Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cica vor sa faca din nou indemnizatia crestere copil 85%.....

Sigur in septembrie,cica...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


indemnizatia cresteri unui copil in Canada este de 55% maxim $447 pe saptamana impozabili timp de 1 an. Dar oare Romania isi permite 85% si pe timp de 2 ani?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

almo, e an electoral (pomenile vor curge! nu conteaza ca nu sunt bani, ei vor promite orice ca sa puna mana pe ciolan)

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/29863

Incepe "balul"!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mirela parca atunci cand s-a redus indemnizatia,tot DC-ul era numai indignare.Acum sunt pomeni?Indemnizatia e pomana daca se revine la ce a fost?Ca doar e in functie de cat a castigat fiecare mama inainte....

Alinuk atunci a parut mult in scena,parca...adica cum e pomana un drept al mamei?

POMANA?Saracele mame care nasc si saracii copii...cum traiesc ei din pomana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mai grav decat "balul" suspendarii, care era previzibil, este ceea ce semnaleaza Catrinik in postul anterior....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

P'asta cred ca ati vazut-o, nu?

" Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare ar fi trebuit sa ia in dezbatere miine dimineata cazul plagiatului facut de Ponta. Ei bine, azi, in Monitorul Oficial, a aparut decizia de schimbare a componentei acestui Consiliu! ".


catrinik, de unde ai luat informatia? M-am uitat adineauri pe site-ul www.monitoruloficial.ro/RO/article--Arhiva_Sumare--297.html" target="_blank">Monitorului Oficial si n-am gasit nimic legat de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Mai grav decat "balul" suspendarii, care era previzibil, este ceea ce semnaleaza Catrinik in postul anterior....




Complet de acord. E incredibil ce se intimpla in ultimele zile ...
As fi curioasa ce argumente au sustinatorii lui Ponta & co la toate astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Din fraza urmatoare "am plecat pe vremea lui Iliescu, si am tot sperat ca intr-o zi o sa ma pot intoarce in Ro. din pacate nu am pentru ce."
Daca a plecat cu speranta ca se va intoarce inseamna ca nu a plecat de bine ce-i era.




ai citit poezia Eu sunt roman de C. Negruzzi scrisa in 1855 pe care am postat-o mai devreme? Iti vine sa crezi ca Romania e la acelasi stadiu "drumuri stricate, asculta manele" ca si acum 160 de ani! oare ce as fi putut eu sa sper in 8!
Basescu reusea mai mult, dar voi nu apreciati ca v-a tinunt pe linia de plutire in perioada de criza si nu ati ajuns ca si Grecia, Spania dar se pare ca acolo va indreptati. plus ca voi nu apreciati ca Basescu a instaurat un stat de drept, , ca s-a luptat cu toti mafiotii, pe care se pare ca a reusit sa le vina de hac, sa instaureze in ro libertatea cuvantului, nu ca pe vremea lui Nastase cand atatia ziaristi au fost batuti si amenintati. ati avut presa si TV libera, ceea ce nu o sa mai aveti.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Poate de acolo asa se vede, dar de aici electoratul a vazut cu totul altceva.
Electoratul a vazut ca a fost mintit si ca s-a aliat cu interlopii, la care le-a botezat si copii.

A cerut voturi sa se lupte cu "sistemul ticalosit".
A Nastase pe buna dreptate era "raul cel mare", si Basescu fiind "din sistem" era cotat cu sanse.

A avut la dispozitie servicile secrete si DNA, si o mare perioada de timp (2005-2007 si 2010-2012), ministerul de interne condus de PDL.

Problema combaterii coruptiei era promisiunea si atributia lui principala. Institutiile care puteau combate coruptia sunt in subordinea Presedintelui.

Nu a facut nimc impotriva coruptiei, dar a incercat sa se implice in guvernare, care nu-i problema Presedintelui.

Incercarea sa se implice in guvernare a fost la originea conflictului cu Tariceanu.
A incercat sa-si subordoneze institutiile sa le utilizeze impotriva adversarilor politici. Cum a schimbat majoritatea parlamentara in 2010, facand sa migreze multi parlamentari la PDL sau UNPR, inclusiv un candidat la presedentia PSD? Foarte probabil prin santaj.

Cate condamnari de mari coruptia au fost in cei peste 7 ani de mandat?
M Macovei spunea in 2005 cand l-a numit pe D Morar si pe Kovesi, ca in 5-6 luni vom avea dosare de "mari rechini". Dupa 8 ani l-au condamnat pe Nastase penutru doi ani, pentru ca a utilizat ilegal fonduri in campania electorala.

Cat despre economie nu are sens sa discutam.
Situatia Romaniei nu era ca a Geciei sau a a Spaniei.
Datoria publica era mica, dar intr-un an a dublat-o si urmatoarea putere o va plati.
Acolo este dezastru prin masurile pe care le-a luat. Ca sa castige inca un mandat a luat un imprumut masiv de la FMI si a "rostogolit" efectele in perioada 2012-2014 si astfel le-a amplificat.
Daca imprumutul era pentru a finata afaceri si pentru a creea locuri de munca era bine, dar nu s-a facut asa ceva.
Numarul locurilor de munca s-a redus, investitorii s-au retras.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Declaratiile lui Basescu de azi:

•Cert e ca Romania e legitim prezenta la Consiliul European, dar nelegitim reprezentata
•Agenda de astazi e mult mai subtila decit pare. De mai bine de un an si jumatate - si va rog sa ma scuzati ca-mi arog acest merit de a fi fost unul din liderii UE care au vorbit despre Statele Unite ale Europei - documentul care se va discuta azi si nu va aparea in Concluzii este despre cedare de suveranitate. Este cel mai important subiect, care nu este parte a Concluziilor Consiliului European
•Sigur, nu e asa intitulat, dar se va vorbi de control bugetar, de unificarea fiscalitatii, de prioritizarea la nivel european a investitiilor, de cresterea autoritatii BCE
•Nu veti vedea scris ceva despre cedare de suveranitate, dar se vor pune bazele despre o mai puternica integrare
•Este posibil sa se lanseze si posibilitatea alegerii directe de catre cetateni a unui lider al UE


sursa:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12643015-traian-basescu-sustine-declaratie-presa-ora-14-30-palatul-cotroceni.htm








Dar, iata cum face Basescu sa ne stea sarmaua in gat!
Ne plac meciurile cu Ponta, dar daca ne rezamam numai la spectacol ne meritam soarta!
Presedintele ne atentioneaza dupa spusele sale subtil, ca la CE se vor discuta/aborda subiecte de-ti cade fata, precum:
-" crearea Statelor Unite ale europei";
-"cedarea de suveranitate";
-"posibilitatea alegerii directe de catre cetateni a unui lider al UE".
Pai dragi internauti, noi chibitam galustile servite de media, mediatizate la pragul isteriei, cu plagiatori, cu sinucideri, cu incarcerari, cu pariuri cine se urca primul in avionul spre Bruxelles si nu este UNUL, dar chiar niciunul, sa intrebe:"ce se discuta fratilor la CE si care este pozitia reprezentantilor nostri valizi sau nu?"
Media ori este tampita ori este chitita(platita) sa ne tampeasca pe noi!



Uite ca mi-am dat singura quote() numai ca sa aduc in discutie ceea ce ma framanta si vad ca numai pe mine!
Ce se discuta fratilor la CE si ce importanta are aceasta reuniune pt. noi?
Ponta a zis ceva in legatura cu asta, sau s-a dus ca sa se pozeze cu somitatile europene inainte de demisie si de a o lua pe tobogan?
Basescu a punctat de nu mai am liniste! Ala cu plagiatu' o stii ce sa spuna pe acolo in numele nostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Dau ca nu doar din buzunarul lor. Si ma intreb de ce nu voteaza bugetul inainte de alegeri daca sunt asa de darnici.
Jumatate din europa moare in criza, madam merkel il strange pe francez cu menghina dar noi me pregatiim de alegeri si de deschis sacul.

Mergi la inceput