anunt oferta munca- e legal asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este vorba de nici o frustrare, este o deductie a ta fara o baza anume. Poate insa sa apara o oarecare reactie cand se serveste la tava o critica comparativa mai directa sau mai indirecta fata de Romania, romani samd. Este clar ca nimeni nu va sta sa analizeze un text al unu raspuns dar este la fel de clar ca sunt destui care probabil vor deveni ironici si asta putand sa aiba diverse motivatii personale posibile. Una dintre ele se numeste demnitate. Si nu este vina nimanui ca in diverse zone ale lumii fie ea si America sunt experiente diferite ale diverselor persoane si care experiente sunt contradictorii unele dinte ele sugerand discriminarea la ea acasa altele sugerand o oarecare psihoza vis a vis de hartuiala sexuala vazuta in te miri ce gest banal samd.



"nu a reusit sa convinga ca este o lege buna, dezirabila si echitabila pentru majoritate."




Este simpatica aceasta critica vis a vis de mesajele exemplificative de mai sus din aceeasi democratie sustinuta de tine oriunde ar fi aceasta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Vorbim aiurea de fapt...anuntul este ilegal conform legii:

http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/48_2002.php

Constituie contraventie, conform prezentei ordonante, conditionarea participarii la o activitate economica a unei persoane ori a alegerii sau exercitarii libere a unei profesii de apartenenta sa la o anumita rasa, nationalitate, etnie, religie, categorie sociala, respectiv de convingerile, de sexul sau orientarea sexuala, de varsta sau de apartenenta sa la o categorie defavorizata."

Constituie contraventie, conform prezentei ordonante, conditionarea ocuparii unui post prin anunt sau concurs, lansat de angajator ori de reprezentantul acestuia, de apartenenta la o anumita rasa, nationalitate, etnie, religie, categorie sociala sau la o categorie defavorizata, de varsta, de sexul sau orientarea sexuala, respectiv de convingerile candidatilor, cu exceptia situatiei prevazute la art. 2 alin. (4).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ha ha,pana la urma patronul va angaja tot pe cine-i convine lui,indiferent cine-i vine la interviu,nu poate fi obligat sa ia pe cineva care nu-i place..sau care nu corespunde....asa ca articolele alea sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

de la cineva cu mentalitatea cea mai pura de functionar public nu ma mira hahaiala, insa de la cineva implicat in legislatie ma mira interpretarea anuntului drept perfect legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, asa este, am citit legea in cauza - este in vigoare si cf. art. 7 alin 2 anuntul redactat in forma prezentata contravine prevederilor acestei legi fapta in sine fiind sanctionabila (contraventie).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Rufus,
Asa este unde stau eu (vest); nu stiu cum este unde sta ocebine dar probabil mai...bine.
Eu am avut un soc cind am venit aici pe linga multe altele am fost socata sa vad ca de fapt nu este democratie, nu poti sa spui ce vrei, nu poti sa faci ce vrei si mai tot timpul stau cu "frica-n sin" sa nu fac vreo greseala de orice natura; de ex. la servici li s-a atras atentia colegelor sa nu spuna "craciun fericit" clientilor...ca s-ar putea ofensa careva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mianna eu vorbesc in calitate de angajator....tonul cu care ai spus "mentalitate de functionar public"este ca si cum ar fi o insulta...si e o insulta la adresa unor oameni pe care tu nu ai de unde sa-i stii,nici ce fac ,nimic,nimic.
Catelogarile in necunostinta de cauza nu-ti fac cinste,ca sa nu zic mai rau.
Si revenind,daca eu caut un anume tip de om,poa` sa stea ceilalti in cap si tot pe ala pe care-l vreau eu il angajez.

Daca eu caut barbat pentru munca de teren adunat acte,umblat pe la institutii sa zicem ,ca eu nu mai fac fata,si vreau sa angajez barbat inseamna ca discriminez femeile?Nu,am nevoie de persoana de gen masculin si gata.

Ti-am mai zis,daca la un angajator te duci cu paru` dupa ce te-a respins la un interviu,rezolvi ceva?

Urat modul cum ai pus tu problema.Nu raportez la moderator ca nu are rost,dar eu mi-am luat avertisment pentru mai putin ..si nu e corect.No,da` ce e corect in lumea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma mir ca cineva are curajul de a transforma visul american in cosmar.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mianna eu vorbesc in calitate de angajator....
(...)Si revenind,daca eu caut un anume tip de om,poa` sa stea ceilalti in cap si tot pe ala pe care-l vreau eu il angajez.



Mda, am vazut, la tine la profil scrie "buSSineS womEn"...pana si lb. engleza, o pui tu la punct, cum vrea muschii tai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si care e problema?

Ca am uitat un s?Multumesc o sa corectez daca am timp...

Nici nu-mi bat capul cu astea.
Iar daca nu stii unde sa pui apostroful cand scrii asa..e de rau.....a scrie poa` sau dom`le....trebuie sa stii gramatica.....

No,acu` zi,cam ce ar dori inimioara ta sa scrie acolo?






Mergi la inceput