Prietene la bine si la greu - 164

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Eu sutn tare impotriva Fenobarbitalului, dar e solutie pentru a evita convulsiile si, decat convulsii mai bine fenobarbital... efectele rele la fenobarbital sunt mici puiuti pe langa ce poate face un episod de convulsii. In alte parti cica se da diazepan... dar nu as garanta pentru ala si nici nu-l cred mai ok decat fenobarbitalul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ancutza Danut cand face febra face in jur de 40. Ma ia cu lesin cand vad termometrul, dar frisoane nu a avut niciodata chiar la 41.7 in urechiusa. Chiar la ultima consultatie imi zicea pediatrul lui Danut de o fetita cu care venisera parintii in spital si nici nu apucase sa puna mana pe ea ca sub ochii lui a intrat in convulsii... Soacra mea zicea ca atunci cand temp copilului e f mare si incep frisoanele se administreaza imediat fenobarbital asta pt a "inchide" sistemul nervos si astfel sa nu se actioneze asupra creerului. Parerea mea e ca e bine sa ai asa ceva in casa iar cand situatia impune il poti folosi... multa sanatate Sabinutei.
Va multumesc tuturor pentru sprijin.
Soacra mea avea defecte ca orice om dar era cel mai de incredere om pe care l-am cunoscut vreodata. Pentru noi mergea pana la capatul pamantului si inapoi. A fost un medic milos si saritor... Dumnezeu s-o ierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Gabi cam asa, mai mult sau mai putin arata si umbreluta noastra, ca ce din link. Si cred ca a costat, cam la fel. Banuiesc doar, ca avea pretul rupt.

Dymo Dumnezeu sa o ierte! Imi pare rau ca Danut s-a imbolnavit. Sper sa scada febra cat mai repede si sa-si faca antibioticul efectul.

Floricik nu scapati voi pana nu cumparati role. Mie mi se par cam periculoase pt copii asa mici, dar poate, ca Ema se va descurca super. Copii astia ne surprind tot timpul. Ce fain ca stie povesti si poezii multe. Noi de abia daca vorbim.

Ancutza de unde naibii au parut corpii aia cetonici??? Ti-a explicat de ce e de naspa?

Raluci Dumnezeu sa o ierte pe verisoara ta pentru gestul ei si sper sa fi gasit linistea de care avea nevoie dincolo.

Na-bo bine a revenit si sper sa scrii mai des.

Stanucel unde esti? Ai inceput munca?



Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Merge cineva la party ?

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=9068

Eu am fost anul trecut la petrecerea de mos si Cezarei i-a placut tare mult spectacolul, pe care l-a urmarit aproape integral. Au cantat niste copii, a fost un pic de balet. Dar nu i-a placut spectacolul de opereta.

Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Neata fete.

Ancutz cum s-a comportat Sabina azi-noapte? Sper ca sunteti bine.

Raluci, nu am cuvinte Cine stie ce a impins-o sa faca un asemenea gest...

Smaranditza ce mai faceti voi?

Mai fetelor, pe principiul "ce-i trebuie chelului, tichie de margaritar" nu-i cumpar eu role copilului la 2 ani...mai intai sa mearga bine pe picioarele ei ca de multe ori o adun de pe jos Dar la anul, ii cumpar. Pana atunci, sa invat eu sa merg pe role. Astept sa treaca ploile sa pot iesi la plimbare cu ele.

Lumi vrei poezii?? Tu ai vrut-o Stai sa scriu din amintiri, din ce aud si eu la Ema.

Vine rata de la balta cu codita ridicata
Ca sa faca un ousor pentru domnul Nicusor.

Tup tup iepurasul sare
A plecat dupa mancare
Dupa varza, morcovei
Dar ii e frica de Grivei.

O furnica duce-n spate un graunte jumatate
Un' te duci tu surioara?
Ia ma duc si eu la moara
Si-s grabita, si-s grabita
Ca am casa ravasita
Si copiii cer mancare
Si am rufele la soare

Vrabie unde iernezi?
A intrebat-o pisicuta
Ici colea pe unde vezi
Ii raspunse vrabiuta
Si cu cine stai la masa?
Cu gaini pe langa casa
Noapte unde te odihnesti?
A intrebat-o pisicuta?
Eee cam multe mai poftesti
Si o sterse vrabiuta

Ionel Ionel
Stai frumos pe scaunel
Nu te cocota pe masa
Ca te rad toti cei din casa
Si bunicul si bunica
Si taticul si mamica
Si la urma si pisica

