Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Da lory, asa simt si eu clar, dar acum as vrea sa cred ca poate nu inteleg eu mecanismele astea democratice, ca nu ma pricep la politica ( ceea ce este adevarat) si ca totusi, ceva e bun in toata treaba asta, eu nu vad ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Vreau sa imi spuna cineva de aici, ca ce se intampla acum este de bine,chiar vreau sa cred asta, poate ar trebui sa ma uit la antene si sa ma bucur ca suntem salvati... nu am intereseaza cine cu ce partid este, vreau sa imi spuna cu mana pe inima ca este bine ce se intampla!

Nu numai ca nu este bine este sinistru!
Este criza, poate izbucnii si un razboi mondial(Doamne fereste!)si noi ne tinem de polemici(chiar si aici pe DC) aiuristice cu iz de barfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Da lory, asa simt si eu clar, dar acum as vrea sa cred ca poate nu inteleg eu mecanismele astea democratice, ca nu ma pricep la politica ( ceea ce este adevarat) si ca totusi, ceva e bun in toata treaba asta, eu nu vad ce...

Aici nu-i vorba de mecanisme democratice.
Aici se intampla lucruri normale intr-o societate in care mecanismele democratice nu functioneaza, respectiv lupta pentru putere intre cei cu potential financiar.
Daca functionau mecanismele democratice politicienii si puterea functionau sub puterea legii.
Acum ei sunt deasupra legii tocmai pentru ca nu se supun procedurilor democratice si trateza problemele ca niste "sultani". Fiecare utilizeaza institutiile pe care le poate influenta.
Institutiile sunt la dispozitia lor, in loc sa fie ei la dispozitia institutiilor, cum este intr-o democratie normala.

Daca-i bine sau nu?
Sunt trei variante.
1. Sa traim intr-o liniste cum a fost inainte de '89
2. sa traim intr-o democratie
3. Sa traim intr-o "corida politica", ce va ajunge in final la stadiu 1, sau la stadiu 2.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eu am plecat din Romania sa fac cariera si pentru ca imi plac provocarile. Nu am avut nici o problema materiala , mi-am permis sa-mi iau si casa, sa-mi tin si copiii in scoli private si cam tot ce am dorit. Am lucrat doar doi ani in sistemul oarescum de stat dar nu bugetar si am fugit vazand cu okii asta in '97. Am un master la o universitate din top 10 nerecunoscut in RO, noroc ca ai mei la job l-au apreciat.
Unicul lucru care m-a deranjat in RO este atitudinea lui merge si asa si manelizarea constanta.
Platesc taxe si impozite in RO, am cetatenie romana deci am dreptul sa comentez oriunde as locui.


Intrucat eu am vorbit despre asta, provocata cumva de un user, simt nevoia sa adaug/clarific ceva.
Eu personal nu am negat nimanui dreptul de a comenta si nici nu am de gand. Insa consider ca este foarte important modul in care o faci. Afirmatii de genul "sunteti corupti si nu faceti nimic pentru asta" sau "cei cinstiti tin cu Basescu" mi se pare nepotrivite si se cam bat cap in cap. Pai presedintele nostru e tot la putere de ani, era cazul sa se subtieze si coruptia, nu? De ce suntem "din ce in ce" mai corupti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Deceneus, poate ca a zis ca nu i-a placut, dar a facut carte.
Sunt multi copii carora nu le place sa mearga la scoala, insa sunt invata foarte bine. E o diferenta!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Nu am spus ca nu l-a dus capul.
Sustin ca are un dispret pentru intelectuali pentru oameni de cultura, pentru invatamant despre care a afirma ca "scoala scoate tâmpiti", dispret pe care l-a afisart in mod repetat.
„Avem prea multi filosofi si prea putini chelneri sau tinichigii" - se plângea presedintele Basescu
http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Vesti_despre_chelnerii_si_tinichigiii_lui_Basescu_0_676732815.html




Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Decenus, eu am inteles cu totul altfel cele spuse de Basescu, ies intelectuali pe banda rulanta in Romania si ce fac toti cu diplomele acelea cumparate, toti vor posturi inalte dar valoarea lor este mediocra si poate ca s-ar descurca mai bine cu o meserie de baza. Dar se pare ca asta este trendul in RO si posibil nici scoli profesionale sau de meserii nu exista suficient sau nu exista informare. De ce ar avea nevoie Romania de atatia intelectuali? Sa-ti spun cum e in Finlanda: pai dintr-o clasa de gimnaziu doar o treime continua liceul cu gand sa faca studii superioare, restul se indreapta spre scoli de meserii, gandirea este alfel aici: prima data sa am o meserie, sa pot sa traiesc independent, iar daca vreau mai tarziu imi continuu studile si ma reorientez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Da lory, asa simt si eu clar, dar acum as vrea sa cred ca poate nu inteleg eu mecanismele astea democratice, ca nu ma pricep la politica ( ceea ce este adevarat) si ca totusi, ceva e bun in toata treaba asta, eu nu vad ce...

Aici nu-i vorba de mecanisme democratice.
Aici se intampla lucruri normale intr-o societate in care mecanismele democratice nu functioneaza, respectiv lupta pentru putere intre cei cu potential financiar.
Daca functionau mecanismele democratice politicienii si puterea functionau sub puterea legii.
Acum ei sunt deasupra legii tocmai pentru ca nu se supun procedurilor democratice si trateza problemele ca niste "sultani". Fiecare utilizeaza institutiile pe care le poate influenta.
Institutiile sunt la dispozitia lor, in loc sa fie ei la dispozitia institutiilor, cum este intr-o democratie normala.

Daca-i bine sau nu?
Sunt trei variante.
1. Sa traim intr-o liniste cum a fost inainte de '89
2. sa traim intr-o democratie
3. Sa traim intr-o "corida politica", ce va ajunge in final la stadiu 1, sau la stadiu 2.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Am , inteles, deci dupa circul asta, avem sanse sa iesim la punctul 2! Tot este bine, tot timpul am crezut ca procesele astea de schimbare a mentalitatii, de schimbare a unei societati sunt grele si uneori dureroase, dar daca finalul ar putea fi bun, atunci sunt mai linistita putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Intre timp, ministrul Pop trimise si Corpul de Control peste aia cu diplomele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ba e vorba strict de mecanisme democratice care momentan sunt calcate grosolan in picioare si nu cu pantofii de oras ci cu bocancii.
Poti sa-ti pui patura in cap si sa dormi linistit pretinzand ca democratia va fi o rezultata a actualei stari de fapt. Pate doar daca iese lumea in strada mai exista o sansa pentru democratie dar si atunci democratia ar fi rezultatul unei miscari sociale si nu a simulacrului de guvernare din ziua de azi.





Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Da lory, asa simt si eu clar, dar acum as vrea sa cred ca poate nu inteleg eu mecanismele astea democratice, ca nu ma pricep la politica ( ceea ce este adevarat) si ca totusi, ceva e bun in toata treaba asta, eu nu vad ce...

Aici nu-i vorba de mecanisme democratice.
Aici se intampla lucruri normale intr-o societate in care mecanismele democratice nu functioneaza, respectiv lupta pentru putere intre cei cu potential financiar.
Daca functionau mecanismele democratice politicienii si puterea functionau sub puterea legii.
Acum ei sunt deasupra legii tocmai pentru ca nu se supun procedurilor democratice si trateza problemele ca niste "sultani". Fiecare utilizeaza institutiile pe care le poate influenta.
Institutiile sunt la dispozitia lor, in loc sa fie ei la dispozitia institutiilor, cum este intr-o democratie normala.

Daca-i bine sau nu?
Sunt trei variante.
1. Sa traim intr-o liniste cum a fost inainte de '89
2. sa traim intr-o democratie
3. Sa traim intr-o "corida politica", ce va ajunge in final la stadiu 1, sau la stadiu 2.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Intre timp, ministrul Pop trimise si Corpul de Control peste aia cu diplomele


Este ceva de nedescris ce se intimpla!!!
Azi Comisia de etica avea pe agenda de lucru verificarea plagiatului lui Ponta.
Ieri "marele" Liviu Popa a dizolvat comisia.
Azi comisia s-a apucat de treaba, intrucit hotarirea cu dizolvarea nu a fost publicata in MO.

UPDATE 10:52 Regulamentul de organizare a Consiliului National de Atestare a Diplomelor care analizeaza cazul Ponta a fost modificat. Ordinul de ministru a fost publicat in Monitorul Oficial

In hotnews ....


Ei ... de urgenta, ACUM, Popa este cu corpul de control peste aia de la etica si de urgenta hotarirea a fost publicata in MO!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Este o bataie de joc la adresa oamenilor care gandesc!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput