cum cultiv leusteanul?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pina la urma am tot intrebat pe la magazine si cineva m-a indrumat spre un magazin mic de gradinarit unde ar avea, si asa am reusit sa cumpar 3 rasaduri mai mari de leustean; una din ele era cam ingalbenita celelalte 2 cit de cit ok; cel mai ingalbenit l-am plantat intr-un ghiveci mai mare sperind ca isi va reveni, tot asa este nu si-a revenit inca; celalalte 2 tot in ghiveci de rasadnita sint inca...intrebarea mea: ce fel de pamint au nevoie? mai nisipos, mai afinat, de care sa iau?
Cred ca este un alt fel de tip de leustean pt ca frunzele nu sint verde inchis si subtiri sint un verde deschis si sint groase, am rupt din ele sa pun in ciorba si mi s-au parut f tari cumva frunzele....dar conteaza pin la urma ca au gust/miros de leustean!

Cu semintele: am cumparat altele de pe internet si le-am pus la geamul de la bucatarie (dupa cum m-a sfatuit cineva mai sus) unde am lumina de neon constant si au incoltit!(si nu am stat in pielea goala si nici barbat nu le-o semanat ) sint de vreo 3 cm acum au cite 2 frunze mici, intrebarea e cind si cum le separ sa le pun in ghivece separate? cele care le-am semanat pe afara nu au iesit nici una, deci clar le trebuie mediu de interior constant ca sa iasa.

Mergi la inceput