Cutu cutu nea Grivei
Mamaliga daca vrei
Daca nu o pun in cos
Si-o dau maine la cocos
Daca nu o pun in sac
Si-o dau maine la gansac

Pe langa astea mai sunt cele f cunoscute gen: catelus cu parul cret..., tica tica tica m-a certat mamica c-a mancat pisica..., pisicuta pis pis pis...
Mai este si celebra poezie: poezie , poezie, putza mea e de hartie...dac'ar fi de ciocolata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Raluci....sunt fara cuvinte...imi pare rau....Dumnezeu s-o ierte si sa-i dea linistea cautata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna ziua,
Dymo condoleante.Macar acum poate va mai linistiti.
Sper ca Danutz sa se faca repede bine.
Ancutza nu stiu sa dau sfaturi in legatura cu ce a patit Sabina.Sper sa nu fie nimic grav.
Raluci imi pare rau pentru ce ai aflat.
Licurici sunt superbi micutii tai.Dragos a crescut mult de tot.
Noi am ajuns marti seara in tara.
La bulgari a fost foarte frumos.Vreme ok,in apa o singura data am intrat.La plaja am stat 2 zile.In rest ne-am plimbat.Geo a fost super incantat.
Am prins si cutremurul .Nu ne-am panicat.Cladirea era noua,4 etaje.S-a simtit destul de bine dar suntem ok.
La intoarcere vesti proaste ... tata inca nu se poate opera si asta nu e bine.Se tot intarzie si boala se agraveaza,soacra a fost operata iar miercuri a venit acasa.Nu ni s-a spus nimic.Am aflat totul cand am ajuns acasa.
Soacra a avut o criza urata de fiere.I-au plecat niste pietre spre pancreas si a fost operata de urgenta.Acum zice sotul ca e mai bine.Aseara nu am fost sa o vad .Am ramas cu sotul si s-a dus sotul.
Acum asteptam o internare pentru sot.Are o alunita care s-a modificat (culoare si forma-se face tot mai mica).Sper sa nu fie nimic grav.
In rest trecem peste toate cele.
O zi buna sa aveti.
P.S. promit maine poze din vacanta.Multumim de complimente la adresa "broscutei" noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!

Doamne cate vesti neplacute...

Raluci, Dymomo, condoleante!

Dymomo, Ancutz, multa sanatate puilor!

Floricik, ce printesa vorbareata ai tu

Licurici, unde pot vedea si eu poze cu puii tai?

Angi, felicitari si sa va traiasca!

Putin si despre noi:

David( Cula Dadi-asa cum zice el ca il cheama) merge la gradi, program scurt. Am avut o perioada buna (scurta cei drept) cand vroia sa ramana acolo. In ultimul timp s-a dat peste cap...nu ma lasa sa mai plec acasa, ma pune sa stau cu el. Partea buna este ca dupa ce isi intra in ritm imi da voie sa plec. Eu m-am invatat sa nu il las acolo daca nu este de acord sa ramana...plange pana ma suna alea sa vin sa il iau...nu e chip de calmare.
A invatat sa zica nein Ah...a mai invatat sa loveasca si sa faca nebunii
Tot cu pampersul dupa noi suntem...la gradi mai face la toaleta dar acasa nu. Se ascunde prin diferite colturi
De vorbit parca incepe incetisor, incetisor...leaga propozitii scurte(subiect si predicat)

Lucas....creste. Ieri a facut 6 luni. Pana acum a primit doar tzitzi...ne pregatim si noi ptr diversificare dar mai astept sa ii treaca raceala...sa poata savura mancarica. Spune mama, tata si vrea direct in picioare nu ii place in fundulet.
David il adora, il pupa tot timpul pe manute si pe picioruse...dar nu risc niciodata sa ii pierd din privire. Odata vroia sa se urce pe el sa faca di, di

Maica-mea este inca aici. Sambata viitoare pleaca acasa dar probabil revine peste o luna, doua. Pana atunci ma "viziteaza" cumnata.

Poze de la botez am pus pe facebook...dar cred ca le-ati vazut deja.

Va pup pe toate chiar daca nu am reusit sa va mentionez...sper ca ma intelegeti

Va las un filmulet cu baietii mei:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ancutz, e internata Sabinutza?..... asa imi parea pe FB

Aveti un diagnostic sau faceti investigatii?
sanatate maxima si cat mai rapida refacerea....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Multa sanatate Sabinei. Sa veniti repede repede acasa.

Uau Dana, ce tunsulica este David. Eu acum am vazut.

Mergi la inceput