Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Si iata cum vad altii ce se intimpla la noi (sursa completa aici: www.dw.de/dw/article/0,,16056693,00.html" target="_blank">Deutsche Welle):


"Intr-o luna si jumatate, de cind au preluat puterea, USL si in special premierul Victor Ponta au reusit sa faca tandari imaginea Romaniei.

Miercuri, 27 iunie, Curtea Constitutionala a Romaniei a decis, in urma sesizarii Presedintiei, ca presedintele Romaniei reprezinta tara, ca sef al statului, la Consiliul European: "Presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului. Aceasta atributie poate fi delegata de catre presedinte, in mod expres, primului ministru", spune decizia Curtii Constitutionale.

Imediat dupa aflarea deciziei, premierul Victor Ponta a declarat: "Miine voi merge la Bruxelles, am o decizie a Parlamentului, si nu a cinci judecatori numiti politic." El a mai adaugat ca presedintele Basescu "saboteaza Guvernul si Parlamentul", ca blocajul este total iar acest blocaj nu poate fi rezolvat decit de "poporul roman".

"Romanii pot sa decida daca vor sa ramana cu Traian Basescu si cei cinci judecatori ...", a mai spus Ponta, referindu-se în clar la intentia declarata de atitea ori de catre liderii USL de suspendare si demitere prin referendum a presedintelui.

Asadar premierul Victor Ponta sfideaza, si o face prin declaratii publice agresive, o decizie a Curtii Constitutionale...

Nu aceleasi aprecieri au avut Victor Ponta si alti lideri USL atunci cind Curtea Constitutionala a dat decizii de neconstitutionalitate asupra unor legi promovate de fosta putere politica.

Acesta este cazul cel mai recent prin care Victor Ponta face tandari imaginea Romaniei. Dar sa facem o scurta trecere în revista a cazurilor de la inceputul actualei guvernari care au indignat opinia publica interna si internationala.

Avem cazul de plagiat al ministrului Educatiei Ioan Mang, retras ulterior din guvern. Ministrul a plecat, iar cazul sau de plagiat a fost ingropat.

Numirea lui Constantin Grajdan la conducerea Inspectoratului de Stat in Constructii doar pentru a vicia probele din procesul lui Adrian Nastase (Trofeul Calitatii), in care fostul premier a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu executare este un alt caz. Ulterior Grajdan a fost demis si este acum cercetat pentru favorizarea infractorului.

A urmat decapitarea conducerii Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Românesc (IICCMER), Vladimir Tismaneanu si Ioan Stanomir fiind înlocuiti cu Dinu Zamfirescu si Andrei Muraru, oameni apropiati noii puteri.

Dar cel mai flagrant caz de intruziune a politicului în functionarea unor institutii de prestigiu este ordonanta de urgenta prin care Institutul Cultural Roman a fost trecut de sub autoritatea simbolica a presedintelui in subordinea Senatului ...

Alt caz este cel al ministrului Culturii, Mircea Diaconu, care a fost nevoit sa demisioneze in urma unei hotariri a Inaltei Curti de Casatie si Justitie privind incompatibilitatea acestuia cu functia detinuta.

In fine, scandalul de plagiat in care este implicat premierul Ponta a facut înconjurul lumii. Indiferent ce verdict va da comisia care ii analizeaza teza de doctorat incriminata, faptul ca zeci de pagini sint preluate de la alti autori, fara a indica in mod neechivoc sursa, ramine. Oricum am întoarce-o, avem de-a face cu un furt intelectual.

În multe cazuri din cele la care m-am referit mai sus, avem de-a face cu un furt de putere politica. Si ma tem ca acesta e doar inceputul, un inceput mai mult decit promitator pentru Victor Ponta.
"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

EUMADA, eu imi doresc sincer sa dea la tinerele mamici 100% din salariu, pentru 4 ani dupa nastere. Insa situatia in Europa e nasoala, e criza peste tot... Europa abia se mai tine pe picioare! Nu merge sa dai si la bugetari, sa maresti si pensii, sa faci si autostrazi, sa dai si alocatii mari ... pur si simplu nu merge tot. Aceasta lista e falsa pentru ca e IMPOSIBIL!

Este absolut normal sa sustinem drepturile tinerelor mamici, si o vom face si de acum incolo, insa Guvernul are pana la urma situatia banilor si a posibilitatilor. Ei vor alege la cine vor da ... insa ce cred eu este ca ... pensionarii ... sunt mai multi si mai usor de mobilizat la vot...

Ceea ce nu mi s-ar parea OK este sa promiti, ca sa castigi alegerile (stiind ca nu sunt bani) si sa spui ulterior ca NU se poate. Asta ar insemna minciuna si atat.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mirela,eu apar cu tot sufletul,mamele...toti copiii au dreptul la ce e mai bun.....si ar fi macar un lucru bun sa-si primeasca drepturile initiale...sincera sa fiu,cuvantul pomana,chiar daca nu a fost folosit in sensul propriu ci mai mult in sens peiorativ,ma duce cu gandul la cersetorie....

Mi-e mila si de sarmanii oameni care traiesc cu p.s.minima 350 ron....
Si vad ca cei care au sustinut campaniile electorale ale pdl-ului si co.,prospera din trafic de persoane,droguri,etc.,pt.ca sunt lasati in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Eu chiar n-am sa inteleg niciodata cum majoritatea celor care au ales sa traiasca peste granite se straduiesc atata sa ne convinga ca noi de fapt traim bine si nu ne dam seama, ca avem un presedinte minunat si nobil, care s-a luat la tranta cu coruptia si care nu se gandeste decat la binele poporului lui. Indiferent ce se intampla, nu el e de vina, oricine altcineva, numai el nu.

Noi, cei care traim aici, suntem aia prostii, care nu pricep ce se intampla, care nu stiu ce-i aia democratie, care sunt indoctrinati de televiziunile care-l ataca fara motiv pe Sfantul Basescu. Hai, ma, chiar asa???

Daca era asa de bine in tara, totusi, de ce-ati ales sa plecati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Eu chiar n-am sa inteleg niciodata cum majoritatea celor care au ales sa traiasca peste granite se straduiesc atata sa ne convinga ca noi de fapt traim bine si nu ne dam seama, ca avem un presedinte minunat si nobil, care s-a luat la tranta cu coruptia si care nu se gandeste decat la binele poporului lui. Indiferent ce se intampla, nu el e de vina, oricine altcineva, numai el nu.

Noi, cei care traim aici, suntem aia prostii, care nu pricep ce se intampla, care nu stiu ce-i aia democratie, care sunt indoctrinati de televiziunile care-l ataca fara motiv pe Sfantul Basescu. Hai, ma, chiar asa???

Daca era asa de bine in tara, totusi, de ce-ati ales sa plecati?



Mie mi s-a parut ca ideea era ca n-au plecat de bine, au plecat ca sa le fie bine, ceea ce isi doreste toata lumea. Iar noi, cei ramasi, n-am fost in stare sa inlaturam coruptia, cu toate ca avem de 8 ani un presedinte care numai cu asta se lupta.
Iar aici sunt o parte din oamenii saraci/bogati si cinstiti care il sustin pe domnul presedinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Videoclipul este din 2009. Ca sa fim corecti. In egala masura si Basescu si Constantinescu si Iliescu au fost/primul inca ma este presedintele romanilor. Nu retin in afara de Basescu un alt presedinte de stat care sa fi mers intre romani, majoritatea s-au rezumat la Bucuresti.
Pe de alta parte tiganii din video clip au existat si inainte de 1989 si exista si acum nu este nimic nou nici ca bogatie nici ca si manifestare.
In egala masura in mandatul lui Basescu infractorii care apar in videoclip au fost condamnati definitiv in timp ce pe perioada celorlalti presedinti nici macar nu am auzit de ei nu sa se puna problema furturilor facute de ei. Pe scurt au furat bine merci in liniste si pace.

Asta ca sa fim corecti.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ca sa fim corecti,vreau macar 5 exemple,te rog,Marius.
In afara de Nutu care a plecat calare si a petrecut nevoie mare.....as vrea exemple.Parca spuneai sa aducem argumente clare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Candy, intrebarea ta este cel putin de trista amintire ... ma duce la acel salam cu soia.
Un motiv pentru ca am plecat din RO ar putea fi acesta: pentru ca traim intr-o lume libera si fiecare are dreptul la viata lui.
La fel, tot pentru ca traim intr-o lume libera, avem dreptul la propria constiinta si opinie. Plecand din RO, nimeni nu ne poate interzice dreptul de a fi romani, nici pe baza diferentei de opinie si nici pe alte considerente.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

EUMADA, eu imi doresc sincer sa dea la tinerele mamici 100% din salariu, pentru 4 ani dupa nastere. Insa situatia in Europa e nasoala, e criza peste tot... Europa abia se mai tine pe picioare! Nu merge sa dai si la bugetari, sa maresti si pensii, sa faci si autostrazi, sa dai si alocatii mari ... pur si simplu nu merge tot. Aceasta lista e falsa pentru ca e IMPOSIBIL!

Este absolut normal sa sustinem drepturile tinerelor mamici, si o vom face si de acum incolo, insa Guvernul are pana la urma situatia banilor si a posibilitatilor. Ei vor alege la cine vor da ... insa ce cred eu este ca ... pensionarii ... sunt mai multi si mai usor de mobilizat la vot...

Ceea ce nu mi s-ar parea OK este sa promiti, ca sa castigi alegerile (stiind ca nu sunt bani) si sa spui ulterior ca NU se poate. Asta ar insemna minciuna si atat.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mirela,eu apar cu tot sufletul,mamele...toti copiii au dreptul la ce e mai bun.....si ar fi macar un lucru bun sa-si primeasca drepturile initiale...sincera sa fiu,cuvantul pomana,chiar daca nu a fost folosit in sensul propriu ci mai mult in sens peiorativ,ma duce cu gandul la cersetorie....

Mi-e mila si de sarmanii oameni care traiesc cu p.s.minima 350 ron....
Si vad ca cei care au sustinut campaniile electorale ale pdl-ului si co.,prospera din trafic de persoane,droguri,etc.,pt.ca sunt lasati in pace.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."




Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Videoclipul este din 2009. Ca sa fim corecti. In egala masura si Basescu si Constantinescu si Iliescu au fost/primul inca ma este presedintele romanilor. Nu retin in afara de Basescu un alt presedinte de stat care sa fi mers intre romani, majoritatea s-au rezumat la Bucuresti.
Pe de alta parte tiganii din video clip au existat si inainte de 1989 si exista si acum nu este nimic nou nici ca bogatie nici ca si manifestare.
In egala masura in mandatul lui Basescu infractorii care apar in videoclip au fost condamnati definitiv in timp ce pe perioada celorlalti presedinti nici macar nu am auzit de ei nu sa se puna problema furturilor facute de ei. Pe scurt au furat bine merci in liniste si pace.

Asta ca sa fim corecti.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Asa ca sa fim corecti, l-ai vaut pe E Constantinescu in compania tiganilor, dansand din buric, sau staful lui de campanie sa utilizeze videoclipuri cu manelisti? Sigur ca au existat manelisti, dar nu in anturajul lui EC.
Si daca E C nu ar fi fost in multime cum de a fost posibil sa-i arunce cu cerneala in fata, nu la Bucuresti, daca retin bine la Timisoara?
Pentru Basescu imagienea de om din popor, la care nu i-a placut scoala, politician "fara fata" de european, au fost teme de campanie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Esti departe si nu mai stii cum e aici,cum functioneaza justitia....pacat ca razi....noi ne izbim in fiecare zi de tupeul alora....de sfidarea la adresa legii si bunului simt.....

Marius,astept.

Mergi la inceput