Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, eu iau nifedipine. de la 20 sapt pana la 27 am luat gynipral, iar de la 27 pana in prezent iau nifedipine. eu am zile in care ma simt ok, fara contractii multe si fara burtica cu senzatie de pepene copt si zile in care am contractii mai multe... probabil ca unele contractii sunt firesti insa eu daca am fost traumatizata de internarea de la 20 de sapt din cauza unor contractii dureroase am ramas setata ca sunt in pericol mereu....mie dr nu mi-a recomandat repaos total, ci doar relativ, dar eu am preferat sa stau in pat, tot de frica. eu nu iau decat un magneziu pe zi, dar nu mi se pare k ma ajuta la ceva.
amary, cum adica nu isi mai au rostul pastilutele de la 35 de saptamani? stii ce ar fi culmea? sa interupi pastilele, colul sa fie ok si sa nasti la 38 sapt

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip cum iei nifedipine, ai avut efecte adverse de la el?stiu ca se da si ptr tensiune mare, ma intreb la tensiune normala afecteaza oare? o sa vb cu dr trebuie sa schimb ceva, nu merge deloc cu gynipral, magnerot nospa si uscosin...cel putin vreau sa incerc si altceva pe langa statul la pat....nici mie nu mi a recomandat repaus la pat non stop din cauza riscului crescut de tromboza, dar eu stau mai ales de cand s/a scurtat colul...macar e inchis....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Yasmin, am descoperit ca daca schimbi pozitia mai des,chiar si in pat durerile de simfiza pubiana si chiar contractiile sunt mai rare...Si la mine statul pe stanga prea mult le amplifica.

Irip, crede-ma ca la dimensiunea pe care o am , la 38 as exploda direct... Chiar am citit ca majoritatea gemenilor (60%) se nasc intre 34-37s, 38 e doar pt unul Probabil de asta mi-a zis si dr sa le opresc daca trec de 35s

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, am auzit si eu povestea asta cu sucul pe post de pp pt urocultura, dar eu auzisem ca s-a intamplat la bioclinica timisoara .

anabel, acum cateva zile erai bine cu contractiile. de cand s-au indesit si cam cate ai pe zi? ai ridicat patul ca sa iti mai ia presiunea de pe col? (parca am retinut ca si la tine un bb sta cam jos).

yasmi, tu contractii ai? sau doar dureri de simfiza si de genul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel79, inainte de a lua nifedipine, trebuie sa-mi iau tensiunea care nu trebuie sa fie mai mica de 9/5. nu am avut probleme cu tensiunea niciodata. dr. meu a apreciat k nifedipinul e mai bine tolerat. initial, desi il aveam achizitionat, nu l-am luat de teama. nu auzisem prea multe despre el. ulterior, mi-a aratat niste studii, mi-a spus ca sotia lui l-a luat de la 20 de sapt si m-a convins. iau nifedipine de 10 mg care nu se gaseste la noi in tara.
mai am pastile de nifedipine pana in sapt 34 si de aia o intrebam pe amary de ce i-a spus dr sa nu mai ia tratam pt contractii dupa 35 sapt k sa stiu daca imi mai comand. o sa imi intreb si eu dr.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, sincer, cand o sa treci de saptamana 35 cred ca o sa ti dai seama singurica Acum, lasand gluma deoparte, o prietena, a doua zi dupa ce nu a mai luat Nifedipine a nascut, banuiesc ca e ceva mai puternic decat Gynipralul (eu iau o jumatate doar la 8 ore si mi-a zis sa-l reduc incet-incet pana aproape de saptamana 37). Intreaba dr., eu il ascult orbeste
Din cate am citit, nici medicii nu recomanda sa tii mai mult de 36, maxim inceput de 37s gemeni (exista si riscul aparitiei restrictiei de crestere intrauterine).

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

aoleu, a nascut cum a lasat nifedipine? atunci imi mai comand o cutie k pastilele mele se termina in saptamana 34. eu am tot citi prin carti ca nastere normala la gemeni este la 37 saptamani, dar asta o insemna 36 plus 7 zile sau 37 plus 7 zile.
amary, ziceai de burta trebuie sa iti spun ca nici cu a mea nu imi e rusine. sunt ca un cangur. f

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip ma poti ajuta si pe mine cu siteul unde iti comanzi tu nifedipin, da ai dreptate la noi se gaseste doar de 20 mg, dar o farmacista spunea ca ptr contractii ei dau nifedipine retard....

Balanta la mine contractiile se simt mult mai bine ptr ca stau mai mult la pat si pot simti mai usor schimbarile. inainte mai faceam un drum la analize si nu le simteam la fel iar de aseara am si noaptea nu puteam dormi....am tot schimbat pozitiile, cred ca as muri dc as sta doar pe stanga.
Nu am modificat inca patul doar am ridicat cu pleduri de la mijloc in jos, mai aman ptr ca vreau sa dorm noaptea eu nca am un somn fff bun si vreau sa profit, chair bebeii se misca mai finut ca stiu ca dorm.Cand stau pe stanga il simt pe baietel cum loveste jos de zici ca vrea sa iasa ma sperie tare....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Am inteles amary, dr. m-a sfatuit sa imi caut o pozitie buna...e singurul lucru care ma poate ajuta, eu am mers pt ca imi era teama de durerea pe care o simteam sa nu fie ceva grav.
Balanta intre saptamana 20 si 24 si ceva...am avut ceva contractii...simteam cum brusc se intarea burta...dar se relaxa relativ repede...durerile nu erau mari...usoare. Dr. mie mi-a recomandat in perioada aceea doar nospa si repaus. De aproximativ 2 saptamani nu am mai avut contractii deloc...dar ma chinuie durerea asta de la simfiza...dar ce sa fac suport orice pt bebelusi doar sa stiu eu ca sunt bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, pana acum mi le-a luat sotul din afara, insa cautand pe farmaexpress am vazut ca poti comanda de la ei (ralu_mv a facut comanda la ei pt alte pastile). am sunat si e nevoie de reteta ca sa il aduca. poti de asemenea sa il iei de la bulgari, mai exact de la granita giurgiu cu russe, tot cu reteta (de acolo mi-a zis mie dr). sunt persoane care iau nifedipine de 20 mg. tie dr ti-a recomandat nifedipine sau ai citit tu despre el si vrei sa il iei?

31 &

Mergi la inceput