LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***426***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonapro

Neata!

Pisigri: nu-ti pot spune decat ca v-a fi bine si ca e minunat sa ai doi copii.Nici sotul meu nu mai vroia un copil si nu a fost convins de tot nici cand a acceptat sa-l concepem pe Luc si de aia acum nu e innebunit dupa el. Eu cred ca isi v-a schimba sentimentele si o sa fie un copil tare iubit. Multa putere si liniste sufleteasca iti doresc

Iar am zile groaznice la munca si nu stiu cat mai pot intra

O zi frumoasa

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)


Simona, mie de asta imi este groaza, ca sentimentele lui nu se vor schimba nici dupa nastere. Adica asta ar fi crunt, si cred ca as regreta toata viata decizia luata, daca ar face diferente intre copii. Mai ales ca el este topit si innebunit dupa Ilinca, e evident asta pt toata lumea....n-as suporta sa faca diferente intre copii, sa simta diferit fata de ei..



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Eu nu prea inteleg vehementa TARDIVA a lui Gabi de a spune "nu". A spus "da" in momentul conceptiei; nu pot sa accept mentalitate de 16 ani la o persoana matura: actiunile noastre au consecinte. Nu mi se pare...corect ca te impovareaza pe tine asa.

Sper ca nu te superi pe mine, Pisigri si sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Olga: cina si/sau concert + problema baby-sitter-ului rezolvata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ina, merci. Eu nu inteleg vehementa pt ca eu nu m-am simtit marcata de cresterea Ilincai, si vorba ceea, eu am stat 24/24 in casa cu ea, el a mai iesit, s-a dus la munca...a mai respirat. E adevarat ca timpul curge altfel pt el.

Meditam, socotim...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, iti admir disponibilitatile felurite de a-ti iubi/intelege/respecta partenerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ina, merci. Eu nu inteleg vehementa pt ca eu nu m-am simtit marcata de cresterea Ilincai, si vorba ceea, eu am stat 24/24 in casa cu ea, el a mai iesit, s-a dus la munca...a mai respirat. E adevarat ca timpul curge altfel pt el.



Asta vroiam sa te intreb si eu: ce l-a afectat asa tare in lunile de bebelusie ale Ilincai ? eu inteleg ca ii e groaza sa o ia din nou de la 0,nu?
Mie personal perioada aceea mi s-a parut ff usoara, si lui Pisi idem, adica ne plimbam toata ziua, nu aveam nicio grija, mai ales primele 6 luni cand nu aveam treaba nici cu mancarea pt Ada apoi intr-adevar a fost mai greu dar pt simplul fapt ca m-am intos la birou

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Buna dimineata!

un irish coffee fetelor merge? sarbatorim -2 kg, da?
Floric razi tu, dar in mine creste inima, da?mai ales ca am o sapt jumate de nemers la sala.
dar cred ca de poimaine reincep.

Pisigri- rabdare si nu lua o decizie pripita, mai gandeste-te,

ieri am achizitionat niste rokite si pijamale frumoase foc pt Ari, cu palariute si sosetele, asera a facut parada modei

mai noi dimineata mesteca guma in drum spre gradisi azi a vrut cadou de 1 iunie 2 vitelusi: sa-i pieptene si sa le dea ceai

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

tufete
Oli distractie maxima dupa crestinarea lui Leon

Bun revenit celor ce au facut acest lucru..

Mi-am tot batut capul cum sa pun pe hartie penctul meu de vedere ,despre si la "problema" pisici gri si nu am reusit...iti las doar ceea ce as face eu
Noi ne-am dorit mereu doi copii,si cum am mai scris candva teoretic nu-mi/ne mai doresc/rim,ne protejam...dar daca in conditiile acestea as ramane as face si al treilea copil desi numai am 18 ani de vreo 22
-n-am facut nici un avort,dar imi e teama de asa ceva si nu cred ca de "operatiunea" in sine cat ce si cum as ,m-as suporta dupa.

Eu in prima faza am vrut sa te felicit pentru sarcina...acum iti doresc intelepciune in ceea ce vei face!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Intii si-ntii vreau sa o pup pe Monn si sa imi cer scuze ca pe ea parea ca am uitat-o. Nicidecum, ba sfaturile tale incerc sa le tot aplic si caut cai de comunicare si...offf.

Novus, nu mai stiu cum a fost Ada cit era mica, la noi a fost nasol in sensul ca si noi eram stresati si vroiam sa facem totul ca la carte, plus colicile, plus copila mea care ziua dormea numai pe mine si numai in reprize de 25-30 de minute, noaptea sugea de 100 de ori, la plimbare nu statea decit in brate...
Eu inca cred ca noi am fost de vina pt starea aia de lucruri, ca acum, cu experienta acumulata, am avea alta atitudine. Ma rog...

Dodo, si tie, pt curajul de a o lua de la capat. Eu am aminat decizia definitiva pt saptamina viitoare, medicul a spus ca nu e tirziu. Ce ma sperie acum cel mai tare este ca Motanul mi-a marturisit ca lui Ilinca i se pare perfecta si ca nu stie cum s-ar descurca, daca nu ar incepe sa faca comparatii, ca nu i s-ar parea corect ca unuia sa ii cumpere ceva si celuilalt nu etc. Dupa cum am mai scris, la asta nu vad cum as putea face fata. In sufletul meu am incredere ca si-ar iubi amindoi copiii...dar si ce spunea simona mai sus, si cazuri pe care le-am vazut eu...
La mine si sora-mea, parintii nu au facut diferente, chiar daca in momentele de conflict amindoua i-am acuzat ca da, ca sa ne razbunam. Dar stiu si cazuri in care nu a fost asa, dar nu cunosc motivele...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Pisigri - nu te-am sunat nici ieri, nici azi, ca banuiesc ca ai avut destule conversatii telefonice cu tufetele. Dar nu scapi de mine. Pana atunci, in scris.

Ce-ti zice Gabi acum is argumente contra-2 copii, fie ca e vorba de cel de acum, fie de cel viitor, pe care ti-l promitea candva „cand se vor mai aseza apele”.

Eu sunt al doilea copil. Mama n-a vrut 2, tata a insistat. M-a nascut greu, un pic prematur (la 8 luni), au avut dificutati financiare cu 2 copii. Si, desi am stiut de destul de mica povestea (cum a convins-o tata pe mama sa ma faca), NU m-am simtit niciodata nedorita. Cand eram mica, pandeam episoadele de discriminare (si au existat, da, cand in favoarea sora-mii, cand in favoarea mea) si le analizam. Cu mintea de acum, pot zice cu mana pe inima ca m-am simtit si ma simt un copil iubit.

Intotdeauna se vor face comparatii si diferente intre 2 copii. Insa acei 2 copii nici nu au nevoie sa fie iubiti si ingrijiti la fel, fiindca ei sunt diferiti si au nevoi diferite. Important e sa il iubesti/ingrijesti pe copil cum are nevoie, nu la fel ca pe fra-su.
ex. sor-mea a facut meditatii pt admiterea in liceu, bac si facultate de 2 ori mai mult decat mine. A fost in excursii, tot asa, mai mult decat mine. Nici nu imi trece prin cap sa le reprosez alor mei asta fiindca... eu nu le-am cerut asa ceva si nici n-am avut nevoie. Eu am avut nevoie de sprijin altcandva, de altfel de sprijin - de pilda, acum, cu copilul - si mi l-au acordat.

Oricum, iti admir disponibilitatea de a-l asculta, de a-l intelege pe Motan. Pe mine simpla sugestie a avortului m-ar fi dat peste cap atat de tare, incat... Sper ca stie ce Motan norocos e

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput