Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, tu ai recoltat si streptococul B? eu de asta am uitat sa intreb...dupa ce ai recoltat ieri ai avut o senzatie de disconfort? eu da..

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu am inteles ca pt streptococul b nu se face cultura speciala - stiam ca se vede in cultura de col obisnuita. oare gresesc?

ooo, da, am avut cateva ore o senzatie de disconfort dupa recoltare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, asa o fi cu streptococul asta..nu stiu. am luat un no spa sa ma linistesc. cum a iesit pana la urma sumarul de urina pe care l-ai repetat?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu sumarul de urina nu puteau sa il lucreze cei de la synevo, ci urocultura. a iesit ok, negativa. deci am trei rezultate negative, la 3 laboratoare diferite (sunt paranoica )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, sarcina asta ne-a facut mai grijulii sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru toata lumea. am cunostinte care nu au facut niciun sfert din cate analize am facut eu sau o amica ce are colul deschis de la 17 sapt, iar acum are 28 sapt si in afara de faptul ca sta in pat, mai ia cate un nospa cand o jeneaza burtica. deci depinde de norocul fiecareia, de doctorul care urmareste sarcina, etc

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Buna ziua fetelor,
eu ma laudam ca nu mai am contractii...vad ca au revenit, in ultimele 2 zile am avut destule..nu sunt dureroase dar brusc burta se face pietroi..am luat acte un nospa...dar mare diferenta nu am observat, mie nu mi-a recomandat dr. nimic altceva desi i-am zis ca nospa nu prea are efect. In rest ma chinuie inca simfiza asta...am momente cand ma rup de durere. Peste o sapt fac dexametazona...8mg una dimineata una seara, facem 28 sapt, abia astept sa treaca timpul.
o zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

yasmi, nu ti-a prescris gynipral? poti lua cate jumatate de pastila sa vezi cum te simti. magne b6 nu iei? vb cu dr poate iti prescrie altceva in afara de no spa.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, sunt pe aici. Deja pentru mine drumurile la dr. sunt din categoria filmelor horror.Ma duc mereu nemancata, ca sa pot respira. Ieri am fost la eco, vesti nu prea bune, baietelul a ramas in urma cu o saptamana, nu a crescut deloc. Vorbesc cu dr. si vedem ce hotaraste, oricum daca nu mai cresc nu mai vad sensul chinuirii inutile
Partea proasta e ca nu se mai pot masura corect bebeii, baiatul este atat de jos incat nu se mai vede colul deloc, ramane de vazut "manual". La eco mi-a zis sa ma astept oricand sa se deschida, la ce presiune e pe el....
Probabil de asta ma gandesc sunt diferente asa mari intre greutatea estimata si greutatea la nastere
Irip, sa vezi ce interesant o sa fie urcatul pe capra a doua sau a treia zi dupa cezariana, mai ales daca nimeresti o asistenta draguta care se face ca nu vede ca nu poti urca. Norocul tau ca esti inalta
Da' ma gandesc ca o sa mi se para ca sunt usoara ca un fulg dupa ce scap brusc de 7-8kg din burta.... Simt ca mi se rupe pielea cand ma intorc de pe o parte pe alta, iar pe sot nu ma pot baza cand ma ridic, are deja cu 10kg mai putin ca mine, il trag eu inapoi

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Girls, help
Am dormit fff prost, am incercat sa dorm pe stanga, nu imi iese deloc, si in plus, ceea ce ma ingrijoreaza de fapt e ca m-a tot intepta stanga dreapta, la schimbarile de pozitie mai ales.
Dimineata de oboseala ma simteam super ametita, cat credeti ca aveam tensiunea? 8 cu 4...am baut apa, am mancat mi-am ridicat-o la 9 cu 5
Ce ziceti de intepaturile alea? Alea sunt contractii sau ce sunt?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Hai ca m-am binedispus singura, nu ma pot supara pe sot, chiar zici ca sunt balena Mobydick....

Yasmi, si eu iau Gynipral de vreo cateva saptamani, nu am avut contractii dureroase, dar astea cu intarirea burtii nu-mi dadeau pace si Nospa era apa de ploaie...De durerile de simfiza, as vrea sa te incurajez, dar cu cat devii mai greoaie, cu atat se amplifica.

Amary 35+ de +

Mergi la inceput