Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (8)

Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (8) | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent

<hr />
Cititi metodologia care s-a afisat pe ismb. Puteti face un numar de
optiuni nu va impun ei o scoala anume. Va uitati ce scoli mai au locuri libere si in functie de asta alegeti, iar ei trebuie sa coreleze criteriile si sa decida cine si unde intra.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Io nu mai am rabdare a citesc tot cu atentie: inscrierile in etapa 4 se fac STRICT la Caragiale?
Sau 2-9 mai se fac la scolile dorite si daca nici asa NU se duce lumea la Caragiale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canda_h spune:

Ok, dar eu nu am ce scola sa pun in lista ... refuz sa merg km ca sa duc copilul la scoala in fiecare zi.

O sa fie interesant la centrul ala de inscriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La Caragiale toate.

Nu te poti lasa chiar asa la mana destinului. Daca distanta e criteriul tau atunci alegi scoala de circumscriptie, daca scoala de circumscriptie e rau de proasta atunci o alta mai rasarita si cat de cat in zona. Nu stiu cum stati cu scolile in timisoara, dar e un oras mare, nu se poate sa nu poti avea mai multe optiuni.
Mie asta mi-a lipsit la inscrierile astea, daca puteam face optiuni multiple nu ajungeam aici, imbatranita cu 5 ani si consumata nervos, cu certuri in casa din cauza asta, scarbita si resemnata si asa mai departe.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canda_h spune:

Problema noastra e mai delicata un pic: scoala de circumscriptie e foarte buna, doar ca noi peste o luna ne mutam in celalalt capat al orasului, defapt in afara orasului la sat si am vrut la o scoala in zona in care ne mutam (si serviciul il avem tot in zona aia amandoi). Din pacate e o zona mare cu o singura scoala mare, celelalte scoli fiind mai departe. (chiar si asa nu mai sunt locuri nici la scolile cele mai apropiate sa zic 2-4 km, nici macar la sat). Asa ca nu am ce sa aleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pai ai mai avea de ales scoala din satul in care va mutati. Exact in aceasi situatie suntem noi, insa am reusit sa ne inscriem in etapa a II, la scoala de langa locurile de munca fiindca la noi nu este sigura 100% mutarea anul asta. Dar daca stiam ca suntem in toamna 100% mutati, acolo inscriam fata. Scoala arata super bine,e la 10 case de casa noastra, are o gradinita super amenajata ( pentru cel mic)...deja ma gandesc ca daca reusim sa ne mutam pana in toamna, sa ii fac transferul la scoala respectiva.

Unde stam acum, la marginea orasului :), toti din carteir duc copiii la scoala din comuna limitrofa, fiindca este mai aproape si este foarte bine cotata.


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Noi la fel, la sat... dar nu puteam alege scoala de acolo din motive de lipsa afterschool... asa ca am ales scoala apropiata de locul meu de munca si am prins loc in etapa 2... loc de munca pe care nu e sigur ca nu-l schimb in urmatoarea perioada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Stie cineva cum e cu transferurile acum, daca se pot face? Noi ne-am inscris in etapa a 2-a si nu mai putem merge la scoala respectiva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si noi tot la...sat. Am cam 6km pana la o scoala de care apartine barbata-miu si 8km pana la cea de care apartin eu...amandoua proaste. Acu' cat o fi de normal sa schimbe metodologia fix inainte de etapa asta... doar ei stiu. Sa zicem ca o fac pentru "binele" nostru... ia uitati ne dau voie sa si optam. Mda... Sa nu mai fiu carcotasa, no? Acum o sa am inca o treaba in plus, nici o problema, sa imi fac un "top"
al preferintelor. Eh... macar pana la urma ma vor inscrie si pe mine in vreo scoala din sector..oricare e mai buna decat alea doua "ale noastre".. pftiu curat ghinion ( nu-s carcotasa.. scolile respective sunt pe locurile 145 si 149 la Admiterea in 2011).

ANDROIX - si al meu sot mai ca nu-mi sarise in cap ieri cand i-am zis ca trebuie sa ne ducem la IL Caragiale si sa alegem mai multe scoli.
EU am incercat sa nu fac valuri mari pe tema scolii in prezenta lui. Mi-am asumat ca ma ocup eu si i-am promis ca nu depasesc o anumita "granita". Oricum el considera un moft de-al meu ca nu vreau la sc. lui de circumscriptie... da' dupa ce i-am spus ca ambele scoli sunt proaste nu a mai comentat. Asa ca pe tot parcursul asta am mocnit in mine si mi-am tocat singura nervii.

ANGI - mare ghinion pe voi. Uff. Poate resusesti transfer la toamna cumva... Imposibil sa nu inteleaga nimeni situatia S-o lucra cu calculatorul da' mai suntem si oameni... sau nu?Bafta!

PIA - pe mine nu m-au sunat...inca? sau poate nici nu ma vor suna. Oricum pe 2 mai ma duc sa iau dosarul de la scoala. Ma gandesc ce nebunie o sa fie la Caragiale daca tot Bucurestiul va fi acolo sa se inscrie... sau poate nu mai sunt multi asa "rabdatori" ca noi.

Oricum..mare debandada au creat cu acest sistem on-line. Bafta tuturor sa reusiti sa duceti copilasii acolo unde va convine.



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Azi ma duc sa iau dosarul de la scoala si o adresa de la ei ca au locuri pt.a putea fi inscris la ei, curata nebunie, nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi pe 2 mai la IL Caragiale, tot Bucurestiul acolo, nu optez decat pt.scoala asta, nici macar nu e una de fitze, dar are semiinternat si after, daca nu ma inscriu unde vreau eu nu-l mai dau la scoala, sa vedem ce se intampla. Mult succes fetelor , Teolinda bafta multa si poate ai noroc, ne vedem miercuri la Caragiale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pia

nici macar nu e una de fitze, dar are semiinternat si after

Mamica de ingeras Valentin

In cazul scolilor de acest fel, cu semiinternat, chiar si cu after, voi ati fost intrebate la inscriere daca doriti sa lasati copilul mai mult decat programul normal?
Eu am lasat copiile dupa acte, mi-au introdus datele in sistem si au tiparit fisa finala, am semnat, mi-au dat un nr de inregistrare...cam atat. Ma tot intreb daca ar fi trebuit sa anunt la inscriere ca eu vreau after, poate nu sunt locuri suficiente ...stiu si eu...Sau de exemplu daca doreati o anumita invatatoare, au notat undeva obtiunea voastra?

Mergi la inceput