Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, tu la ce spital vei naste?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, afi = amniotic fluid index. deci bb1 (cel indragostit de col ) are 7.1.
ir-urile sunt 0.67 si 0.69 - nu scad neam, asa erau si acum 2 sapt. ar trebui oare sa ma gandesc sa marim doza de clexane? (inca sunt pe 0.6). sa scriu oare la hematolog?

si pe mine ma dor diverse, iar statul in picioare ma omoara. azi cu dush, plimbat cu masina, stat la dr, cracanat pe capra pt culturi iar apoi stat la eco, a fost prea greu pt mine . ma resimt din plin dar am mancat un prajituroi in compensatie .

irip, ma bucur ca sunteti bine; colul sub presune (contractie) avand 2.6, este ok, nu iti fa griji.
eu am facut culturile din col+mycoplasma & ureaplasma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, ce grasani, mai ales baiatul...La mine fetita a fost mai mare mereu, la 31 aveau cam 1900 si 2000gr, nu prea au fost mai mari de 200gr diferentele intre ei, dar vedem la nastere. La tine asa au fost mereu sau s-a marit acum diferenta?
Atat de mare durerea intre picioare de cateva saptamani, inainte ma mai jena, dar acum raman pe loc de durere cand ma ridic, nu chiar mereu, cred ca depinde cum am stat....
Dr. nu s-a pronuntat, banuiesc ca daca ajung la 36s, vb. atunci si-mi spune. Multi gemeni vin cam neprogramati si de obicei nu se tin dupa 37s. Am deja uter cicatriceal, am mai avut o cezariana...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, IR-uri unde? Pe uterine, ombilicale sau cerebrale, ca la mine de ex. pe uterine sunt mai mici, pe ombilicale cam ca la tine, iar la cerebrale mult mai mari (chiar la cerebrale au ajuns la 0.9-1), dar nu gasesc cam care ar trebui sa fie valoarea lor...Mi s-a zis ca mai important este sa urmaresti S/D.


Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, acum 2 sapt diferenta era de cateva zeci de grame intre ei.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, am umb s/d, umb pi si umb ri. care ce inseamna?

edit: parametrii astia 3 sunt ai arterei ombliicale oare?

merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, sunt ombilicalele. La mine au 0.68 si 0.71. Ar trebui de acum sa masoare si cerebralele (MCA scrie pe ecografia mea)

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

merci

am asa:

fetus 1: umb s/d = 3.05; umb pi = 1.15; umb ri = 0.67
fetus 2: umb s/d = 3.22; umb pi = 1.09; umb ri = 0.69

cred ca ar trebui sa fac clexane altrenativ o zi 0.6, o zi 0.8 pana la urmatoarea eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, uite de pe prima pag de la trombofilie:

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

Stai f. bine si bebeii la fel, mai bine discuta cu un hematolog.




Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Salutare gemeniste dragi!
Felicitari balanta si irip pt bebeii mari, f bune greutati pt varstele lor, sa o tineti tot asa.

Sa va spun ca aseara am vazut pe TLc o emisiune ce se numea One born every minute, si au prezentat nasterea unor gemenei care cantareau 3700 si 3200.

Mamica era la a doua nastere- cezariana, deci uter cicatriceal, sa auda amary , si la prima avusese o hemoragie ffff mare, astfel incat echipa de dr si-a luat extra masuri de precautie pt nasterea gemenilor, insa nu a fost cazul. Deci 7 kg de copii, dragelor.

Eu cand vad de astea uit de toate grijile, col scurtat nastere prematura, membrane rupte si alte horror stories de-ale gravideniei.

Pe voi contractiile cand v-au apucat, noi suntem acum 18+ si Doamne ajuta- suntem bine. Mai am cand si cand usoare jene pe ici colo, nimik notabil



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput