Comori de nov-dec 2004 (210)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Salutare!
Am inceput serviciul si Bia a inceput sa faca teme singura; mai asa si asa, mai bine, mergem inainte; odata si odata tot trebuia sa se obisnuiasca, nu? Nu vreau s-o demoralizez, insa tot am avut ceva de comentat la teme, ce sa fac, nu puteam s-o trimit cu ele evident cu o greseala.
Cel mic sta cu mama mea, sunt topiti unul depa altul, noroc ca la ora la care ajung eu acasa el doarme si mama poate pleca; altfel ar fi scandalul cat casa .
In rest, multa sanatate si succes la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Lily, aveti bobocel la scoala!!! Ce frumos! Adam nu vrea si el cu fratiorul la scoala?:) Sa va fie de bine party-ul de la botez!

Eveline, ai fetita mare si constiincioasa! Bravo! Ce bine ca te poate ajuta mama ta!

Noi cu scoala stam bine, se poate si mai bine, fapt pentru care avem de lucrat suplimentar pentru a acoperi lacunele de la scoala, cand nu este atent. Scrie frumusel acasa, la scoala se grabeste si mai depaseste, mai ascute literele rotunde, zilnic imi bat gura, oare pentru cine?
Pe langa inot l-am inscris de curand, adica marti, si la baschet, el spune ca ii place, dar am observat ca e antitalent. Nu respecta tehnica de aruncare pe care profesoara se chinuie sa il invete, respectiv sa departeze picioarele , coatele pe langa corp, el departeaza in schimb bratele si asa arunca. Dar eu vreau sa faca miscare si cu timpul o face si el bine ca ceilalti baieti. Deocamdata sunt putini, doar 4, dam am inteles ca vor mai veni sambata. Profa a jucat baschet in lotul national, iar sotul ei este rugbist, s-o vedeti pe fata lor de 12 ani cum arata, sportiva si ea!!!!
Teme avem multe, incercam sa le facem fata avand in vedere programul aglomerat al activitatilor extracuriculare, dar ce ma intristeaza este ca nu apuc sa mai lucrez suplimentar f mult cu el, si e nevoie.

Despre Danutz ce sa va spun, are o personalitate puternicaaaaaa cu care nu eram obisnuiti, Paul mi s=-a parut mai usor de modelat. De curand a inceput sa isi faca nevoile la wc,d ar inca avem pampers la somn. :D Am aruncat si biberoanele la gunoi, bem laptele din cana, suntem mari.

Avem pozici noi: http://family.webshots.com/album/583430685nKgHsg?start=72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Ce liniste pe-aici! De-acum ar putea intra copiii sa intre in locul nostru, nu?:))))) Cum e in vacanta?? Au teme multe?

Dna lui Paul nu le-a dat teme, in schimb au de scris la engleza si religie. Paul e in vacanta la bunici cu Danut, nu i-am dat decat de terminat O calatorie spre centrul pamantului de Jules Verne, mai are 4 capitole. Aaa, da, si de citit poezii de EMinescu, pe care doreste maria sa. Ma gnadesc sa il recompensez ca termina cartea, ca sa il stimulez un pic. Intre timp a mai citit Dumbrava Minunata si cateva lecturi "Din lumea celor care nu cuvanta". Urmatoarea va fi Craiasa Zapezii, ca au fragment in manualul de limba romana. La mate, la clasa nu se zbate sa rezolve o problema cu grad de dificultate ridicat, desi acasa sunt multumita de cum lucreaza. E tareeee dezordonat, uituc, inca il bat la cap sa noteze ce trebuie sa aduca la abilitati , totdeauna isi aminteste duminica seara. :D

Dani ma uimeste pe zi ce trece cat de bine intelege ce i se comunica si a inceput si el sa vorbeasca ca un copil de 3 ani impliniti....dar nah p[ana in februarie nu mai e mult. Am scos pampersul si de noapte si ne mai trezim pe rand sa il punem pe olita, acum a venit randul bunicilor, noroc cu tata care oricum e nocturn. Au inceput conflictele intre frati, e jale cine are 2 copii stie ce spun, cine are 3 sa intre sa ne spuna daca se ami linistesc apele la aparitia celui de=al treilea copil. :D:D:D

Noi suntem bine, cu treaba prin casa, azi am pus ceapa in gradina sper sa iasa la primavara. Mihai izoleaza podul si se simte, e pe terminate.

Vooooi ce mai faceeeeti????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

AAAAA..Onitza....da de ce esti curioasa mami cum e cu trei? Ar trebui sa stim ceva?
Noi suntem OK, Bia are o gramada de scris, adica la modul ca n-am vrut sa se streseze si i-am zis s-o ia incet, sa scrie cate putin in fiecare zi si drept urmare inca n-a terminat; cred ca asta a fost si ideea doamne, sa exerseze zilnic cate un pic sa nu-si iasa din ritm; daca as fi pus-o sa faca toate intr-o zi n-ar fi dovedit. A mea citeste de toate amestecate, avem muulte carti de povesti de cand eram eu mica si le tot invarte pe rand. S-a apucat de Cuore si nu-i place, a abandonat-o. Retin perfect ca n-am reusit nici eu s-o citesc pana la capat ever....asta e, mai sunt si altele. In rest inot de 2 sau 3 ori/saptamana si niste ateliere in we.
Contrele intre frati.....he he he, ar trebui filmate, sa vedeti ca au inceput sa se contrazica doar de darul de a o face. Bianca mai lasa de la ea ca nu-si pune mintea, insa e copil si nu-i iese tot timpul; si atunci sa vedeti "distractie". Deja ala mic il ia pe nu in brate cu argumente, e comic tare si are o imaginatie ceva de speriat. Speram s-o canalizam pozitiv ca altfel o sa ne incurcam in inventii mai tarziu. Imi povesteste niste chestii, cu amanunte, cum a pus suc in pahar, a rasturnat si a spart paharul, cum bica l-a strans, l-a maturat, a aruncat la gunoi...ca s aflam ca nici vorba. Bine, mai povesteste cum i-a dat telefon Sara (asta fiind catelusa noastra) si i-a povestit ca albina nu-s ce face pe afara cu bondarul...e total....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna seara... Ne mai tineti minte??

Eu ma gandesc destul de des la voi!!...

La multi ani tuturot cu numele de Mihai, Mihaela, Ganbriel, Gabriela!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare!
comorilor!

Si eu ma gandesc la voi cu nostalgie, la nostru fain, la comorile noastre.
Ma bucur cand citesc ce mai fac mamicile, chiar si la alte subiecte cu gravidutze, cu copii mici. Important este ca sunt sanatosi!

Ioana, eu singura recompensa pe care o vad utila atunci cand va termina cartea este sa-i cumperi o alta carte noua . Si daca vrei sa fii extra draguta poti sa il lasi pe el sa aleaga cartea din 5 - 10 carti propuse de tine .

Mie mi se pare normal ca fratii mai mici sa fie mai batausi. Ei trebuie sa-si castige anumite drepturi in familie. Asa simt si eu ca Ana a fost mai usor de modelat iar ca piticele isi arata din plin personalitatea.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Servus!
Ati scris ceva ..nu imi vine a crede. :)

Noi am schimbat scoala Denisei (din cauza de doamna terorista si violenta).
Deci de luni incepem cu o alta Doamna si alt colectiv.
teme a avut putine si usoare in comparatie cu ce a facut ea pana acuma.

Pentru cine nu stie.. zic si aici oficial ca asteptam bb2. :)
Ce e drept, e foarte devreme. Am doar 6 saptamni.


Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ELE - felicitari! Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Va salut mamici !! Si va felicit pentru copiii pe care pe care i-ati facut de cand nu ne-am mai 'vazut'

Felis , cum sa uite cineva de tine , ai fost printre cele mai active in subforumul acesta !



Miche 12+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

ELE, schimba-ti te rog poza de la profil ca ma intimidezi
Felicitari pentru schimbare si vezi ca poti face mai mult, e campanie impotriva terorismului in scoli, o invatatoare tocmai a fost concediata , vezi http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175328&nm=Veronica-Bereanda-Nicolae-Iorga



Citat:
citat din mesajul lui Ele

Servus!
Ati scris ceva ..nu imi vine a crede. :)

Noi am schimbat scoala Denisei (din cauza de doamna terorista si violenta).
Deci de luni incepem cu o alta Doamna si alt colectiv.
teme a avut putine si usoare in comparatie cu ce a facut ea pana acuma.

Pentru cine nu stie.. zic si aici oficial ca asteptam bb2. :)
Ce e drept, e foarte devreme. Am doar 6 saptamni.


Elena & Denisa





Miche 12+ si
Darius (26.11.2004)

Mergi la inceput