Pufuleti iubiti de Ianuarie-Februarie 2010 ! (77)

Pufuleti iubiti de Ianuarie-Februarie 2010 ! (77) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj




SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36;
37; 38; 39; 40; 41; 42; 43;44;45;46; 47; 48; 49;50;
51;52; 53 ; 54 ; 55; 56;57; 58; 59; 60;61; 62; 63;
64; 65; 66; 67; 68; 69;70;71; 72; 73; 74; 75;
76;



Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Ana_g - DPN 25.07.2012


--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
23.01 - Alexandru de Atlantique
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
14.11 - Adam Eduard de mami Bea
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
23.11 - blue flower
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii


______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

lali,

nu stiam ce se zice de Breaza, m-am uitat doar pe harta, am calculat cate ore faci pana acolo si am mai consultat niste site-uri care zic ca la Breaza sunt cele mai ieftine terenuri din zona ... nu m-am luat dupa ce spune lumea, am descoperit singura zona... ati construit voi acolo casuta sau ati cumparat-o gata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Se pare ca am fost prea optimista cu pampersul. A facut pipi in somn, dar ii pusesem aleze asa ca nu a udat salteaua...
In schimb la iesirea din seara aceasta nu a udat chiloteii. Cred ca suntem pe drumul cel bun, dar o sa il las pana nu mai exista accidente cat este treaz si abia apoi o sa incerc sa il las fara pampers la somn.

Cand plecam in parc m-a vazut ca aveam doar o mana pe volan si il aud din spate: "pune mana dleapta aia lan mami"

Se mai inscrie cineva pentru plecarea la munte?

Nopate buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna dimineata doamnelor,

O cafeluta aburinda serviti?

Acum imi servesc si eu cafeluta si ma uit la vremea asta de ... offff , ma scoate din sarite.

Alaltaieri am incercat sa fiu mai stricta cu Ariana,mai dintr-o bucata-adica fara "dulceata in vorbire" si ma uitam la ea cum "executa" sau se supara, nu mi-a placut deloc sentimentul pe care il aveam si nici ea ca era parca un robotel.

Atlantique dar ce bine si-a dat drumul Alexandru la vorbire

Dece imi pare rau ca nu ati venit numai cu vesti bune de la doctor

Ruxita BRAVO pt luatul optimismului in brate, si eu spun ca e mult mai bine pt psihic si pt corp sa gandesti pozitiv(eu am fost pana nu de mult de partea pesimismului)

Ce putin se mai scrie , se cunoaste ca a venit vara si sunteti pe afara

Ariana inca nu vorbeste in propozitii,dar imi place ca stie semnificatia la cuvinte in ambele limbi(bine aici ma refer la cuvintele pe care le folosim des ) si imi place ce voce suava are,cum imi ia capul in manutele ei si spune " mami barney"

O zi minunata sa aveti


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

simply, pai cum? sa curga dulceata tot timpul??? nu stiu daca iti reuseste tot timpul, mie nu!

ieri de ex. l-am tras de un cretz, pentru ca mi-a dat cu o caldare in cap, i-am zis ca ma doare si sa nu mai faca si mi-a dat inca o data de am zis ca azi vin la servici cu un ochi vanat (si evident ca toata lumea ar fi zis ca m-a batut sotul...) sau e foarte greu controlat afara... are asa un comportament de om beat care se intoarce la 6 dimineata de la o cumetrie... sau daca nu-i cumpar ceva, se zbate, urla, tipa, si reusesc sa ma inteleg cu el abia cand incepe sa ma asculte (ceea ce nu se intampla in momentele lui de isterie)... azi nu i-am cumparat revista cu masini, l-am luat cu japca din fatza chioscului (nu am bani sa-i cumpar zilnic reviste), l-am bagat in autobus, mi s-a trantit pe jos, a urlat, am incercat sa-i vorbesc (ca uite peste 2 statii coboram, intram in magazinul de jucarii si de aclo ii cumpar cartea cu abtibilduri cu masini)... s-a potolit copilul abia cand a procesat informatia (greu)... Ela de ex. imi spune ca ea nu s-ar descurca cu el de la gradi sau pana la gradi... nici taica-su de fapt nu se descurca... si nu prea merge cu vorba buna sau ton calm sau nu stiu ce... are nevoie de argumente forte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ruxita nu imi iese nici mie tot timpul,uneori trebuie sa fii mai strict , sunt momente cand suntem stricti(noi parintii ei) pt ca asa cere situatia;

Dar in ziua respectiva (nu toata ziua evident,ci in anumite momente)parca am fost scurta la vorba si mai mult rece. Nu mi-a placut deloc sentimentul, si nu pot sa fiu asa tot timpul(cel putin asa consider acum si sper sa nu imi schimb parerea).A fost o mini experienta care mi-a aratat inca o data cum vreau sa fiu ca parinte (indiferent de ce mi se spune din exterior ), o mini-experienta care mi-a intarit ideea ca ceea ce simt, instinctul e ok deocamdata.

Dar mentionez ca atunci cand se cere situatia suntem si noi mai stricti.




Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ruxita si la noi e greu uneori cu iesitul in oras; la noi inca mai functioneaza distrasul atentiei, ii spun ca nu am banuti(pt ca nici nu vreau sa creada ca oricand cere i se poate da); de ex ieri a vazut un tricou cu minnie, dar era pt fetite mai mari a inceput sa planga ca ea vrea pe minnie, am luat-o in brate si i-am spus ca e prea mare tricoul pt ea , a tacut atunci dar cum am iesit din magazin iar a inceput sa planga. Si intamplarea a facut ca in alt magazin sa gasim o gentuta(pt dus lunch la gradinita) rosie cu minnie si normal ca vazand-o a cerut-o si mai vroia si un ursulet,i-am spus ca nu putem sa ii luam decat un singur lucru si ca e la alegerea ei, ca noi nu avem banuti acum de amandoua. Pana la urma si-a luat gentuta

De multe ori cand are momente de plans si " ca ea vrea vrea" ii spunem ca e la alegerea ei sa decida daca plange in continuare sau se joaca cu altceva/sta frumos cu mami/sau ce situatie e , pt ca noi nu avem cum sa schimbam situatia. Si am fost surprinsa sa vad ca e ok,accepta; am incercat o data,de 2 ori si vad ca merge asa sau cu redirectionatul atentiei


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Am vazut pozele LALI, foarte frumos la Breaza.
Coincidenta, si noi am fost 2 zile tot la Breaza, la o pensiune, cu niste prieteni. A fost frumos, dar ne-am intors mai repede pentru ca era vorba de o petrecere in pensiune si nu ne-au tinut nervii sa pierdem o noapte.
Si da, Breaza are cel mai curat aer din tara. Am mers de multe-multe ori la Breaza in perioada 2004-2007 (cu fostul prieten), e o zona super frumoasa.

O zi frumoasa sa aveti fetelor.
Si fara nopti siecsi.... :)

Dani a renuntat la pampers ziua, doar la somn ii mai pun si in masina, cand plecam...ca nu pot opri cand il apuca pe el pipi. Mai exersam cu "tinutul", cand s-o invata...mai vedem. Deja dupa aproape 2 saptamani nu mai scapa pe el de cand zice ca face si pana ajungem la toilet. Cat am fost la munte a facut "la copac", acum vrea in continuare la fel, cand e in curte vrea sa faca la copac...ne tavalim de ras.
Ieri am tras apa prea devreme si nu a vizualizat corect kk facut si a inceput sa miortaie....ii zic, mai fa si o sa il vezi.....si da, a mai facut putin, ca sa il vada. S-a declarat satisfacut si a plecat din baie linistit. .....De ale copiilor!

Vorbeste din ce in ce mai bine, cu multe cuvinte, e haios....ne bucuram de el, chiar daca uneori ne pune nervii la incercare cu dorintele lui manifestate foarte puternic, prin tipete si urlete si dat din picioare.
Azi dimineata nu vroia la gradi, ci vroia sa aspire. A aspirat putin in living, apoi i-am zis ca trebuie sa plec la serviciu si ca mergem la gradi. Nu si nu, urlete si dat din picioare. Am luat plodul pe sus, pus in masina, plecat la gradi. M-a urlat incontinuu - bine, ca sunt 10 case intre noi si gradi - dar nici la gradi nu a uitat de aspirator....daca ar fi sa ma iau dupa el - cum zice Simply - cu duhul blandetii, pai ar fi insemnat sa stau cu el inca juma de ora sa aspire si sa nu il duc la gradi....
Nu se poate intotdeauna cu duhul blandetii.....Asa cum zice RUXITA, ma loveste, apoi eu plang, el ma mai loveste inca o data....eu il intreb "vrei sa plang?" el zice "da" si ma mai loveste o data. Pai na, nu pot sta tot timpul cum vrea el. :)
O sa treaca si perioada asta....si vor veni altele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Buna!

Simply, nu-i chiar asa de vorbaret, unele cuvinte ii ies mai bine, unele mai rau....de cele mai multe ori doar eu il inteleg perfect, dar se face el mare Ma surprinde ca stie orice si isi aminteste tot ce a auzit sau vazut, plus ca are un auz extrem de fin (de ex. desi este in celalalt capat al casei ma aude cand scot cantarul sa ma cantaresc, desi umblu cat se poate de incet).
Nu stii ca se zice ca acei copii carora li se vorbeste in doua limbi invata sa vorbeasca mai tarziu, cred ca ii bulversam... Oricum important este ca vrea sa comunice.

Ruxita
citeste "Copiii sunt din Rai" de John Grey vorbeste foarte mult despre cum sa-ti determini copilul sa coopereze. Mie imi place tare mult si deja am inceput sa aplic cate ceva din ea (de ex eu il puneam pe Alex intr-un loc atunci cand gresea si ii ziceam ca este pedepsit; aici spune sa duci copilul intr-o alta camera atunci cand nu te intelegi cu el si sa ii zici sa se linisteasca si sa vina la tine dupa ce s-a linistit. La al meu ii ia un minut maxim sa vina la mine desi cand il duc in camera plange f tare).

BF, felicitari pentru pampers O mare realizare!
Chestia cu lovitul cred ca o fac toti pentru ca ei spun ca se joaca si nu realizeaza ca ranesc. Eu de cand i-am sistat "Tom & Jerry" nu mai am problema asta cu el. Este verificat, cum ii pun un episod, cum ma loveste si imi arata acolo ca dau cu pumnul, cu batul, etc. Si ii repet mereu ca asta nu este joaca. Pana acum a functionat.

Stiu ca este cald si se scrie mai putin, dar sunt fete care nu au mai intrat de muuuulta vreme. Ne-ati uitat?
Mai dati macar putin pe aici....

Sa aveti o dupa amiazaa placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

buna seara


nu am mai intrat de ceva vreme dar cu serviciul asta si naveta nu am timp de nimic...in we incerc sa stau cat mai mult cu Dragos si nu prea apuc sa intru.

Imi pare tare bine cand aud de pufi ca incep sa scape de pampers si imi dau curaj sa mai fac si eu o incercare...de sambata o sa il las si eu la cucu gol...sper sa am sorti de izbanda...

In legatura cu batut, urlatu si noi in acelasi trend...daca nu il las sa faca ce vrea sau nu ii dau ce vrea il apuca crizele...ce am vazut ca functioneaza...nu mereu totusi...e sa ma pun pe vine, in fata lui, la nivelul lui si sa ii explic ca trebuie sa se opreasca din urlat ca sa putem vorbi si sa ne intelegem...

In rest..cat sunt cu el numai pe afara stam...de...cu caldura asta de abia asteptam sa vina vreme buna sa nu intram in casa decat la papa si la nani


gata...cam atat..ma duc sa pap si sa ma bag in pat...maine ma duc la pui acasa...de abia astep

o seara linistita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna seara,

O cana de lapte cu scortisoara si o felie de cozonac doriti?

Atlantique si eu resimt lipsa fetelor care nu ne mai scriu;chiar ma gandeam ca oare apucam sa ne mutam si in grupul "in floarea copilariei (4-12 ani) " ,eu sper ca da :d . Nu ma ingrijorez ca Ari inca nu vorbeste in propozitii,o sa isi dea ea drumul :)

Alexa si eu am citit ca daca te cobori la nivelul copilului comunica mai usor. Cum e cu acomodarea la noul program?




Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput