ani si de la mine, Gabi!
N-am mai intrat demult pe-aici, sunt prinsa cu tot felul de treburi. Am pozat dar n-am incarcat pozele, in gradina s-a trecut liliacul si aproape de tot bujorii... Irisii mai sunt infloriti la mine si asteptam trandafirii! A plouat rau de tot, din pacate furtuna a scuturat jumate din fructele pomilor si pamantul e si acum imbibat ca un burete. Si iar s-a umplut beciul de apa , o scoatem de trei zile si vine intr-una!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Multumesc de identificare fetelor... mi-ati dat o veste buna... stiti ca prima data cand au iesit m-am gandit ca mi-a iesit ceapa... nu stiu daca nu am si jumulit una... daca ma uit la irisul normal, nu seamana deloc frunzele... asta mare e mult mai turtita tulpina, frunza mai lata si mai verde... lipsa de experienta era sa ma pacaleasca... acum cand or inflori or inflori... eu m-am linistit...

Olympia... urata treaba la voi... Capu' sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, vom petrece cu PeterPan si prietenii lui.
Olympia, la mine sunt infloriti trandafirii, am roz si rosii, tare frumosi sunt. Si pe aici pamantul e mocirlos, stau de vineri cu niste rasaduri de varza nepuse pt ca nu pot intra in gradina. Dar si cand va veni calduraaaaa.... o sa ne dorim iar ploaie.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Noi nu am avut nici o tema... i-a pictat prietena fratelui meu, s-au jucat cu jucarele imprumutate, dar pt ei a fost suficient... din fericire pentru noi parintii...

V-am zis ca lalelele mele mov sunt inca inflorite? nu-mi vine sa cred... au mai bine de 2 saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Noi nu am avut nici o tema... i-a pictat prietena fratelui meu,


Am remarcat-o pe d-ra, are gusturi fratele tau.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Daaaa... toata lumea i-a admirat pe amandoi... prietena mea imi spunea ca daca au nevoie de nasi se ofera ea... nu a indraznit sa le spuna chiar lor, ca sa nu sune a "nu va casatoriti odata?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Peter Pan deci - se vor distra cu siguranta!
Eu am chemat o tipa care se va ocupa timp de 1.5 ore de "antrenarea" copiilor, oricum nu as vrea sa ne lungim foarte mult pentru ca totusi va fi obositor pentru ei...
Olympia - of, asa rau este? Dar cum de se inflitreaza in beci, nu face fata hidroizolatia?
georgi - irisii hollandica sunt diferiti de cei germanica (adica cei pe care-i intilnesti destul de frecvent prin curtile noastre - eu nu prea am vazut din astia decat prin florarii si ma enervam ca se trec foarte repede...dar ma bucur ca sunt rezistenti la gerurile noastre si sunt foarte frumosi cand sunt infloriti!

Eu ma enervez cu niste irisi germanica luati anul trecut de la bakker - au crescut frunzele, dar sunt inca mici si nici urma de floare...habar nu am daca or fi soi mai tarziu (exista oare asa ceva??) sau nu am noroc sa-mi infloreasca anul asta...
Intre timp pandesc yucca - tija florala s-a lungit muuult, acum astpt sa si infloreasca - in fiecare dimineata cind trec prin otopeni, vad cele 5 sau 6 yucca din curtea de la cris style, inflorite - sunt o splendoare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu am vazut o tija florala de yuca pe marginea drumului, in fata curtii unor oameni... Sunt asa ingrijite petecutele de pamant de pe marginea drumului la noi... e o splendoare sa mergi cu masina si sa vezi... era o vreme cand erau buluc irisii de toate culorile, apoi liliacul, acum sunt trandafiri de toate culorile... o adevarata inspiratie pt mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna fetelor!
LMA cu intarziere sarbatoritilor!

N-am mai scris de ceva vreme, evenimente diverse, s-au dus si bujorii mei, au inflorit trandafirii, capsunii se coc mai multi pe zi ce trece.
Mi-au invadat gandacii de colorado cartofii, bineinteles ca nu-i stropesc, am tot adunat de pe ei, sa vedem sambata cum se prezinta!
La capitolul rosii stau cam prost in sensul ca nici macar n-au inflorit pana acum, mazarea abia acum are boboci, fasolea e tare frumoasa!
de iarba nu mai zic cat a crescut, trebuia taiata acum 2 saptamani dar daca a tot plouat n-am avut cum, ziceam ca sambata, dar sambata ploua iarasi!M-am saturat de ploaia astaaaa, vreau soare si frumos!

Mi-a cerut cineva pui de gutui japonez, nu mai stiu cine, scuze, trage-ma de manecuta, daca vrei sa ti-l aduc duminica spune-mi, dar eu zic mai bine s-o lasam pe toamna, mi-e nu cumva sa nu se prinda si e pacat de el!
Spor sa aveti!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ca-s tuta rau, n-am citit ca lumea ultimele postari...La multi ani, Georgiana si Liviana! Georgi, am admirat pozele, Liviana sa-l pozezi si tu pe Peter Pan!

Gabi, beciul e in partea veche a casei, destul de adanc, iar hidroizolatia cred ca e cu smoala , e betonat si tencuit dar avem probleme cu el la ploile mari ce tin mai multe zile. Vine din spate apa de undeva de la intersectia peretelui cu podeaua, pe acolo se infiltreaza. Ideal ar fi sa facem ceva in afara, nu in interior numa ca n-avem acces, beciul e sub un hol, mai la deal de hol e inca o camera cu fundatie destul de adanca, peste un metru, ca am dezvelit-o partial cand am lipit structura noua. Camera n-a avut probleme niciodata, are parchet clasic, e perfect uscat. Fiind teren in panta, cumva pe sub fundatia veche a camerei si trecand prin zidul si mai adanc al beciului se infiltreaza apa. N-o lasam sa treaca de un anumit nivel ca avem rafturile pline si pompa e pozitie, dar e neplacut.



Mergi la inceput