Clubul "babelor" FIV-oase 38

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cam tacute azi, fetelor. poate de la vreme ?!? nici canarul meu nu a scos nici un sunet
ioana eu sunt depasita de situatie, dar din memorie parca rasare ceva, ca uneori, la retard de crestere, dr U suplimenta doza de Clexane. tu faci Clexane (neuron batran, cred ca stiam, dar nu gasesc cheia de la sertaras) Banuiesc ca conteaza si IR-urile la care iar nu ma pricep.
laura felicitari, 2 dintr-o lovitura Fara stes, fara efort si tin pumnii sa fie bne pana la capat si fara alte peripetii.
ma duc sa ma spal pe cap inainte sa ma ia moleseala de tot, ma simt ca o macaroana super-fiarta. apropo de mancare, nu am decat un bors de sfecla in frigider, nu am nici cea mai vaga idee cu ce altceva o sa imi hranesc sotul cand o ajunge acasa

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ari, nah ca mi-am adus aminte ca mai vroiam sa-ti zic ceva..imi inchipui ca esti size 0, de vreme ce eu sunt slabuta
acum, nu ca vreau eu sa te-ngras, nope, departe de mine gandul (fat is bad!), dar, zic si eu ce nu mi-a iesit din cap, urmarind reality show-ul Giuliana & Bill (am mai pove aici, milionari, ea prezentatoare TV, el primul care a castigat show-ul "Apprentice" si a devenit 'ucenicul' lui Donald Trump)..si-au facut propriul reality show si au constatat ca au fertility issues, intr-un final, au ajuns la fiv..cei mai buni dintre cei buni din US, normal, ca doar nu era asta problema..totul prins in show-ul lor, as happened..
acum G., pare destul de inalta la TV si normal, ca orice vedeta care se respecta, slaba..nu pare piele si os, doar f. bine (super legs)..primul lucru pe care i l-a spus fertility doc cand a vazut-o, a fost: you have to gain 5 pounds si i-a explicat, pe larg, de ce astea 2.5-3kg pot face diferenta..in fine, ea a plans, n-a vrut, pt ca n-ar mai fi incaput-o tinutele de designer pt galele la care trebuia sa mearga ca si reporter "E! Entertainment" (Oscar, SAG, Golden Globes, Emmys, etc.)..se plangea ca, oricum Tv-ul adauga siluetei 5 pounds si ca va arata grasa pe sticla..intr-un final, toata SUA i-a sarit in cap, ca nici sacrificiul acela minor nu e dispusa sa-l faca, au pus-o la zid, au catalogat-o superficiala si in zeci de talkshow-uri (cel mai tare a luat-o Whoopi Goldberg in talkshow-ul ei, The View) a fost desfiintata si tot ce este medic specializat in infertilitate in US, a fost intrebat daca si cat de important este, de ce si cum conteaza si toti au sustinut teoria initiala a medicului ei..si era vb de doar 2.5kg!! bine, in final, G. s-a ingrasat 7 pounds (3.5kg) i-a reusit si fiv-ul, dar a avut SOE..povestea in continuare am mai spus-o, deci n-o mai repet si oricum despre altceva era vb..mie PK mi-a zis, sa watch my weight si sa nu cumva sa mai slabesc, respectiv ideal ar fi, sa-mi pastrez greutatea..bine, e la fel de riscant sa fii supraponderal, dar, nici subponderal, deci 2-3kg daca mai pierzi, ajungi la 49kg, ceea ce la 1.68 e parca..prea putin..strict parerea mea, in cazul in care vb despre bb si nu despre catwalk & models
acum, inainte sa-mi ciufulesti podoaba capilara cu telul, eu ti-am relatat doar, din vasta mea experienta TV..mai departe, tu decizi, ca-i corpul tau hai, te pupez maximus


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabi, dap, s-a deschis in buricul targului, un local tare chic, papa/cafele/alcoale bun-bun, super si locatia, toata lumea trece pe-acolo ca e "in"..au oferte pe zile, marti-miercuri salate, joi-vineri wrap-uri (pui, somon, greek, veggie)..e cel mai aproape de ceea ce mananc eu, so.. bey, nu-l "chinui" pe sot, da omu' o proba si gata..gandeste-te, ce linistita stai, dc totu-i ok si ce-i mai boscorodesti pe vienezi (sau, doar pe PK?) (btw, acum, te tachinez, clar??) dc, DD fereste nu-i ok, macar stii un lucru..deci o situatie win-win, as zice io..Brigit, e la maica-sa fara net, scrie-i PM si raspunde cand (re)apare..nush de ce, dar parca tin minte ca zicea doar de MAR-test, dar, in fine..

danielle, ma belle..so good to have you back (mai bine ma rezum la lb pe care le cunosc)..huh, ce stimulare vero-vero, vezi sa nu faci poc..sa fie cu noroc de data asta, seriously; first, sa treci cu bine peste HSC & biopsia de endo (been there, done that, e piece of cake)..

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

qiao, ce ziceai, ca-s tacuta???


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

wow daniella...ce stimulare zdravana.

fete...maine dimi ma duc sa-mi tatuez pleoapa superioara.
mi-e teama ca mi-a zis ca ma doare mai tare ca la spranceana...si durerea aia de la spranceana e maximum ce pot suporta.
da tot ma duc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sabi la gynera am facut DFI test pt evaluarea fragmentarii adn.
Stiu ca parca si promed face halotest, e acelasi lucru.
PK ne-a reco sa il facem, noi am avut toti embrionii cal A si cu toate astea analiza adn a aratat ca embrionul avea o pb genetica.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Brigit, miss u girl inca nu te-ai intors inapoi la ai tai sau te-ai hotarat sa ramai in Buc, o perioada? uuuff, stiam ca PK ti-a recomandat, da' am evitat sa-i spun lui Sabi ca sa nu se nervozeze..asteptam sa zica ralu sau cineva (si ralu a facut, dar la Viena) ca a zis Strohmer sau Tayfun..
to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ioana, are dreptate Qiao, dr. Uscatescu si nu numai ea, recomanda Clexane sau creste doza in caz de retard (cu sau fara IR-uri crescute). De asemenea stiu si eu fete care au recuperat retardul cu Medyn. Banuiesc ca iei deja Femibion, e bun si el, dar nu stiu daca e suficient.
LE: de fapt retardul este, in general, urmarea unei circulatii proaste...stii tu, tendinta de coagulare mai mare din cauza mutatiei genei PAI si a Factorului XIII. Nu mai stiu daca ai spus daca iei Aspenter.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Sami,Lara
stimulare de elefantoaica,dr.a zis ca nu fac poc,asa ca il cred
hai sa va zic ceva,pt.fetele de 40 si plus,am o colega care face fiv la dr.la care sint si eu,are 45 de ani,arata ca la 25,e vietnameza si stiti voi cum sint astia,am mai vorbit eu de ea ,in fine nu stiu ce analize are,fsh,amh etc,astazi are punctia,mi-a zis ca are 9 foliculi,a avut stimulare de 900 ca si mine,m-am bucurat mult pentru ea,abia astept sa vad cite ovocite are si continuarea

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

brigitte dar tu ai facut analiza adn pe embrion?

lara...nu sunt asa de suparici pe KW. nu-s perfecti nici ei
dar ma tot gandesc ca daca transferam la ziua 3...poate iesea negativ...mi se transmitea ca au murit si ceilalti...si undeva in acelasi loc eram.
in ultimele zile am cautat foarte putin pe net pe tema: "au murit de la ziua 3 la ziua 5" si sa stiti ca eu am dat peste probleme de ovocite si nu peste probleme de sot...am gasit persoane care au luat HGH (ceva un hormon uman de crestere), DHEA, acupunctura la urmatorul fiv, au facut antagonistul modificat al turcului si alte solutii "mirifice".
nici n-am cautat extraordinar de mult dar va zic..."io mi-s". adica na ...nu mi-s miss.
atata suparici am pe KW...ca, stiind ca mi-au dat DHEA, puteau sa se gandeasca sa se opreasca la ziua 3. dar, ca de obicei, trebuie sa invat sa ma invinovatesc pe mine ca nu am citit si mai mult.
dar astept raspunsul. poate mi-l scutura pe sot desi nu-mi doresc. dar eu cred ca tot eu voi fi de "vina".

Mergi la inceput