Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

ah, si eu am folosit premergator la mara. ma disperase cu statul in picioare. ea nu a mers deloc in 4 labe. am folosit premergatorul cam o luna, o luna jumate. dupa 7 luni, si maxim o ora pe zi, fractionat

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Si eu la fel am procedat la Ayla, mai ales ca nici ea nu a mers niciodata de-a busilea.Vorba Alinei,imi era uneori de ajutor, doar acit aveam treaba prin bucatarie si nu mai avea stare sa stea in scaunul de masa.La Alara nu as mai vrea sa folosesc, prefer mai degraba un antepremergator.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Neata!
Inca o zi fara sarbatoriti...


Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Raluca Mshu de la 3 luni a avut cei mai urati colici. Urati pentru ca nu-l lasau sa doarma noaptea. Abia de cand am inceput sa-i dau Chamomilla homeopat a inceput sa doarma noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Alina- super petrecere a avut Sara (sa pui poze si la M&M- sigur asteapta fetele). Ce familie frumoasa si fericita, ce tort minunat, iar printesa Sara a avut o rochita de invidiat. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara_

Da, alice, Alina aveti dreptate pierderile prin transpiratie si chiar prin respiratie sunt mai mari acum pe caldura, cu atat mai linistita sunt ca stiu ca papa chiar mai mult decat imi arata pampersii
Noi am fost la vaccin si am ascultat poezia despre diversificare (sucuri de fructe cat mai repede) plus recomandarea ferma sa ii dau apa
Nu mi-am batut capul sa o contrazic, ma mir ca nu mi-a zis sa ii dau si lp, probabil i-a scapat
Ei si inca un sfat pretios auziti sa o pun in fundulet cam 20 min pe zi mentionez ca are 4 luni si o sapt. Ea incearca sa se ridice singura, dar nu chiar in fundulet. Landoul il ridic si eu la prima treapta, cam la 45 grade, dar cand adoarme il intind.

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul
http://www.youtube.com/watch?v=SjiPAbwV6ng


Sara cu diversificarea - no comment.
Vroiam sa te intreb de ce zici ca nu e ok sa stea beb in pozitia sezut la 4 luni si o saptamana? Te intreb pentru ca Beatrice de la 3 luni se tot chinuie sa se ridice, am lasat-o in pace ca asa mi-a spus pediatra, dar mi-a spus ca de la 4 luni trebuie sa incep sa o pun in fundulet, a zis ca imi arata la urmatoarea vizita ce si cum.

Pe net am gasit asa :


"Dezvoltarea motorie la copii, variaza in limite largi de la un copil la altul. O schema orientativa a dezvoltarii psihomotorii a sugarilor sanatosi este urmatoarea:
[...]
De la 4 la 6 luni:


incepe sa aiba controlul capului
apuca obiectele intre police si celelalte 4 degete, si incepe sa le duca la gura
sta in sezut sprijinit, spatele fiind rotunjit
deschide gura cand vede lingurita apropiindu-se si efectueaza miscari de rontaire sus-jos
realizeaza un contact social mai indelungat, zambind cand i se zambeste sau aratand nemultumire cand este deranjat; rade tare, zgomotos."

Ce face catelusa, ai adus-o acasa? Sau e inca in excursie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Alina-da, ii fac regulat analizele, cam din 6 in 6 luni dar toate sunt super ok.
Marysa-tocmai asta este faza. Nu mananca nici dulciuri, nu cere nimic. Eu ii mai dau cate un kinder cu surprize, si alte ciocolatele daca mananca cate ceva.O conditionez. In rest, nu ii dau dulciuri.
Jessamine-noi depindem de somnul celei mari. Vine de la gradi si apoi se culca. Se trezeste in jur de 6, 7. Noi iesim de obicei mai pe seara si mergem prin centru. Hai k vedem noi cand putem sa ne intalnim, in weekend e mai bine dar sapt asta si cealalta suntem ocupati. Tie cand ti-a zis sa incepi diversificarea? Ce lapte papa bebele tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

nu mai stiu daca voua v am prezentat colaceii de baie pentru bebelusi...

daca doreste cineva puteti sa intrati aici sa vedeti despre ce e vb
pentru comenzi scrieti mi pe adresa de mail mirelaaronovici@yahoo.com
sau sunati mi oricand la nr de tel de pe site

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

am pus si eu pe contul comun cateva poze de la botez (aia mare de zici ca inca e gravida(cu gemeni), in rochita inflorata sunt eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Georgia, esti chiar mai frumoasa decat te stiam! Ce face maternitatea din femeie...radiezi, mami!
Alina, super petrecere si super parinti fericiti! Bravo!
Se pare ca solutia pentru somn linistit este sa doarma cu mami. Am dormit amandoi azi-noapte (tati e plecat!) si a fost excelent. Doua pauze punctuale pentru masa la 2 si la 6. In rest...somn linistit. Ce sa fac in situatia asta? Sa-i sugerez lui tati canapeaua din sufragerie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

izish bebe mananca humana 1 asta primeau in spital. Cu suculetele incepem sapt viitoare eu l-am mai incercat dar nu vrea presimt ca o sa fie circ .Cu plimbatul eu dimineata merg in centru sau pe Trivale iar seara in curtea bisericii (au o curte tare frumoasa)asta daca am timp daca nu il scoate soacra in curtea casei.La sf sapt suntem fff ocupati 2 botezuri si o nunta

Mergi la inceput