anunt oferta munca- e legal asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

La fuste scurte (in detrimentul profesionalismului si corectitudinii) inainte!!!!



Eram sigur ca asta gandesti (nu eram sigur daca o s-o spui).
Cunosc personal multe domnisoare/doamne cu fuste scurte&comp si cu mintea brici!
Sunt sigur ca angajatorii apreciaza inteligenta lor (pentru ca o au!) si nu-i deranjeaza aspectul lor fizic sau tinuta.
ocebine, se mai schimba vremile...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Corect.Pentru asta iti iert pacatele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Vad ca in ultimile postari vorbim impreuna dar ne intelegem separat.

Nu neg legalitatea anuntului.
Nu neg ca femeile frumoase nu pot fi destepte si profesionale. Departe de mine acest gind.

Daca asta se intelege, v-am rugat sa aratati CLAR unde am sustinut asa ceva.

Ceea ce deranjeaza este ca aspectul fizic, virsta si sexul o iau inaintea calificarii profesionale in anunt. Dupa cum am spus, pe voi nu va deranjeaza...pe mine, da. Este discriminatoriu.

Pentru zimbete, mi-am intrebat copilul mic aseara (baiat, 11 ani) ce parere are despre anunt (nu i-am dat nici un fel de informatii in plus fata de comentariile de aici - pur si simplu l-am citit) si i l-am citit...Intrebarea lui a fost: "Is the guy hiring some kind of pervert"????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe scurt orice a anunt astfel redactat si citit de un american presupune o act de perversiune sau un sef care vrea sa faca sex cu angajata samd. Cam bolnavicioasa psihologie.
E doar o remarca.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pe scurt orice a anunt astfel redactat si citit de un american presupune o act de perversiune sau un sef care vrea sa faca sex cu angajata samd. Cam bolnavicioasa psihologie.
E doar o remarca.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Era vorba despre un copil de 11 ani educat in spiritul egalitatii intre sexe si sensibil la discriminare. "Bolnavicios"???? Hmmmm....

Renunt ca mi s-a facut brusc greata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate nu este cea mai buna exprimare - scuze.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ocebine,indiferent ce ti-ar spune cineva esti setata impotriva...

Ca e Marius ca-i Rufus ca-s io sau altu` tu mergi pe a ta....

Crezi ca educatia trebuie facuta musai ca la Catolicii cu Inchizitia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Ceea ce deranjeaza este ca aspectul fizic, virsta si sexul o iau inaintea calificarii profesionale in anunt.



Care calificare profesionala, frate? Ai auzit tu de calificare profesionala de...dispecer? Sa fim seriosi!
Si nu stiu nici eu cum sa zic, ca sa nu fie o exprimare nepotrivita...dar sa traiesti tot timpul cu ideea ca cineva te discrimineaza, daca se uita intr-un fel sau altul te agreseaza sexual...zau, ca nici asta nu e bine. Acu' ce sa zic, cunoastem cu totii maretia Americii, dar despre americani...in fine, numai de bine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Ceea ce deranjeaza este ca aspectul fizic, virsta si sexul o iau inaintea calificarii profesionale in anunt.



Care calificare profesionala, frate? Ai auzit tu de calificare profesionala de...dispecer? Sa fim seriosi!
Si nu stiu nici eu cum sa zic, ca sa nu fie o exprimare nepotrivita...dar sa traiesti tot timpul cu ideea ca cineva te discrimineaza, daca se uita intr-un fel sau altul te agreseaza sexual...zau, ca nici asta nu e bine. Acu' ce sa zic, cunoastem cu totii maretia Americii, dar despre americani...in fine, numai de bine.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Mey, dar macar la primul interviu, atunci cand iei primul contact cu potentialul angajator, sa nu stai stresata ca femeie daca esti sau nu suficient de frumoasa , esti, sau nu suficient de decoltata esti sau nu suficient de machiata sau coafata ...cand de fapt nu ar trebui sa te preocupe asemenea conditii.

Nimeni nu zice sa nu porti haine frumoase, la moda, feminine, sa nu te aranjezi, dar totusi........e un interviu, primul interviu cu angajatorul!!

Deci?? Ce e asa greu de inteles? ....pana la urma cum e ok sa procedam?
Si de ce este normal musai "aspect fizic placut" ca dispecer? ....uitati-va in jur, e plin de femei "cu aspect fizic placut"....care sunt sansele sa vina taman "mumele padurii"? ....sau....se cere mai mult?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Si de ce este normal musai "aspect fizic placut" ca dispecer?



Nu, nu-i musai...cine a zis asa ceva?

Dispecera celui care a postat anuntul e musai sa arate placut. De, sunt banii lui...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput