Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anabel, referitor la col, nici la mine nu a stat treaba pe roze, dar pana acum vad ca a rezistat...La 12s era 4.3, apoi la 17 3.3, la 26 2.9 , apoi a cam ramas asa pana pe la 32 cand iar a luat-o in jos. Acum , vorba dr. mai am "ceva col" cam 2.2 dar era inca inchis. Din pacate nu pot sa-ti dau niciun sfat, eu stiam din prima sarcina ca am un cervix competent (am dus sarcina cu colul inchis pana aproape de 37s, desi scurtat spre sfarsit), eu zic sa faci asa cum simti tu si dr tau. Eu pana la 25-26s am mai iesit, in rest mai mult in pat, apoi am iesit mai rar, mai mult la controale... Nu am avut restrictii severe, asa am simtit eu, ca e mai bine sa stau la pat pt. ca si la mine baietelul era atat de aproape de col cu capul, incat nici nu putea sa-l masoare uneori.....Bebeii sunt in pozitie craniana de la 28 de saptamani...

Brigit, bine ai revenit din scurta vacanta...Ai dreptate, vreau sa-i fac gemeni in gemeni, mai am cateva zile, tineti-mi pumnii.... Iti tin pumnii sa fie fetita si baietel, evident daca asta doresti si tu

Balanta, Cum ti-a iesit testul de urina (nu mai stiu daca ai scris aici sau dincolo) si eu ma gandeam luni sa ma straduiess pt un pipi in borcan Cand mai ai eco? Bebeii ce mai zic, sunt cuminti sau o supara pe mami? La mine zici ca am inghitit un sarpe sau sunt din filmul Alien, cat de deformata e burta

Irip, ce faci? Te las aici sefa de trib in curand, ai grija sa ai un mandat prelungit nu ca Ungureanu Cum mai stai cu contractiile?

In rest, despre mine ce sa va zic. La eco, dr nu a aparut, am facut alta programare, o placere sa bati Bucurestiul in lung si-n lat La eco, bebeii mai crescusera putin, dar mi-a zis ca la dimensiunile astea greu de apreciat cu exactitate, cam 2300, 2400 bucata. Fluxurile cresc ca nebunele (unde s-or duce), dar semne de suferinta fetala inca nu erau...Saptamana viitoare am eco iar (sper) si apoi recoltari pt. ultimele analize, desi tot sub antibiotic nasc din cauza unei aparitii misterioase de streptococ B pe la inceputul sarcinii...
Evident stresata cat cuprinde, de ce n-am facut amnio, mai multe analize bla-bla....Cand v-o apuca si pe voi sa stiti ca sunt normale
Bagajele la usa, ma distrez singura, eu am pregatit hainute si pampersi de prematuri, sunt minuscule.....Ieri ma uitam la un pampers, am luat 0 de la Happy (m-a mancat sa iau sub 2kg), sunt cat palma mea fara degete

Dureri cat cuprinde (mai ales intre picioare, ligamente,oase), contractii destule, dar nedureroase deocamdata....
Incerc sa ma pregatesc spiritual si astept cumintica in pat.....
Va pe toate.....




Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, test NS inca nu, eco in fiecare saptamana, vedem saptamana asta, e si in functie de cum ies eco si ce zice dr. Bebeii sunt ceva mai lenesi, adevarat, dar nici loc prea mult nu mai au....Vedem.

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Amary si multumesc pentru raspuns ! Sa stea prichindeii pana sunt gata sa vina sanatosi pe lume !
E tare interesant de citit cum va simtiti voi cu burticile mari, ca asa ma mai linistesc si eu cu ce ma asteapta. Eu sunt destul de optimista oricum, ganduri negre fac tot posibilul sa nu mi fac, doar ca ma cam doboara sangerarile de la hematoame (care nu se vad la eco, dar la un mom dat, din ~2 sapt in cam tot atat, fac bum si o zi cel putin am emotii...) Acum sper ca in vreo 3 sapt sa se incheie cu ele, ca trec de 13-14s...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, sper sa preiau mandatul de la tine cat mai tarziu si imi doresc sa il exercit astfel incat sa nu dezamagesc! hai ca ma amuz singura, scriind. mandatul il voi preda balantei ca se tine dupa mine sa ne tii la curent cu ce mai faci k noi suntem cu ochii in 4.ma gandesc si eu unde or mai incapea piticii. vreau sa ma mai masor sa vad daca le-am mai facut loc.
fetelor, pe voi va ajuta cineva la curatenie, in afara de sot? eu am un chef de smotru, as vrea sa fiu in stare sa pregatesc cuibul, dar... Sotul vine tarziu seara, iar in weekend dau numai indicatii si il agasez, sigur eu as face altfel curatenie, dar asta e.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
eu postez cam rarut, dar sper ca nu m-ati uitat..de citit citesc tot ce scrieti. observ ca si amary are durerui de toate cele (mai ale sintre picioare) pe mine astea ma chinuie, sperie...deja am mers la dr. de 2 ori pt astea, ieri mi-a pus chiar si o perfuzie si azi noapte am dormit ceva mai bine. Altfel daca ma asez, ridic sau am intorc de pe o parte pe alta parca se rupe ceva acolo intre picioare. Ieri mi-a facut control la masa, col lung, inchis si moale dar capul unui bebelus pe col, poate de aici durerile. Altfel m-a cma speriat ca a is ca daca nasc amai devreme de 36 saptamani va trebui sa ma trimita in bucuresti, eu sper sa nu fie cazul. Mai am aproape 10 saptamani pana ajung la acest termen...azi am 26 sapt si 4 zile, deja ma obsedeaza numaratoarea asta
va pup si va doresc multa sanatate si bebei la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

amary multumesc ptr mesaj o sa stau cuminte la pat...ai luat ceva ptr contractii ca la mine sunt convinsa ca asta e cauza micsorarii colului ptr ca a scazut in 2 luni de la 38 mm la 26,9 in saptamana 27 si eu sper sa raman asa, macar e inchis.

Iau gynipral 3 pe zi dar fara efect, azi noapte chiar am avut multe contractii desi mi se intampla doar ziua cand stateam in picioare....poate o sa fie bine....

Ma bucur ptr bebeii tai au greutati bune....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, am 2 sumaruri de urina + uroculturi ok (medlife si bioclinica) si 2 probe contaminate la synevo, din care s-a putut lucra doar sumar de urina care a fost ok (ciudatenia este ca una din probele contaminate de la synevo a fost recoltata din acelasi jet ca pt medlife, care medlife a putut lucra proba).
azi a dus din nou sotul la synevo o proba de urina (mi-a propus ieri dr de lab sa ducem o proba gratis, ca daca 2 s-au contaminat...). azi am recoltat altfel: dupa ce am facut dus, am facut primul jet (scuzati detaliile) pe wc si pt recoltat m-am bagat in cabina de dus si i-am dat drumul din picioare in borcan . sotul amutise dar i-am zis: "n-are nimica fiindca o sa cureti cu clor dupa ce termin eu aici" . daca si acuma iese contaminata, nu mai duc la synevo cat timp sunt gravi.
eco am luni si facem si cultura din col + mycoplasma si ureaplasma.
astia mici se misca in toate directiile. mi-a crescut si burta f tare in ultima saptamana si merg tot mai greu si mai leganat , dar nu ma plang - vreau doar sa se faca ei mari.

ma bucur f mult ca duci cu bine sarcina si ca totul decurge ok

irip, referitor la curatenie, si la mine tot sotul se ocupa de curatenia saptamanala. i-am propus sa luam o femeie, dar a refuzat spunand ca oricum trebuie sa invete sa se descurce si singur.
saptamana asta a fost mama la mine si a facut ea un fel de curatenie generala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel79, ai fost atenta daca, cumva, contractiile pe care le ai noaptea nu sunt cumva cauzate de pozitia pe care o ai in timpul somnului? eu am constatat ca cele mai multe le am din cauza pozitiei, fie din cauza vreunei perne pe care o tin sub burtica sau din cauza amanarii mersului la toaleta.
balanta_tm, si eu am avansat ideea unei persoane pt curatenie, dar sotul meu e capos si nu vrea sa accepte.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, eu am facut si la Synevo si a fost OK, dar eu sunt si mai maniaca, inainte de a lua proba, spalat 2 ori, clatit bine, primul jet afara, restul sticluta...Dar acum ca sa razi (sau sa plangi), imi povestea cineva de un domn cam "sissi" care a vrut sa vada daca sunt lucrate pe bune probele si a dus ceai in loc de pipi si a iesit pefect la analiza Ti-am povestit si eu de streptococul meu B care apare si dispare fara tratament de zici ca-i Rumburak

Irip, ai fost foarte solemna, m-ai distrat cu exercitarea mandatului

Anabel, sunt fete, chiar cu gemeni care au avut si col semideschis sau deschis si care au dus sarcina la final sau ma rog pana la 34s, termen considerat normal pt. gemeni...Da, si eu am avut contractii nedureroase mai mereu, pot scurta putin colul si astea, dar nu dramatic, mai degraba greutatea bebeilor si pozitia lor, de asta se fac cerclaje profilactice... Am luat 3Nospa+3MgB6 de la 17s, iau 3 jumatati de Gynipral acum/zi, de saptamana viitoare le raresc ca dr. a zis ca nu-si mai au rostul...Cand am prea multe contractii mai iau si un scobutil (rar, nu am luat decat 2-3).

Ralu, sangerarile alea dispar dupa primul trimestru la majoritatea gravidutzelor Astea au fost singurele care m-au ocolit, am luat doar o saptamana porcaria aia de Utrogestan, ma bucur ca n-a mai trebuit sa iau

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

contractiile imi apar ciudat cand stau pe stanga nu stiu de ce... cea mai buna pozitie o am pe spate atunci e moale burta dar tot nu e bine.

ma gandeam sa mi inlocuiasca gynipralul cu nifedipin am vazut ca da rezultate la unele fete...

stiu ca nu e imposibil sa ajung si eu la 34 sap doar ca e greu....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput