Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

eu m-am trezit cu gandul sa cresc consumul de lichide, insa nici nu ma asez bine in pat ca iar trebuie sa merg la toaleta mie uneori imi chiorlaie matele de foame, dar greata si arsurile nu ma lasa sa mananc cat as vrea. mai glumesc cu sotul meu spunandu-i ca mi s-a lipit burta de spate de fowme ce imi e

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor,
eu nu m-am odihnit mai deloc...simfiaza asta, plus durrerile de spate nu mi-au dat pace toata noaptea.
Am tot citit pe aici..mi-ati facut o pofta de piersici...azi nu am mai rezistat si am plecat sa caut...bine ca am gasit.
Balanta esti bine, ai scapat de dureri? Scutece de finet eu am vazut in majoritatea magazinelor cu hainute pt bebelusi. Si eu am zis ca o sa cumpar cateva. Cred ca luna aceasta dupa 15 ma apuc de cumparaturi...mai ales pt bagajul de spital. Bine vreau sa iau si pt bebelusi ca sa le spal, calc...ca nu prea are cine
irip..lasa ca recuperezi tu dupa ce apar bebeii..o lasi pe mama cu ei si mergi tu la coafat, pedichiura..
vad ca voi mergeti foarte des la dr. pe mine abia la 33 sapt m-a chemat la eco..mi se pare asa de tarziu..ultima eco e facuta la 25 saptamani dar nu cu medicul meu. El sustine ca chiar nu mai e nevoie de alta eco pana la 33 saptamani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

balanta dar cum poti sa bei atatea lichide...eu uneori parca nici nu ajung la 2 l si tot merg la baie extrem de des. Tie ti-a recomandat dr. atat de multe lichide?
eu cred ca in 2 zile reusesc sa beau 3, 5 l lichid. Am si eu zile cand imi este sete si beau mai multa apa...dar am zile cand nici nu m-as atinge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu mi-a recomandat dr atata apa. a zis ca 2 l sunt suficienti.
unii zic ca e un mit, altii zic ca e adevarat: cica apa ar ajuta la prevenirea/ stoparea contractiilor. sigur ca daca pun in balanta atatea drumuri la baie care de fapt la mine inseamna contractii, nu stiu exact care mai e castigul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

am inteles balanta..eu cred ca de la 3, 5 l apa as sta numai in baie
ma bag in pat incerc sa recuperez ceva din somnul pierdut azi noapte
o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

yasmi, nu te ingrijora in privinta nr de ecografii. in sarcina, se recomanda cam una de trimestru. nu-ti inchipui ca daca merg la 2 sapt la dr imi face ecografie. iar daca nu ai probleme, nu are de ce sa te cheme la control saptamanal sau la doua saptamani.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, voi recoltati celulu stem? (cred ca s-a mai discutat aici, dar am uitat). daca da, cu cine? eu sunt inca indecisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Eu nu cred ca recoltez celule stem, si din motive financiare dar si in urma reportajului de la pro tv care m a facut sa ma documentez.
Cam toate reclamele spun ca vindeca toate formele de leucemii ceea ce nu e adev....dc ai probleme se recomanda transplant de la donator, cel autolog e inca in studii...
e adev ca sunt cateva boli de sange care pot fi vindecate, dar dc e sa se intample prefer sa mergem in strainatate unde au banci de celule si vom vedea atunci...poate ne fereste Dzeu..

Singura mea intrebare e la gemeni oare se pot folosi celulele incrucisat fiind considerati intre ei donatori?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

noi nu recoltam.
amary, te-ai ascuns caci stii k azi trebuie sa dai de baut?

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si noi suntem hotarati sa nu recoltam celule stem. Mi se pare ca numai aici la noi e atata nebunie cu ele, o afacere buna pt ei pe o piata f receptiva. Mai citesc dar cu cat ma informez mai mult cu atat ma conving ca nu vom recolta.
Daca nu sunt gemeni identici stiu ca trebuie folosite doua kituri.

In alta ordine de idei, yasmi, pe mine nu cred ca m-ar convinge niciun medic sa stau mai mult de 2 saptamani fara ecografie, insa eu am si cerclaj si fac si clexane, deci am motive sa ma duc asa des. Insa si daca n-as avea, tot mi s-ar parea mult 2 luni fara nicio verificare.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput