Pufuleti iubiti de Ianuarie-Februarie 2010 ! (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Eu cand doresc sa o "pedepsesc" sau eu sa ma linistesc daca ea a facut vreo boacana si simt ca sunt ii spun sa stea pe canapea pana mami strange mizeria / sa stea pana cand mami si Ariana se linsitesc sau ii ofer alternativa ori sta pe canapea si are rabdare sau se duce in camera la tati si sta cu el. Cand sta pe canapea mereu ii dau o jucarie/carte iar eu nu plec din camera, ci stau in cealalta parte a camerei ;bine eu am si un fix-sa nu se simta abandonata;


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza, haideti la cofee.


recuperez si revin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Buna seara,

O cana de lapte cu scortisoara si o felie de cozonac doriti?

Atlantique si eu resimt lipsa fetelor care nu ne mai scriu;chiar ma gandeam ca oare apucam sa ne mutam si in grupul "in floarea copilariei (4-12 ani) " ,eu sper ca da :d . Nu ma ingrijorez ca Ari inca nu vorbeste in propozitii,o sa isi dea ea drumul :)

Alexa si eu am citit ca daca te cobori la nivelul copilului comunica mai usor. Cum e cu acomodarea la noul program?




Simply,mami de fetita frumusica




simply, sa stii ca si eu fac uz nu doar de ratiune ci si de instinct (chit ca exista carti foarte multe dar cine sa aiba timp si pentru ele? ma roaga sotul sa privim filme seara si ieri n-am avut timp nici de sitcomul nostru preferat care dureaza 20 min...)

da, cobori la nivelul copilului... il asculti cu atentie!!! (Kay a trantit boxele jos, dupa care imi spunea ceva de brn-brn (adica masinuta), taica-su a inceput sa-l certe! si ce pixu vrea acum??? din ce mi-a explicat el (barnaiala si gesturi) am inteles ca a bagat o masinuta in boxe si acum nu o mai poate scoate de acolo... am luat surubelnita si am desurubarit toata cutia si am recuperat masinuta! copilul a incercat cu mijloacele lui limitate sa-mi comunice ceva! daca mi se pareau aberante cererile lui (arata la cutia de boxe si face ca masinuta ce poti sa intelegi din asta mai ales ca nu existau precedente...) chiar sunt foarte atenta la ce incearca sa-mi comunice, niciodata nu-i neglijez cererile, explicatiile... si o fac nu pt ca am citit intr-o carte, ci pentru ca asa simt!
mamele sunt si ele din rai! inzestrate cu simturi speciale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

din capitolul asta..


BF, Atlantiq am citit ca faceti progrese cu olita. Super, felicitari. Dav inca nu vrea sa ceara. Daca il pun eu din proprie initiativa face pipi (kk nu).. daca as face treaba asta la fiecare 30 de min probabil ca s-ar invata mai repede doar ca eu fiind la serv nu ma pot baza pe mamaia si la treaba asta .. face destul de multe si ea. Oricum, il las in pace, nu ma stresez.. cred ca exista un prag care trebuie depasit. Stie ce are de facut, o are pe Mara exemplu, sa ceara cand o vrea el.

Ruxita nasol cu crizele de personalitate.. mai ales cand se intampla pe strada, in magazin, autobuz, etc. Noi n-avem d-astea din fericire.. Mara ma mai incearca cateodata dar intelege pana la urma ca nu ii putem cumpara chiar tot ce cere. Pt deplasare n-ati incercat o tricicleta, ceva? Dav a fost foarte incantat de ea anul asta spre deosebire de anul trecut, iar pe mine ma ajuta foarte mult (de cele mai multe ori ii duc singura in parc dupa-amiaza si avem de traversat strazi, circula masini pe langa noi.. e mai sigur cu el in tricicleta)

Simply, ce bine de Ariana ca o sa invete usor limba engleza. Sa vezi ce frumos o sa fie cand va combina cele 2 limbi.. banuiesc ca va avea si o perioada d-asta, nu?

Lali vreau si eu o casa de vacanta la Breazaaaaa...

Alexa weekend placut alaturi de puiul tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza doamne dragi!

Ma scuzati ca am absentat, dupa ce iti dai programul peste cap intri mai greu in ritm. Ma bucur ca sunt toti puii bine si ca evolueaza asa frumos.

Va pup si revin mai tarziu.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Buna dimineata,

Da, e soare si e cald, dar Simply, nu se mai scrie pe forum pentru ca se scrie pe FB, nu pt ca nu mai e activitate...ci pt ca s-a mutat....

Eu nu sunt in grupul de FB, doar am avut treaba multa in ultima vreme, cu mama in spital, cu Dani, cu jobul....alergatura multa.

De abia astept concediul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Eu cand doresc sa o "pedepsesc" sau eu sa ma linistesc daca ea a facut vreo boacana si simt ca sunt ii spun sa stea pe canapea pana mami strange mizeria / sa stea pana cand mami si Ariana se linsitesc sau ii ofer alternativa ori sta pe canapea si are rabdare sau se duce in camera la tati si sta cu el. Cand sta pe canapea mereu ii dau o jucarie/carte iar eu nu plec din camera, ci stau in cealalta parte a camerei ;bine eu am si un fix-sa nu se simta abandonata;


Simply,mami de fetita frumusica




La noi merge cu statul pe scaunel... e atat de haios cand plange si ii zic "du-te la scaunel sa te linistesti" si il cauta din priviri si imi zice inca plangand..""nu-i, nu-i" ca nu il vede prin preajma. Am niste scaunele de la Ikea, mici, de copii, si pe alea sta el de se linisteste.
Uneori cand nu sunt scaunele prin preajma, il pun pe prima treapta de la scari. Stai acolo, n-ai voie sa pleci pana nu te linistesti.
Asta cu "abandonul" nu o stiu....nu mi-am pus problema ca daca urla si da din picioare si tipa ca vrea el sa faca nu stiu ce boroboata.....se simte abandonat daca eu ies din camera.
De obicei nu ies, dar nici nu e asta o regula. De obicei stam in living si e destul de mare ca sa il las intr-o parte si noi in alta parte / bucatarie, tv,...etc..
De ex aseara, am facut gratar si cum nu vroia sa stea fara vecina lui iubita, le-am pus mancare la amandoi. El nu a vrut sa manance in sensul ca il atragea mai mult castronul de salata de pe masa in care vroia sa amestece incontinuu, pana la urma a rupt paleta de luat salata, vroia cu fundul pe masa, nu s-a asezat nici o secunda la masa, cand i-am bagat in gura a scuipat tot...desi ii era foame, nu mancase de vreo 6 ore. Cand l-am pus sa stea pe scaun a inceput sa zbiere, sa dea din picioare, ca el vrea paleta de la salata.....A primit in schimb altceva - dus in casa, pus pe scaunel, stai acolo si urla pana te potolesti.
S-a potolit in 1-2 minute, a venit singur afara....si a luat-o de la capat.....nu a mancat aproape deloc. Desi ii place f mult somon cu lamaie.
Drept pt care i-am strans farfuria si nu a mai primit nimic. A baut laptele la 9.30 si apoi mi-a zis mama ca cerea de mancare.... dar a adormit intre timp.
La noi toate sunt cu urlete si tipete, si imbracatul si dezbracatul si mancarea si plecatul din casa...totul e un mare NU si se lasa cu tipete din partea lui.

Eu raman la parerea mea ca fetitele sunt mult mai intelegatoare si obediente, asculta de mama, inteleg ca nu e voie....pai eu pot sa ii explic de 1 mil de ori ca nu e voie la apa din curte, da drumul pe picioarele lui tot de 1 mil de ori....si nu pot inchide robinetul definitiv, ca udam gradina de acolo....e ceva ce nu scrie in cartile de psihologie a copilului....ce faci cand ii explici frumos incontinuu si el face exact invers si iti mai da si una in cap.....

hai ca m-am intins.....ma intorc la munca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

BF, si eu sunt de parerea ca unii copiii isi manifesta mai violent dezacordul, tocmai pentru ca au o personalitate puternica! care in niciun caz nu trebuie intimidata, diminuata sau neglijata sau infranta... nu vreau ca copilul meu sa nu se mai tranteasca pe jos cand nu-i cumpar ceva, pentru ca i-am interzis sa mai faca asta sau ca ma face de ras... nu-i problema ca vrea lucruri! si eu nu pot sa i le ofer... ceea ce incerc sa corectez e felul in care isi exprima dorintele (nu cu tipele si tranteli pe jos, inclusiv in transport public), ci foarte hotarat si energic, dar receptiv la argumentul "iti voi cumpara ceea ce vrei cand coboram peste 2 statii" ... nu vreau sa se resemneze copilul, n-avem bani, deci nu-ti cumpar nimic! n-avem bani de reviste de 9 lei, dar poate gasim ceva la 1 leu...

apropo, ieri eram pregatita pana in dinti - revista, jucarii, foi de colorat, creioane, bani... colegii mi-au zis ca nu sunt sanatoasa la cap... (ca asa pregatita ma duc eu sa-mi iau copilul de la gradi...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Eu cand doresc sa o "pedepsesc" sau eu sa ma linistesc daca ea a facut vreo boacana si simt ca sunt ii spun sa stea pe canapea pana mami strange mizeria / sa stea pana cand mami si Ariana se linsitesc sau ii ofer alternativa ori sta pe canapea si are rabdare sau se duce in camera la tati si sta cu el. Cand sta pe canapea mereu ii dau o jucarie/carte iar eu nu plec din camera, ci stau in cealalta parte a camerei ;bine eu am si un fix-sa nu se simta abandonata;


Simply,mami de fetita frumusica




De ex aseara, am facut gratar si cum nu vroia sa stea fara vecina lui iubita, le-am pus mancare la amandoi. El nu a vrut sa manance in sensul ca il atragea mai mult castronul de salata de pe masa in care vroia sa amestece incontinuu, pana la urma a rupt paleta de luat salata, vroia cu fundul pe masa, nu s-a asezat nici o secunda la masa, cand i-am bagat in gura a scuipat tot...desi ii era foame, nu mancase de vreo 6 ore. Cand l-am pus sa stea pe scaun a inceput sa zbiere, sa dea din picioare, ca el vrea paleta de la salata.....A primit in schimb altceva - dus in casa, pus pe scaunel, stai acolo si urla pana te potolesti.
S-a potolit in 1-2 minute, a venit singur afara....si a luat-o de la capat.....nu a mancat aproape deloc. Desi ii place f mult somon cu lamaie.
Drept pt care i-am strans farfuria si nu a mai primit nimic. A baut laptele la 9.30 si apoi mi-a zis mama ca cerea de mancare.... dar a adormit intre timp.
La noi toate sunt cu urlete si tipete, si imbracatul si dezbracatul si mancarea si plecatul din casa...totul e un mare NU si se lasa cu tipete din partea lui.

Eu raman la parerea mea ca fetitele sunt mult mai intelegatoare si obediente, asculta de mama, inteleg ca nu e voie....pai eu pot sa ii explic de 1 mil de ori ca nu e voie la apa din curte, da drumul pe picioarele lui tot de 1 mil de ori....si nu pot inchide robinetul definitiv, ca udam gradina de acolo....e ceva ce nu scrie in cartile de psihologie a copilului....ce faci cand ii explici frumos incontinuu si el face exact invers si iti mai da si una in cap.....

hai ca m-am intins.....ma intorc la munca.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita



Si mai e o chestie. Este diferenta intre copiii care stau toata ziua cu parintii si copiii care mai stau si cu bunicii, bona, etc.. cum este cazul nostru. Cand ne prind au grija sa ne forjeze nervii la maxim.


Cand sunteti voi la serv cum e? La fel? Cu siguranta nu vrea decat sa fie in centrul atentiei. Si noi mai patim asa cateodata.. chiar si cu Mara, care este un pic mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna dimineata,

Nyny multumesc de cafea

Ruxita la faza cu coboratul la nivelul lui m-am referit ca s-a coborat sa fie la aceeasi inaltime ca si Dragos , nu la altceva.

Fetele dragi simt asa ca poate s-a inteles gresit, eu spun cum procedez eu, asta nu inseamna ca se potriveste oricui,nu inseamna ca e o solutie neaparat buna si in nici un caz nu inseamna ca dau vreun sfat; fiecare face cum considera; sunt multe aspecte care se iau in considerare cand se ia o decizie, aspecte pe care nu le descriem in totalitate pe forum, deci nu sunt in masura absolut deloc sa dau sfaturi si in nici un caz sa judec,pt ca nu e treaba mea. Sunt multe lucruri pe care le-am adoptat de la voi pt ca mi-au placut, le-am adoptat si adaptat la situatia mea.

Pt mine forumul e un loc unde pot sa mai spun si eu ceva legat de copii alaturi de persoane care inteleg, trec prin aceeasi situatie, mamici cu care pot conversa;

Mirela cand ai timp, te asteptam




Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput