Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clubul scutecelor (1-4 ani)

LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***426***

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 22

pisigri

5505 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pisigri  Trimite mesaj yahoo luipisigri Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisigri un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui simonapro

Neata!

Pisigri: nu-ti pot spune decat ca v-a fi bine si ca e minunat sa ai doi copii.Nici sotul meu nu mai vroia un copil si nu a fost convins de tot nici cand a acceptat sa-l concepem pe Luc si de aia acum nu e innebunit dupa el. Eu cred ca isi v-a schimba sentimentele si o sa fie un copil tare iubit. Multa putere si liniste sufleteasca iti doresc

Iar am zile groaznice la munca si nu stiu cat mai pot intra

O zi frumoasa

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Simona, mie de asta imi este groaza, ca sentimentele lui nu se vor schimba nici dupa nastere. Adica asta ar fi crunt, si cred ca as regreta toata viata decizia luata, daca ar face diferente intre copii. Mai ales ca el este topit si innebunit dupa Ilinca, e evident asta pt toata lumea....n-as suporta sa faca diferente intre copii, sa simta diferit fata de ei..

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)
Mergi la inceput

inapreda

6492 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiinapreda Adauga semn de carte la raspuns Trimite inapreda un Mesaj Privat
Eu nu prea inteleg vehementa TARDIVA a lui Gabi de a spune "nu". A spus "da" in momentul conceptiei; nu pot sa accept mentalitate de 16 ani la o persoana matura: actiunile noastre au consecinte. Nu mi se pare...corect ca te impovareaza pe tine asa.

Sper ca nu te superi pe mine, Pisigri si sper sa fie bine.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis

Mergi la inceput

inapreda

6492 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiinapreda Adauga semn de carte la raspuns Trimite inapreda un Mesaj Privat
Olga: cina si/sau concert + problema baby-sitter-ului rezolvata.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.

Mergi la inceput

pisigri

5505 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pisigri  Trimite mesaj yahoo luipisigri Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisigri un Mesaj Privat
Ina, merci. Eu nu inteleg vehementa pt ca eu nu m-am simtit marcata de cresterea Ilincai, si vorba ceea, eu am stat 24/24 in casa cu ea, el a mai iesit, s-a dus la munca...a mai respirat. E adevarat ca timpul curge altfel pt el.

Meditam, socotim...

Mergi la inceput

inapreda

6492 Mesaje
Pisigri, iti admir disponibilitatile felurite de a-ti iubi/intelege/respecta partenerul.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.

Mergi la inceput

novus

10566 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite novus un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ina, merci. Eu nu inteleg vehementa pt ca eu nu m-am simtit marcata de cresterea Ilincai, si vorba ceea, eu am stat 24/24 in casa cu ea, el a mai iesit, s-a dus la munca...a mai respirat. E adevarat ca timpul curge altfel pt el.

Asta vroiam sa te intreb si eu: ce l-a afectat asa tare in lunile de bebelusie ale Ilincai ? eu inteleg ca ii e groaza sa o ia din nou de la 0,nu?
Mie personal perioada aceea mi s-a parut ff usoara, si lui Pisi idem, adica ne plimbam toata ziua, nu aveam nicio grija, mai ales primele 6 luni cand nu aveam treaba nici cu mancarea pt Ada apoi intr-adevar a fost mai greu dar pt simplul fapt ca m-am intos la birou

Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

bebe_shtrumf

1276 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui bebe_shtrumf Adauga semn de carte la raspuns Trimite bebe_shtrumf un Mesaj Privat
Buna dimineata!

un irish coffee fetelor merge? sarbatorim -2 kg, da?
Floric razi tu, dar in mine creste inima, da?mai ales ca am o sapt jumate de nemers la sala.
dar cred ca de poimaine reincep.

Pisigri- rabdare si nu lua o decizie pripita, mai gandeste-te,

ieri am achizitionat niste rokite si pijamale frumoase foc pt Ari, cu palariute si sosetele, asera a facut parada modei

mai noi dimineata mesteca guma in drum spre gradisi azi a vrut cadou de 1 iunie 2 vitelusi: sa-i pieptene si sa le dea ceai

Ariana-25.02.2009
Mergi la inceput

Dodo-pui

12418 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Dodo-pui  Trimite mesaj yahoo luiDodo-pui Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dodo-pui un Mesaj Privat
tufete
Oli distractie maxima dupa crestinarea lui Leon

Bun revenit celor ce au facut acest lucru..

Mi-am tot batut capul cum sa pun pe hartie penctul meu de vedere ,despre si la "problema" pisici gri si nu am reusit...iti las doar ceea ce as face eu
Noi ne-am dorit mereu doi copii,si cum am mai scris candva teoretic nu-mi/ne mai doresc/rim,ne protejam...dar daca in conditiile acestea as ramane as face si al treilea copil desi numai am 18 ani de vreo 22
-n-am facut nici un avort,dar imi e teama de asa ceva si nu cred ca de "operatiunea" in sine cat ce si cum as ,m-as suporta dupa.

Eu in prima faza am vrut sa te felicit pentru sarcina...acum iti doresc intelepciune in ceea ce vei face!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Mergi la inceput

pisigri

5505 Mesaje
Intii si-ntii vreau sa o pup pe Monn si sa imi cer scuze ca pe ea parea ca am uitat-o. Nicidecum, ba sfaturile tale incerc sa le tot aplic si caut cai de comunicare si...offf.

Novus, nu mai stiu cum a fost Ada cit era mica, la noi a fost nasol in sensul ca si noi eram stresati si vroiam sa facem totul ca la carte, plus colicile, plus copila mea care ziua dormea numai pe mine si numai in reprize de 25-30 de minute, noaptea sugea de 100 de ori, la plimbare nu statea decit in brate...
Eu inca cred ca noi am fost de vina pt starea aia de lucruri, ca acum, cu experienta acumulata, am avea alta atitudine. Ma rog...

Dodo, si tie, pt curajul de a o lua de la capat. Eu am aminat decizia definitiva pt saptamina viitoare, medicul a spus ca nu e tirziu. Ce ma sperie acum cel mai tare este ca Motanul mi-a marturisit ca lui Ilinca i se pare perfecta si ca nu stie cum s-ar descurca, daca nu ar incepe sa faca comparatii, ca nu i s-ar parea corect ca unuia sa ii cumpere ceva si celuilalt nu etc. Dupa cum am mai scris, la asta nu vad cum as putea face fata. In sufletul meu am incredere ca si-ar iubi amindoi copiii...dar si ce spunea simona mai sus, si cazuri pe care le-am vazut eu...
La mine si sora-mea, parintii nu au facut diferente, chiar daca in momentele de conflict amindoua i-am acuzat ca da, ca sa ne razbunam. Dar stiu si cazuri in care nu a fost asa, dar nu cunosc motivele...

Mergi la inceput

Monnvas

6651 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Monnvas un Mesaj Privat
Pisigri - nu te-am sunat nici ieri, nici azi, ca banuiesc ca ai avut destule conversatii telefonice cu tufetele. Dar nu scapi de mine. Pana atunci, in scris.

Ce-ti zice Gabi acum is argumente contra-2 copii, fie ca e vorba de cel de acum, fie de cel viitor, pe care ti-l promitea candva „cand se vor mai aseza apele”.

Eu sunt al doilea copil. Mama n-a vrut 2, tata a insistat. M-a nascut greu, un pic prematur (la 8 luni), au avut dificutati financiare cu 2 copii. Si, desi am stiut de destul de mica povestea (cum a convins-o tata pe mama sa ma faca), NU m-am simtit niciodata nedorita. Cand eram mica, pandeam episoadele de discriminare (si au existat, da, cand in favoarea sora-mii, cand in favoarea mea) si le analizam. Cu mintea de acum, pot zice cu mana pe inima ca m-am simtit si ma simt un copil iubit.

Intotdeauna se vor face comparatii si diferente intre 2 copii. Insa acei 2 copii nici nu au nevoie sa fie iubiti si ingrijiti la fel, fiindca ei sunt diferiti si au nevoi diferite. Important e sa il iubesti/ingrijesti pe copil cum are nevoie, nu la fel ca pe fra-su.
ex. sor-mea a facut meditatii pt admiterea in liceu, bac si facultate de 2 ori mai mult decat mine. A fost in excursii, tot asa, mai mult decat mine. Nici nu imi trece prin cap sa le reprosez alor mei asta fiindca... eu nu le-am cerut asa ceva si nici n-am avut nevoie. Eu am avut nevoie de sprijin altcandva, de altfel de sprijin - de pilda, acum, cu copilul - si mi l-au acordat.

Oricum, iti admir disponibilitatea de a-l asculta, de a-l intelege pe Motan. Pe mine simpla sugestie a avortului m-ar fi dat peste cap atat de tare, incat... Sper ca stie ce Motan norocos e

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Editat de - Monnvas on 15/05/2012 14:14:56
Mergi la inceput
Pag. din 22 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com