BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

balanta nu ii corect ...tu stiai de vinerea trecuta si eu stateam cu pofta in cui pana azi?

32+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetele, eu sunt foarte ok dupa cezariana. 3 zile au fost mai nasoale dar nu cu dureri de speriat . Eu sunt a 4 a zi si crede#539;i- m#259; nu mai am absolut nimic. Copilul este la incubator nu putem sa -l luam in brate. Eu o sa ies luni diminea#539;a din spital , dar rezerva îmi rramane. Va pup

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

balanta nu ii corect ...tu stiai de vinerea trecuta si eu stateam cu pofta in cui pana azi?

32+
rafael albert(25.05.2007)

scuze ali, nu retinusem ca mai saliveaza cineva de aici dupa cirese (neuronul gravid )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli
spune ca probabil vom face cezariana undeva in sapt 37-38, in functie si de cum va evolua bubulinul.

26+ Mihai


de ce asa devreme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Eu si daca va fi sa fac cezariana, o sa astept termenul. Cand se declanseaza nasterea atunci ma duc la cezariana, nu mai devreme.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetelor am primit rezultatul la analize si sunt ok,asa plec linistit
a in concediu.
Eu am avut cezariana la Ana si mi-am revenit repede, a doua zi urcam scarile de la giulesti sa merg sa o vad pe pitica.Iar la nastere mi-a aratat-o imediat neonatologul.
Kidexul e in luna iunie pt.cine e interesat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

ada, bine ca esti ok. nectarel ce face in incubator? mananca? ai reusit sa mai scoti laptic? doamne ajuta sa fiti bine. dupa ce iesi luni, o sa vii sa stai cu el ziua sau cum zice doctorul?

aruba, porumbita: asa am zis si eu doctorului, ca as prefera sa se declanseze nasterea si atunci sa imi faca cezariana si el a fost de acord. mi-a mai zis insa si ca dupa sapt 38 apa se poate rupe oricand si ca exista o posibilitate sa nasc pana incepem cezariana, nu poate nimeni sti cat de usor/greu nasti si ca nu ma sfatuieste sa stau sa astept, pt ca nu e cazul sa risc; asa ca, daca bb e bine si dezvoltat ok, ramanem la sapt 37-38. fiecare stie ce e mai bine pt el, eu stiu ca vreau sa imi cresc eu copilul, nu sa stau cine stie cat in recuperare in primii ani de viata ai copilului.

deci despre kidex era vorba - eu retinusem de cand ne-am vazut la cafea ca mai e un targ care incepe pe 24 mai. abia astept sa ne hotaram si sa incepem sa cumparam, azi dau comanda de carut



26+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Off, Iuli, vad ca sunt pareri si pareri la doctorii astia. Mie si doctorita mea (Parfene, de la Medlife) si Iosup (de la Regina Maria) mi-au spus ca e chiar indicat daca nu sunt probleme cu sarcina sa astept termenul chiar daca fac cezariana, din mai multe motive. Se pare ca fatului ii face bine sa treaca prin cateva contractii (ceva cu plamanii, nu mai stiu sigur), apoi ca laptele vine mai repede, ca la o nastere normala, colul de deschide singur si se scurg lohiile dupa interventie, etc.
Acum vorba ta, fiecare sa decida pentru ea, vroiam doar sa iti spun ca alti doctori au alte pareri.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Vad ca s-au incins discutiile despre nastere...e normal.
Nici eu nu vreau sa hotarasc singura, asa ca astept opinia doctoritei. Ea mi-a zis doar ca nu vrea sa forteze sau sa programeze nimic deocamdata, ca se va orienta dupa evolutia bb-ului si a mea. Mie personal mi se pare cezariana o solutie de ultim recurs, dar daca mi se va recomanda, nu comentez deloc. Singura deosebire in cazul meu este ca, la diabetice, se declanseaza nasterea nu mai tarziu de 39 saptamani de obicei. Mi-e un pic frica de inducere, cica ar fi durerile mai mari. In fine, cum o dai, tot aia-i, ca fiecare metoda are riscurile ei, la naturala te doare mai mult in timpul, la cezariana dupa. Ce conteaza e binele bb-ului, sa iasa pe unde e mai bine pt el. Noi? suferim si uitam apoi.

Iuli, si eu stiu ca bb-ul mai are timp destul sa se intoarca. Dar in cazul tau decizia e luata si ai motiv intemeiat.

Ali, se spune ca a 2 a nastere naturala e mai rapida si decurge mai usor, si travaliul e mai scurt. Zic si eu sa te incurajez, dar zau ca asa am citit .Cum au zis si fetele, e mai bine pt organism sa nasti a 2 a oara prin aceeasi metoda, sa nu se cumuleze dezavantajele de la amandoua.

Nu mai ziceti de cirese, ca aici prin iulie apar alea bune... Ma consolez cu niste capsuni uriase pana atunci...

Va pup, revin de la birou.

33 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Balanta nu stiu ce putem face, ca si eu ma trezesc uneori pe spate. Nici nu am burtica f mare si nu ma deranjeaza pozitia. Bebe e chiar mai activ.

Aruba eu de ex nu am voie sa ajung la travaliu, de aceea dr a spus ca facem cezariana la 38 sapt si cateva zile. Oricum monitorizam evolutia si decidem. Sapt viitoare vom face si noi testul non stress.

Acuma vesnic vor fi discutii pro si contra nastere naturala vs cezariana. Nu cred ca intotdeauna medicii merg pe ideea de cezariana din comoditate. Cred ca asa ne este mai usor sa credem. De aceea am precizat ca nu toate fetele de la curs vor naste la medlife, tocmai ca nu avea niciun motiv sa le convinga ca e mai usor la cezariana. Eu oricum vroiam cezariana. Am un var medic chirurg, nu ginecolog, care mi-a expus avantaje si dezavantaje...si a carui sotie a facut tot cezariana. Numai gandul la un eventual forceps, epiziotomie, incontinenta urinara si nu numai, ruptura de perineu...ma sperie. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, fiecare decide. Au fost si nasteri usoare de 2 ore...dar si travalii de 12 ore care s-au terminat cu forceps sau chiar cezariana.

In plus, al meu este inca cu capul in sus si am intrat in sapt 34. Nu stiu daca se mai intoarce, dar oricum natura a decis pt mine.

Este si baby expo din 24-27

33 sapt + Patrick Andrei
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput