Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, cu contractiile stau ok, in sensul ca am, dar in numar si frecventa acceptabila. tu cum esti? am obs ca uneori, la cate o contractie, ma ia si un val de caldura/transpiratie.
aici e ca si toamna afara, dar nu ma deranjeaza . eu transpir si pe vremea asta, dar nu in halul in care transpir cand e cald afara.

brigit, este normal sa nu ii simti zilnic pe bb-i la 17 sapt, mai ales ca e prima sarcina.

anabel, de ce anume te temi de cerclaj? ca dupa ce il faci, contractiile s-ar putea indesi si membranele s-ar rupe? tu cam cate contractii ai pe zi in perioada asta si cam cat de dese sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, si pe mine ma ia valul de caldura/transpiratie la cate o contractie...doamne, ce bine k mai vorbim si mai aflam ca avem simptome comune..

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

balanta sincer mi e teama de o eventuala infectie sau afectarea membranelor, prefer sa stau la pat eventual in spital fac injectiile ptr plamani si ma rog, sunt convinsa ca o sa fie bine....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

referitor la contractii azi am avut cam 3 stand doar la pat....e bine....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, daca tu simti/intuiesti ca nu e bine sa faci cerclajul si ca riscurile depasesc beneficiile, atunci poate e mai bine sa iti asculti vocea interioara.
cu statul in spital nu stiu ce sa zic, mai ales cand e vorba de o perioada mai lunga. eu ma tem f tare de infectiile ce se pot lua din spital, mai ales daca este unul de stat si nu ai o camera si o baie doar a ta. chiar daca pui hartie din aia protectoare pe capacul de la wc, tot e riscant. eu convenisem cu dr ca daca ajung sa fac gynipral perfuzabil, stau 2 zile la un spital privat pana vedem in ce ritm de curgere imi e ok cu perfuzia si apoi continui tratamentul acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta si eu am teama de infectiile din spital. asa ca mi am ascultat inima dupa ce am citit o groaza si am sunat o pe dr
noroc ca putem comunica ff bine i am explicat si mi a spus ca si ea se gandea dc e ok sa riscam sau nu....mi a zis ca are o alta graviduta cu gemeni care a patit la fel si e ok are 33 sapt si un col de 1 cm deci se poate.
oricum stau la pat ridicata, merg doar la toaleta, azi am mancat la orizonala dar o sa reusesc....dc tu poti pot si eu.....eu am ajutor e mama la mine si saraca imi face toate mofturile.



32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ti-ai ridicat patul? sau ai perne sub fund?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

temporar mi am pus perne dar ma mut in alt dormitor si ridic patul ...e mai usor acolo sa l ridic cat vreau....dr mea spunea sa fac miscare dar putina, ii este teama de trombofilia mea, dar eu vreau sa trec la repaus total cu verificarea colului si in 2 saptamani sa vedem cum e .....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata tuturor!

pentru ca sunt aici atatea viitoare mamici de gemeni, va las spre lecturare o postare tare draguts si interesanta, ca de altfel tot blogul
Este blogul unei mamici de gemeni de la noi de aici si tare frumos scrie....

http://www.jocurban.ro/injoaca/?p=6745



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Gabi, blogul asta nu e al Sugubinei? Eu citeam la un mom dat postarile ei, dar de ceva vreme nu am mai intrat iar memoria nu ma ajuta ....

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput