oligoastenoteratozoospermie 16

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hai mai tannoo ca ni s-au lungit gaturile dupa tine.
sper sa fie bine Bogdanel.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

bineee...asteptam sa ne zici cum te-ai luptat cu "sistemul" si l-ai biruit...ma bucur ca "pana acum" fii-tu e bine. Salutari lui Betty!

Iti poti da seama ce reprezinta un om, nu dupa ce realizeaza, ci dupa ceea ce tanjeste sa realizeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

eeee, ce sa birui, aristico... n-ai pe cine
pupicuri de la betty


sami, stai asa...
ia, tu cum esti? ca n-am mai citit pe nicaieri ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Dragii mei,
Va rog, recomandati-mi si mie un androlog bun in Bucuresti (ma rog... cat de bun poate fi un androlog in Romania ). Vreau neaparat pe cineva cu specializare in andrologie (urolog nu e suficient pt noi).
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elbereth,noi am mers la dr mihalca la medlife.nu stiu cat de bun e.noi am mai adaugat cate ceva la tratament.pt ca el ne-a mai zis sa ia doar acifol si sa ia carnil si spermotrend in continuare.sa facem IA totusi.iar eu cred ca nu avem sanse cu IA.succes!sper sa fie bine si pt noi intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Of, nu! Nu Mihalca Velvet! Am fost si noi la el (si am facut o tona de investigatii). Dar m-a dezamagit profund.
Sa ma explic:
Sotului meu i-au tot iesit leucocite in sperma in ultimele luni inainte de FIV. Mihalca i-a facut ecografii (testiculara, prostatica), i-a facut secretii uretrale cu masaj prostatic, spermoculturi - toate au iesit curate si in regula. Apoi Mihalca a zis ca el nu stie de unde sunt aceste leucocite si ca - citez- "se mai intampla" ca barbatii sa aiba asa ceva. Dupa care si-a dat acordul sa facem FIV, spunand ca totul e in regula. Noi am mers pe incredere. Si a iesit... ce-am povestit la capitolul corespunzator
Ei bine, dupa ultimele mele cercetari pe net - caci m-am apucat din nou sa despic firul in patru si sa caut vreo explicatie sau vreo informatie utila (evident, da-i Doamne mintea romanului cea de pe urma! ) - am inteles ca nici macar n-ar fi trebuit sa ne lase sa facem FIV-ul, leucocitele contribuind la calitatea proasta a spermei care .. si asa era f proasta
Asa ca nu, merci, nu Mihalca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

te inteleg,elbereth.si eu m-am gandit sa nu cumva sa aiba vreo lighioana ,desi spermocultura i-a iesit curata.si rare leucocite.oricum,m-am decis.mergem in alta parte sa o repetam ,tot la o clinica RUAM.si alui meu i-a facut mihalca ecografie si de prostata si tuseu rectal.ma gandesc ca pe-astea le-a facut bine.va doresc succes pe mai departe!sa auzim de bine.speram ,ce sa facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Good news:
Am aflat din sursa sigura (medicul cu care am facut eu FIV) ca Profertil va aparea cat de curand pe piata romaneasca. Stiu sigur ca se va gasi in farmaciile Pharmalife (poate si in alte lanturi farmaceutice) si va fi adus la noi de A&D Pharma (sper sa nu se considere reclama - cred ca este o informatie utila pentru toti cei care ne confruntam in cuplu cu infertilitatea masculina).
In plus, am vazut ca si pe site-ul lor oficial (profertil.eu) exista varianta in lb romana (eu cel putin abia saptamana asta am vazut - daca era mai de mult, scuze!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bog76 spune:

Salutare tuturor!
Tannoo, multa sanatate lui Bogdanel!

N-am mai scris demult, pentru ca nu am mai avut nimic demn de mentionat.
Dupa ultima spermograma am decis sa schimb radical stilul de viata. Ca urmare:
- am eliminat din alimentatie tot ce inseamna junk, sucuri, prajeli etc.
- am eliminat aproape complet alcoolul
- am inceput sa merg la sala: exercitii cu greutati + jogging (am si slabit vreo 6 kg)
- am urmat un tratament constant format din profertil+vitamina c+omega 3
- am luat si Permen si Napraznic vreo 2 luni

V-am plictisit cu cele de mai sus ca sa ajung la rezultatul spermogramei facute vineri:

Volum: 2.3 ml
Concentratie 33mil/ml !!!
Nr. total in proba: 76 mil
Motilitate 88% din care a+b 85%
Forme normale 10% (aici ar mai fi de lucrat)

In concluzie am ajuns f aproape de normospermie.

Se pare ca stilul de viata si suplimentele alimentare gen profertil pot aduce rezultate semnificative.

Va doresc tuturor sa va vedeti visul implinit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

salut, bog!
merci ptr gandurile bune!
felicitari ptr rezultat! tine-o tot asa!

Mergi la inceput