Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu m-am hotarat sa mai astept cu cremele :) ar fi mai indicat sa renunt la dulciuri si la mancatul la 12 noaptea. Sunt ca persoanele alea care mananca la mcdonalds si beau cola light :))) mananc de sparg si vreau sa ma dau cu crema anticelulitica

Neata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna dimineata!
La multe lunite, Ilinca, Cristian si Eva Georgiana!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara



Si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

La multe lunitze Ilinca, Iris Ameli, Cristian si puiul meu!!!


mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

La multe lunite Iris Ameli!
Bia sunteti bine, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Felicitari Ana pentru alaptatul exclusiv! Ce poate face o mama pentru puii ei, cred ca nu este usor.

Bravo Mihaela , asa te vreau. Probabil este greu tare sa te lupti cu morile de vant- soacra, cumnata si alti binevoitori.

Alice, casa este gata dar nu erau puse plasele de tantari si suna nenea ala sa ma prezint acolo sa deschid la ora 9, sunt cam 8 km dar cu cea mica dupa mine si eu sofer doar de ocazie stress maxim. Apoi m-am certat eu cu seful de santier care ne-a vazut tineri si vrea sa profite- dar mi-a ajuns mitocania lui la gat- si am alti oameni care pun gresie pe trepte afara si pe balcon. A venit soacra sa stea cu ei ca o am si pe cea mare de luat de la gradi nu fac fata. Uite ca trebuie sa ii multumesc.
Mai avem putin de lucrat la acte.
Nu stiu cum ma descurc eu cu viata la casa , acum daca ma enervez in 5 min sunt in mall .

Faith va baga mana in gura cu par de la caine dar tu vei fi atenta de cele mai multe ori si o vei curata. Dar acelsi lucru va face cu pietricele si orice gaseste pe jos pe afara si doar alea nu sunt mai curate. E mai greu cu catel vis a vis de latrat dar se obisnuieste. De ce nu o iei cu tine la mare? Adevarul este ca daca aveti carut unde sa poata dormi si este alaptata este simplu tare, nu este pericolul sa manance ceva alterat si sa aveti nevoie de dr. Acum este simplu cu ei ca nu merg, nu trebuie sa alergi tot hotelul dupa ea si nu trage de nimic sa-i vina in cap. Mai mediteaza daca vei putea sa stai linistita in concediu.

Raluca . Ma bucur ca esti bine. Daca pun in balanta cate vizite face o mama care alapteaza cand folosesti devitalizant si anestezie+ scos nervul intr-o sedinta, probabil eu as inclina mai mult spre a doua varianta. Nu am avut inca cazuri dar mi-ai dat tu de gandit .

Multa sanatate la toata lumea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Mihaela, iti dai seama cat sunt si eu de surprinsa...azi noapte l-am hranit numai cu LM chiar daca a adormit cu tzitzi in gura si nu a mancat cine stie ce. Dar numai noaptea mi se umplu sanii de lapte si pe el doar noaptea il pacalesc cu sanul, pt ca e adormit.
Legat de soacra-ta, mi-ar lipsi daca nu ar mai face nimic...La faza cu luatul din bratele tale cred ca ai simtit ca o leoaica, mi s-a intamplat si mie, in perioada colicilor a vrut soacra-mea sa mi-l ia din brate ca-l linisteste ea. Si am urlat la toti, dar cu directie catre ea, sa nu mai indrazneasca cineva sa-mi ia copilul din brate cand eu incerc sa-l linistesc, pt ca pot avea reactii necontrolate. Si cred ca m-a luat in serios, ca nu s-a mai repetat.
Faith , sa va fie de bine, sa va traiasca micuta crestina! Asteptam poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

La multi ani ursulet!
La multi ani scumpi bulgarasi sarbatoriti zilele astea!

Eu am dus-o pe Sara la gradi de luni si e jaleeee....cu plans..ea acolo, eu acasa.. Dar stiu ca va trece, asta e..

Revin mai tarziu, va pup

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, asa facea soacramea la mara. Vroia ea sa mi-o ia din brate sa o linisteasca. De parca eu puteam sa stau sa ma uit cum plange copilul si sa nu fac nimic. Mare problema aveam cu chestia asta. Cu senzatia ca imi ia copilul cu japca din brate
Acum sunt muuuult mai relaxata. Il dau pe radu oricui :)) cand nu plange. De fapt si mara era purtata de multa lume numai ca eram eu mai stres
Ai rezolvat cu mesele? Cu cantitatea de lapte?

Anca, ne mai gandim uneori sa ne mutam la casa, dar asta ar insemna in afara bucurestiului si zau ca mi-ar fi greu cu doi mici.. Cum fac cu gradinita? Cum fac daca am nevoie de un spital? Cum fac, cum fac...
Faith, cainele va fi ultima problema cand vine vb de microbi sa vezi cand va linge telecomanda ( copilul nu cainele) sau leaganele in parc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

La mutle lunite sarbatoritilor!
Multumesc pt aprecierile voastre, desi mie mi se pare mult mai usor sa alaptezi decat sa dai LP. Intr-adevar e mai greu cand alaptezi doi, dar mi-am dorit mult asta si cu sprijinul celor dragi, uite ca am reusit! Acum singura ingrijorare e legata de momentul intarcarii pt ca niciunul nu e prieten cu sticluta, dar vom vedea, ajunge zilei necazul ei...
Faith, si eu voiam sa-ti scriu ca am fost la mare cu Sara cand avea 5 luni si a fost super ok, asa cum scria si Anca, ne plimbam cu carutul, alaptam pe plaja, dormea la soare..., dar tu stii mai bine cum sa procedezi, oricum iti doresc un concediu reusit!
Mihaela, felicitari pt alaptat, pt greutatea frumoasa si mai ales pt c-ati gasit solutia potrivita si mami e relaxata si odihnita!
Alina, nu dureaza mai mult de-o saptamana! Sara mea a fost la gradi de la 1an si 10 luni, ca sa se obisnuiasca pt ca reincepeam serviciul la 2 ani si nu aveam cu cine s-o las. E drept ca am cunoscut educatoarea, a luat-o in grupa cu Darius, insa tot a plans o sapt pana s-a acomodat. Acum e pregatita pt clasa 0 desi abia a implnit 5 ani. Ne-au cerut s-o dam mai repede pt ca se plictiseste grozav, stie alfabetul, desparte in silabe, scrie cu litere mari, cateva cuvinte si cu litere mici de mana, face adunari si scaderi simple, asa ca in toamna asta incepe distractia, Sara la clasa 0 si Darius in clasa I.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Eu m-am hotarat sa mai astept cu cremele :) ar fi mai indicat sa renunt la dulciuri si la mancatul la 12 noaptea. Sunt ca persoanele alea care mananca la mcdonalds si beau cola light :))) mananc de sparg si vreau sa ma dau cu crema anticelulitica


Alice esti mortala , ai descris exact situatia mea. Doar ca eu nu pot mcdonalds si cola, nu pt ca as fi foarte responsabila ci pt ca pt ca se baloneaza bebe si nu mai doarme toata noaptea de partzuri. In schimb mananc paine, placinte si dulciuri de nu m-as mai opri .

Lali, am sunat la o firma care organizeaza petreceri si ei au trimis animatoarea care era baiat . Culmea e ca nici nu mi-au cerut avans, l-au trimis acolo pur si simplu la ora la care am zis eu, iti spun cu mana pe inima ca a meritat, l-am tinut mai mult cu o ora decat fusese stabilit, ca nu se puteau desparti fetele de el
Iti trimit nr de tel in pm cand vine sotul meu acasa.

Am primit pozele de la botez, acum trebuie sa le aleg pe cele pentru album, si acestea vor mai fi retusate. Sunt atat de incantata, aproape ca nu stiu ce sa aleg, pacat doar ca mi se pare ca fatza mea strica pozele , poate mi-o mai aranjeaza nenea pe ici pe colo . Am pus cateva pe FB.
Copiii in schimb au iesit super, am facut si o sedinta foto separat de botez, asa cum imi doream de mult.

Ileana, la voi cum a iesit albumul? Cred ca nu te poti dezlipi de el nu?

Mergi la inceput