Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luiza1318 spune:

Buna burticoase frumoase!
Am revenit si eu dupa o pauza luuuuuunga, pauza ce s-a datorat numai problemelor cu sarcina. Va povesteam ca am acel hematom, care m-a tinut internata in spital zile intregi. Am stat 2 zile acasa, 4-5 in spital, 2 acasa, 3 in spital...si tot asa..... Acum suntem bine multumim bunului Dumnezeu, hematomul s-a resorbit in sfarsit. Am facut si noi dublu test care a iesit foarte bine. Noi am facut analizele de sange si ecografia in aceasi zi (la Regina Maria).
Cat despre cafea, mie medicul mi-a recomandat o ceasca de cafea pe zi (dar sa nu mananc ciocolata, sa beau coca cola...si alte chestii care contin cafeina) pentru ca sunt hipotensiva, de fiecare data cand imi lua tensiunea nu o aveam mai mare de 9.

Cam atat despre noi...va pup pe toate si va doresc in continuare sarcini cat mai usoare si bebei sanatosi tun!

iza 12+ mamica fericita de Andrei 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

Buna fetelor.Ma primiti si pe mine in randul vostru? UM 19.02.2012,DPN=25.11.2012.Si eu am emtii in ceea ce priveste eco morfologica trim 1 pe care o fac pe 17 mai.Pot sa va spun despre mine ca am 32 de ani si un baietel de 2 ani si 11 luni.Acum ne dorim o fetita sau cum vrea Dzeu numai sanatos sa fie.Poate aflam la morfologica ce v-a fii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

salut toate burticile dupa o lunga absenta (am avut de lucru la munca )
dar v-am citi aproape in fiecare zi si m-am bucurat odata cu voi si intristat cu fetele care au pierdut ingersi
eu sunt bine , azi chiar nu imi mai este rau , dimieata la ora 7 am intalnire cu tronul , dupa care daca am noroc toata ziua sunt linistita daca nu ..
bebe este bine , abia ne-am vazut
mami de 2, eu pe 31 mai la ora 14,30 ma duc la giulesti , poate te nimeresti si tu pe acolo
ar fi grozav sa ne vedem
fug la munca ......
pup toate burticile si aveti grija de voi

10+

---------------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Looana

Buna dimineata si de la mine.
Bine au venit gravidutele noi,sarcini usoare si duse la termen cu mancaciosi.
Legat de cafea este o ok o cafea pe zi dimineata cu mult lapte pt cine nu poate fara cafea,asa mi-a zia si DR. mie.Eu am remuntat desi la inceput ma durea capul din cauza la lipasea,dar pt a evita puteti bea ceai negru cu mult lapte citeva zile(2-3) dupa care renuntati si la el nu veti mai avea probleme pt cafea ,e adrevarat ca corpul cere cafea si te doare capul pt ca e obisnuinta aceia ,dar eu asa am reusit cind am vrut sa renunt la cafea de fiecare data deci nu direct ca te urci pe pereti de cap,am baut ceai negruncu lapten si a fost uosr dupa si nici dureri de cap nu am avut.
Fetelor vou va miscat eu am simtit citeva intepaturi puternice in uter inspre vagin de 3 secunde dupa aceia la scurt timp in uter dupa care sau repetat in 5 minute,citiasem ca uni bb misca tare alti incet abia ai simti ca un fluturas la mine a fost mai mult de un fluturas ,,ma facut sa zbor in sus pe scaun asa intepatura mia tras....ma speriasem si sunase-mi la Dr si a zis ca e ok e cum a miscat.

Revin mai incolo ,ma duc sa citesc un pic din urma si sa maninc ceva ca cere
O frumoasa dimineata insorita sa aveti.

Looana
+13


Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)



Si eu am simtit ieri mici intepaturi in partea de jos si mai mult m-am panicat.Nu mi-a trecut prin minte sa ma gandesc ca poate e bebe si misca...Acum citind la voi,m-am linistit.Mie mi-a zis d-na dr ca la sf lui mai o sa incept sa -l simt pe bebe,dat fiind ca e a doua sarcina.

Alina 12+ mami de Delia ( 5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Citat:
citat din mesajul lui IPopica

Buna dimineata, ambalajele!

Bubule, nu te mai agita atat pe ce mananca si beau altii/altele. Important e sa iti fie in primul rand tie bine (ma rog, nu tie, ci lu' gaga ).
Eu una am avut o perioada cand am respectat cu strictete toate asa zisele interdictii si imi facusem meniu ca la carte. Eram atat de nervoasa si deprimata, aveam senzatia ca sunt fix nimic, ca viata mea s-a terminat, ca m-am dus dracului de tot, imi mai spunea si jumatatoiul ca acum sunt doar "caraus", ce mai, aveam nervii zdrente si fie boceam din 5 in 5 (singura in baie, ca asta nu ma intelege) fie ma certam cu el din orice. Asa ca am ajuns la concluzia ca o mama praf face mult mai mult rau decat niste pofte satisfacute din cand in cand. Macar am moralul sus si zambetul pe buze. Daca se va intampla sa descopar ca ceva din ce-am facut i-a daunat copilului o sa ma rog sa am sansa sa indrept. Dar decat sa ajung o epava si fizic si psihic prefer sa incalc unele reguli. Mi-au mai ramas doar stresul cu spatiul locativ, dar pe care incerc sa-l minimizez cat pot si frica (de fapt groaza) nasterii - fac atac de panica de fiecare data cand ma gandesc ca o sa ma sfasie la propriu (indiferent de metoda - naturala sau cezariana - din afacerea asta eu voi iesi cam hartanita )
Unele suntem extrem de prinse de iubire pentru ce creste in noi (vezi tu) altele suntem mai nesimtitoare din punctul asta de vedere (vezi eu). Nu m-am simtit nici macar o secunda inamorata, si nici nu cred ca o sa ma simt, cel putin nu pe perioada sarcinii. Imi place ce vad la eco, ma amuza sa citesc cartile despre sarcina, dar astept sa iasa si sa-i incep educatia (i-am pregatit una destul de spartana ), pt ca deocamdata eu il vad ca pe ceva strain care imi invadeaza interiorul. Il accept, am grija de el cat pot, dar sa faca bine sa fie cat mai cuminte si delicat cu mama-sa, ca altfel jar mananca.

Stiu ca nu sunt in asentimentul multora dintre voi, dar asta mi-s ... "cold as ice" . La mine dragostea se materializeaza prin "iti ofer tot ce pot eu sa-ti ofer mai bun, fara a ma anula pe mine ca persoana". Si asta nu prea include chestii musinoase, pisiceli, pupaceli decat in procent de 0,5%.
Ai mei imi spun ca daca nu o sa ma schimb cand o sa-l simt miscand prima oara, o sa ma schimb cand se va naste, ca o sa-mi pice leuca in cap si o sa fiu leguma in slujba plodului. Eu una ma rog sa nu mi se intample asa ceva.

Saptamana viitoare vine mamanul meu la capitala sa rapandulim ca niste stricate care suntem, asa ca aveti grija ce faceti ca va las nesupravegheate.



gogoasa hormonizata



M-a amuzat teribil postarea ta.De fapt,sinceritatea ta !Ma regasesc si eu pe ici pe colo.

Alina 12+ mami de Delia ( 5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna fetelor,

Am fost si noi la eco morfo de 12 s, noi de fapt avem 13 s si avem urmatoatele date:

6.62cm ,61 g si 160 b/min.

Se pare ca suntem , in porportie de 90% este sigur.Exact asta ne doream si eu si sotul meu si mai ales fetita mea care deja are un nume pentru surioara ei-Rapunzel.


Totul este ok pana acum si mi-a dat rezultatele de la dublu test:
Trisomie 21-Down(1:6876) /Trisomie 18-Edward 1:16962 si Trisomie 13-Patau 1:53164.

Mi-a zis ca nu trebuie sa mai fac triplu test sau amino.

Suntem foarte fericiti ca am vazut bebelina , care la inceput dormea cu mana pe fata iar in timpul ecografiei s-a trezit si se tot misca pe acolo.


Citesc pana la zi si revin cu comentarii.

CAMITU 13+mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png



CAMITU 13+mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Camitu felicitari pt fetita foarte frumos va avea mamica 2 fetite cu codite acuma te-ai linistit ,noi miercurea viitoare face test de sange si ecografia Nuchal Translucency.
Uite va doua un webseit unde puteti sa vedeti inclusiv si cele cu sarcini obtinute prin fiv unde stiti in ce perioada se formeaza la sau intre ce perioadata trebuie sa face anumite analize.
http://www.ivf.ca/
Mergeti sus la calcurator si acolo alegeti pt sarcina obtininea pt sarcina,natural,transfer embrion etc.... Eu aici ma uit mereu si stiu ce trebuie sa fac in ce perioada.
O zi frumoasa gravidutelor

Looana
+13


Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor
Incep sa curga vestile bune de la DT. Ma prindeti din urma, dar uite, voi ati aflat ce ascundeti in burtica. Dar ungurasul meu mic a tot sarit ca pe trambulina, ce sa vezi, nimic. Si am facut de 2 ori DT
Tot ou kinder cu surpriza am ramas.
Azi avem 15 sapt.

Vad ca aveti batai mari la 12 sapt, la mine erau 145. A mai avut cineva asa ?
Si la dimensiuni e dif, bebe a avut 7.4 cm la 12 sapt. De aia oi avea burtoc asa mare, sau poate de la ciorba : ))))


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Euthyrox 25mg

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Multumesc Looana.

Nico felicitari pentru sarcina.Sa dea Domnul sa o duici cu bine pana la sfarsit !

Si eu am facut dublul test ca Andreea, adica pe la 10 sapt am facut analizele de sange si la 13 s m-am dus la eco morfologica , unde au corelat intr-un program din calc datele de la eco cu cei doi indici de la analizele de sange si mi-au dat niste factori de risc pentru cele trei sindroame: Down, Edward si Patau.

Mada butoc mare am si eu, cu toate ca nu am luat decat un kg pana acum, dar sunt foarte balonata mai ales seara.



CAMITU 13+mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Camitu,ma bucur mult pt.tine si familia ta!Si mai ales pt.cea mica ca o sa aiba o surioara.Si Delia isi doreste tot surioara.Eu din pacate n-am reusit sa fac DT ca m-am dus cam tarziu si n-aveam nici ecografia la mine ca dr mea a plecat la Bucuresti si o sa fac TT.Asta e.
Sanatate multa ,mamici cu burtici ! Voua si minunii voastre!

Alina 12+ mami de Delia ( 5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput