Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dupa ce ne trece uimirea, hai sa judecam logic.
In momentul asta, dictatura este instaurata. Avem un parlament (placerea lui Deceneus) care voteaza orice traznaie i se cere de catre Ponta & Comp., indiferent ca-i lege, hotarare, fituica sausnoava. Cu aceasta ocazie, indiferent de Constitutie, totul este permis: de la suspendarea Presedintelui fara motiv pana la schimbarea baremului de corectare a Capacitatii celor de-a 8-a pentru campanie electorala. Nu exista lege sau persoana care sa nu poata fi schimbate in pofida Constitutiei sau bunului simt.


Si pana acum cum a fost?



Si daca a fost nu poate sa fie altfel? Ni s-a promis ca o sa fie altfel!
Tu n-o sa poti pasi niciodata peste trecut? Nu doresti nimic de la viitor? N-ai nici o speranta, chiar nebuneasca? Nu speri sa prizi si altceva decat a fost?
Sau pur si simplu, fara sa speri nimic, nu poti privi in viitor? Numai in trecut?
Pacat. Si pagubos.

PS: Anca Constantinescu se numeste inventatoarea "ciocu' mic"

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Imi doresc sa fie altfel si este altfel, mai bine, decat pana la guvernul Ponta.
La guvernele Boc si MRU decizile se luau la Presedentie si se validau in Parlament.
Inainte de guvernul Boc Romania functiona ca o republica prezidentiala desi Constitutia este de republica parlamentara.

Este altfel, penteu ca acum decizile se iau de catre partidele parlamentare majoritare si se valideaza in Parlament.
Asa functioneaza democratia.
Va reamintesc in perioada CDR exista un consili consultativ al liderilor de partide, si presedintele nu se implica in guvernare sau integrare, dar ajuta guvernul prin loby.
Actualul presedinte a sabotat guvernul Tariceanu si acum guvernul Ponta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deceneus care-s deciziile minunate luate de parlament.
Alea ale lor, din capetele lor luminate, nu dictate de Ponta de la tribuna ?

Chiar as dori sa le stiu.

Edit: Mai ales ca la ordonante de urgenta (care nu-i asa dupa declaratiile mai vechi ale lui Ponta&Antonescu submineaza Parlamentul) sunt campioni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus care-s deciziile minunate luate de parlament.
Alea ale lor, din capetele lor luminate, nu dictate de Ponta de la tribuna ?

Chiar as dori sa le stiu.

Edit: Mai ales ca la ordonante de urgenta (care nu-i asa dupa declaratiile mai vechi ale lui Ponta&Antonescu submineaza Parlamentul) sunt campioni.

Chiar ai impresia ca Ponta este asa grozav incat el ia toate intitativele din capul lui?
El doar le pune in aplicare. Unele probabil ca sunt si ale lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mie imi place de deceneus cum se lupta el si pe DC si pe hotnews . sa-i faci cont si lui copiloi sa echilibrezi balanta

Marina

Scuze, eu nu frecventez Hotnews, si nici EVZ. Cred ca am intrat odata la sase luni pe Hotnews, iar pe EVZ odata la un an.




Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Atunci reclama-l pentru plagiat pe cel care posteaza www.hotnews.ro/stiri-esential-12643015-traian-basescu-sustine-declaratie-presa-ora-14-30-palatul-cotroceni.htm" target="_blank">aici cu acelasi nick

Citat:
basescu si-a gasit nasul (Joi, 28 iunie 2012, 13:58)
deceneus [utilizator] i-a raspuns lui dottore
eee, si-a gasit si Basescu nasul in sfarsit :)


Citat:
dar n-a plans deloc? (Joi, 28 iunie 2012, 15:30)
deceneus [utilizator]
da nu a plans deloc??? nici macar o lacrima varsata fireste pentru poporul roman care a fost lipsit de prezenta sa binefacatoare la CE?

pai de fiecare daca cand se duce Base la CE ne aducea caini cu covrigi in coada si absortia fondurilor europene trecea de 150% ...iar acum biet popor roman nu o sa o mai duci ca in sanul lui Avram ....


N-am stat sa caut mai multe comentarii, dar stiu ca am mai vazut nickul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dupa ce ne trece uimirea, hai sa judecam logic.
In momentul asta, dictatura este instaurata. Avem un parlament (placerea lui Deceneus) care voteaza orice traznaie i se cere de catre Ponta & Comp., indiferent ca-i lege, hotarare, fituica sausnoava. Cu aceasta ocazie, indiferent de Constitutie, totul este permis: de la suspendarea Presedintelui fara motiv pana la schimbarea baremului de corectare a Capacitatii celor de-a 8-a pentru campanie electorala. Nu exista lege sau persoana care sa nu poata fi schimbate in pofida Constitutiei sau bunului simt.


Si pana acum cum a fost?



Si daca a fost nu poate sa fie altfel? Ni s-a promis ca o sa fie altfel!
Tu n-o sa poti pasi niciodata peste trecut? Nu doresti nimic de la viitor? N-ai nici o speranta, chiar nebuneasca? Nu speri sa prizi si altceva decat a fost?
Sau pur si simplu, fara sa speri nimic, nu poti privi in viitor? Numai in trecut?
Pacat. Si pagubos.

PS: Anca Constantinescu se numeste inventatoarea "ciocu' mic"

Rufus, Tora si iadele

Imi doresc sa fie altfel si este altfel, mai bine, decat pana la guvernul Ponta.
La guvernele Boc si MRU decizile se luau la Presedentie si se validau in Parlament.
Inainte de guvernul Boc Romania functiona ca o republica prezidentiala desi Constitutia este de republica parlamentara.

Este altfel, penteu ca acum decizile se iau de catre partidele parlamentare majoritare si se valideaza in Parlament.
Asa functioneaza democratia.
Va reamintesc in perioada CDR exista un consili consultativ al liderilor de partide, si presedintele nu se implica in guvernare sau integrare, dar ajuta guvernul prin loby.
Actualul presedinte a sbotat guvernul Tariceanu si acum guvernul Ponta.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mie imi place de deceneus cum se lupta el si pe DC si pe hotnews . sa-i faci cont si lui copiloi sa echilibrezi balanta

Marina

Scuze, eu nu frecventez Hotnews, si nici EVZ. Cred ca am intrat odata la sase luni pe Hotnews, iar pe EVZ odata la un an.







Atunci reclama-l pentru plagiat pe cel care posteaza www.hotnews.ro/stiri-esential-12643015-traian-basescu-sustine-declaratie-presa-ora-14-30-palatul-cotroceni.htm" target="_blank">aici cu acelasi nick

Citat:
basescu si-a gasit nasul (Joi, 28 iunie 2012, 13:58)
deceneus [utilizator] i-a raspuns lui dottore
eee, si-a gasit si Basescu nasul in sfarsit :)


Citat:
dar n-a plans deloc? (Joi, 28 iunie 2012, 15:30)
deceneus [utilizator]
da nu a plans deloc??? nici macar o lacrima varsata fireste pentru poporul roman care a fost lipsit de prezenta sa binefacatoare la CE?

pai de fiecare daca cand se duce Base la CE ne aducea caini cu covrigi in coada si absortia fondurilor europene trecea de 150% ...iar acum biet popor roman nu o sa o mai duci ca in sanul lui Avram ....


N-am stat sa caut mai multe comentarii, dar stiu ca am mai vazut nickul!

Nu sunt eu cel de pe Hotnews.
Nici nu-i stilul meu de comentariu. Eu nu am umorul pe care-l are respectivul.
Si nu stiu daca nu cumva oricine poate sa comenteze cu orice nickname.
Mi s-a intamplat sa cometez, la Bursa si la RL si sa vina altii sa comenteze cu nickname-ul pe care-l aveam eu, dar cu comentarii cu orientare opusa ideilor mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Deocamdata, decanul Facultatii de Drept si-a dat demisia. Din pacate, a inceput prost.
Ar fi bine pentru o universitate precum cea din Bucuresti care cauta o pozitionare cat mai buna in topuri sa judece corect si sa nu tina seama de presiunile incredibile din ultimul timp.



poate ca demisia a fost rezultatul judecatii lui corecte...ca nu ii poate impune nimeni sa judece intr-un anumit fel, acum daca asa a judecat el ca e corect, sa se duca linistit pe drumul lui, poate ca urmatorul sau urmatorii vor judeca altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Eu apar mecanismele democratiei de cei care in numele luptei cu "sistemul ticalosit", pretind sa le dam putere nelimitata.
Dupa ce se vad cu putere uita de ce au primit-o si o utilizeza in scopuri personale sau de grup.

Cine vrea sa lupte pentru interesele cetatenilor sa o faca cu mijloacele democratiece si sa nu pretinda sa acceptam metodele staliniste.

Pentru mine "scopul scuza mijlocele" nu este o varianta acceptabila, pentru ca "drumul spre iad este pavat de intentii nobile".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus care-s deciziile minunate luate de parlament.
Alea ale lor, din capetele lor luminate, nu dictate de Ponta de la tribuna ?

Chiar as dori sa le stiu.

Edit: Mai ales ca la ordonante de urgenta (care nu-i asa dupa declaratiile mai vechi ale lui Ponta&Antonescu submineaza Parlamentul) sunt campioni.

Chiar ai impresia ca Ponta este asa grozav incat el ia toate intitativele din capul lui?
El doar le pune in aplicare. Unele probabil ca sunt si ale lui.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Si cine-l trage cu cheia, dupa parerea ta ?
Ca sa stim si noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu sunt eu cel de pe Hotnews.
Nici nu-i stilul meu de comentariu. Eu nu am umorul pe care-l are respectivul.
Si nu stiu daca nu cumva oricine poate sa comenteze cu orice nickname.
Mi s-a intamplat sa cometez, la Bursa si la RL si sa vina altii sa comenteze cu nickname-ul pe care-l aveam eu, dar cu comentarii cu orientare opusa ideilor mele.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Daca esti sau nu tu cel de acolo, nu avem de unde stii, stim doar ca are acelasi nick. Si spre deosebire de alte site-uri, acolo e nevoie sa fi user inregistrat sa poti comenta, odata ales un nick, nu ti-l mai "fura" nimeni sa posteze comentarii sub el.

Mergi la inceput