Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Oana, noi papam cina pe la 8-8:30, chiar si 9 ne apuca uneori, iar laptele la 10, 200ml. Dureaza cam jumatate de ora sa-l bea, se plimba cu el prin casa, se mai joaca, se intoarce iar la el. Dar la cina mananca putin, ca la toate mesele de altfel, laptele e singurul pe care nu-l refuza niciodata, ba chiar cere aproape de fiecare data cand intra in bucatarie, si ii dau si peste zi de 2-3 ori cate 100-150 ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Pupam si noi. am doi copii acasa cu rubeola si viroza respiratorie. Azi sunt muuuult mai bine, adica nu mai au febra, au inceput sa manance, sunt vioi, au zacut 2 zile. Dar stam in casa, problema mare pentru toti, dupa ce toata ziua eram afara, acum nu stim cum sa petrecem atatea ore acasa. Dar e bine ca sunt mai bine.

Olita- Albert sau Toni cum ii spune Teo- face de 3 zile la olita, se pare ca s-a mobilizat in perioada de boala si a vrut sa faca ceva inedit- ii pun olita in camera unde stam si il las in body fara chilotei. Zice pipi si merge la olita. Teo scapa si acum pe el. Deci fiecare e in legea lui. Eu am facut la amandoi la fel. Ma bucur ca Albert e mai hotarat.
Legat de mersul la mare ce pampers luati pentru apa- mare, piscina? Cine a mers in Bulgaria, gasesc acolo, sa nu car dupa mine prea multi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Salutare!

Sanatate multa puiutilor bolnavi!

Anca, ce interventie chrurgicala ai suferit? Recuperare rapida!

Puiutz, sper sa o elucidati pana la urma. Poate o fi chiar diareea primilor pasi (asta e denumirea?).

Oana, sa va fie de bine concediul! Ce fain ca v-ati vazut cu Vale!!!

Asa mi-e de drag sa citesc despre delfinasii nostri, sunt cu un zambet cat toata fata! Care se cuminteste, care mai de care mai vorbaret si mai intelegator, care mananca ceapa cu cioco, care o face pe suparatul/timidul. Ii pup pe toti tare tare!!!! Dar si pe mamicile grijulii si atat de dragi mie!

Nu ma sperii de oglinzile de proba pt ca ajung sa ma innoiesc atat de raaar si atunci la graba si necesitate, asa ca nu prea ma vad. In casa nu am decat o oglinda si aia e tipica de baie. sau ?

La noi in casa cine este in jurul orei 18 si puiul mai primeste 210 LP pe la 20.
In seara asta a adormit la 20:30! Asa am reusit si eu sa recuperez.
Cu timpul stau ff prost. Ma enervez ca nici financiar nu e ok .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Salutare! Sunt si eu pe aici, l-am culcat pe Sasha si astept sa i se termine desenul lui B, sa-l culc si pe el.
Ma intristeaza ca sunt atatia delfinasi bolnavi, insanatosire grabnica tuturor.
Cristteo, rubeola?? Oare erau vaccinati, ca nu mai stiu. Ti-am trimis pm.

Sasha mananca max 240 ml seara(atat ii fac, nu mananca tot mereu), cina o primeste undeva intre 8-9, se culca pana in 10, depinde de Bogdan

Ma duc la culcare, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

Sanatate si de la noi bolnaviorilor!

Cristeo, chiar,rubeola e sigur? Maria mi-a facut ceva asemanator acum vreo luna, febra si eruptie, am presupus eu rubeola pentru ca era epidemie si ea nu e vaccinata, dar i-am facut apoi analizele de anticorpi si nu are,deci ramane doar roseola sau pur si simplu viroza eruptiva

--------------------------------------------

https://picasaweb.google.com/117839306482973767865/MariaSiMateiAugSept2011

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

am terminat ciorbita..am facut ca mi-era mie pofta :) - de gaina de tara cu leustean, loboda, ceapa verde, bors, zdrente de ou..crima curata..:)
Mihai e bine deocamdata cu cresa. mergem dimineata cu totii, apoi pe Stefan cu greu il conving sa mearga in grupa lui-azi chiar m-am enervat, ca avea educatoarea inspectie si el nu voia sa mearga.
ajungem pe la 8 si un pic, ca suntem matinali- ne trezim pe la 6,45, pe M il las pana pe la 7 sa doarma.
stau cu el pana la 10..ne mai jucam, mai ies din grupa sa beau o cafea- ii zic mereu cd plec, cat plec.
apoi ii zic ca plec la serviciu, el ramane sa se joace si sa manance cu copiii si dupa ce mananca supa vine tati sa il duca acasa.
de sapt. viit. va si dormi.
seara insa la 9 sunt in pat, Stefan poate cu 15 minute mai tarziu.
ceilalti piticoti din grupa probabil vor incepe sa lipseasca, ca a facut un copil varicela. asa ca noi numa bine ne-am dus imunizati :)
dar incepe si el s afaca nazdravanii..vaaaii..si s einteleg atat d ebine la acest capitol..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

aoleo..cu mancarea e jale..cd intra in casa nu mai scaap de ei..maaaamiii, mi-e foameeee..si ala mic...macaieeee...si tot asa o tin 5 minute pana nu mai pot si tip la ei sa taca odata ca nu pot sa le pun in farfurie instant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

cine papa seara cina solida, cat lapte mai beti apoi si la cat timp?


la noi laptele se bea oricand si oricat . adica dupa cina consistenta bine (altfel urla ca vrea papa), bea 250-270 ml lp cu 2-3 masuri de cereale. si apoi somn pe loc...


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Ainotna multumesc pentru pm.

Gabrielaene.

Pai stiu eu fetele daca-i rubeola? Asa a zis pediatra. Semana ce-i drept cu ce am mai citit, plus si colegul sotului a avut rubeola in urma cu vreo 3-4 saptamani. Oricum eu de frica sa nu-i imboinavesc pe altii stau in casa, oricum nu le dau mare lucru decat pentru muci. Albert nu-i vaccinat, Teo da, eu la teo am vazut nsite bubite putine si mici, eu am zis ca el n-are nimic in comparatie cu albert care era plin tot. Dar pediatra zice ca si teo avea bubite specifice si ganglioni mariti. Asa o fi. Acum nu mai fac nici o investigatie suplimentara, sper sa le treaca repede si sa fie ok.

Multa sanatate tuturor bolnaviorilor.

Baietii mei ar manca lapte oricand si oricat, nu le dau eu mereu ca iar am mai citit niste materiale cu proteinele animale si-mi tremura mana cand le dau lapte, le mai lapte de vegetale dar nu le place la fel de mult.

Mese-
MD-intre 8 si 9 ceai/lapte cu paine cu gem/cereale/ou fiert, paine cu branzica.

gustare- fructe sau suc de fructe

pranz- un fel, cam 2 zile cu carne, restul fara- linte, fasole verde. brocoli, conopida, morcovi, mai rar cartofi. Incerc de cateva zile daca e felul 2 sa le dau si salata-tot asa am citit ca e mai bine asa pentru digestie si asimilare.

gustare- fructe, legume crude, mai rar orez cu lapte, paste integrale/din grau dur cu sos de rosii, tot asa mai rar cu carne/branza/ou-tot din cauze de combinare a alimentelor.

cina in jur de 21- seamana cu micul dejun uneori, sau altceva gatit ce vor ei.

pun link cu studiul citit despre nutritie, daca va intereseaza. tot pe dc l-am gasit. http://dieta-vietii.home.ro/



vreau sa incerc cateva zile sa le dau fructe la micul dejun si o gustare ceva in parc-ex. paine cu cascaval, sa vad daca se simte vreo schimbare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cristeo,pe la 9 luni strumf a facut 39 de grade,nimic altceva. si asa trei zile,dupa care s-a umplut tot,dar tot de bubite.
alergoloaga mea mi-a spus clar: boala eurptiva.cica ar fi vreo 4 tipuri,ca sunt denumite doar rujeola,rubeola, in timp pt celelalte se folsoeste denumirea clasica de boala eruptiva 1,am inteles ca ar fi si 2.
intre timp i-am facut ROR-ul la care a avut o reactie super urata si nu sfatuiesc pe nimeni sa-l faca.


aseara a papat budinca de miel cu foi de lasagna,yammy.

vine la mine cu 2 suruburi si imi spune:ubu doua!
i-am multumit frumos si evident ca l-am pupat,alibit etc.
e calare pe mine efectiv.

cred ca il voi intarca.nu mai vrea deloc.pacat de lapte........

Mergi la inceput