Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Prea mult bun simt, dezamagitor discursul lui Basesc, pe care nu l-am putut vedea, ci doar citi pe net!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Declaratiile lui Basescu de azi:

•Nu e cea mai vesela zi din mandatele mele de Presedinte.
•E prima oara cind sint impiedicat sa-mi exercit atributiunile constitutionale
•De ce nu am plecat la Bruxelles, asa cum ma obliga Constitutia sa-mi reprezint statul, si asa cum a precizat si CCR
•Dincolo de faptul c-am fost impiedicat s-o fac, pot sa va spun ca pina in prezent, in cei 8 ani de cind reprezint Romania la Consiliul European, am reusit sa ne cream o reputatie. Concluziile CE au reflectat intotdeauna interesele noastre. Aceste concluzii au devenit in multe situatii actiuni ale Comisiei in favoarea Romaniei
•Aceasta reputatie ar fi fost pusa sub semnul intrebarii daca azi la Bruxelles am fi mers doi delegati. Ar fi fost o situatie stinjenitoare. Nu ar fi facut doar inconjurul UE, ci inconjurul lumii, caci ziaristii ar fi incercat sa speculeze orice fisura la acest Consiliu European
•As remarca faptul ca este pentru prima data in perioada post-decembrista, in 22 de ani, cind un premier isi asuma prerogativele presedintelui fara sa aiba un mandat de la acesta. As spune putin mai mult - o asumare nelegitima
•Nu stiu daca dl Florin Georgescu se afla la Bruxelles, ca sint chestiuni economice. Sau ministrul Economiei, nu se afla in delegatia premierului
•Cert e ca Romania e legitim prezenta la Consiliul European, dar nelegitim reprezentata
•Cred ca nici un parlamentar sau politician important nu are a se plinge de modul cum Constitutia reflecta ordinea in stat, avind in vedere ca de 2 ani cer Parlamentului revizuirea Constitutiei. Acest tip de probleme se pot rezolva prin revizuire, nu prin incalcarea Constitutiei
•Ar fi fost o situatie stinjenitoare si pentru partenerii nostri europeni, sa arbitreze ei o disputa nationale. Eu am vazut astfel de dispute la alte state europene, si stiu cit de rau erau etichetate astfel de evenimente, si personal nu am vrut sa particip, chiar abdicind de la o atributiune constitutionale
•Agenda de astazi e mult mai subtila decit pare. De mai bine de un an si jumatate - si va rog sa ma scuzati ca-mi arog acest merit de a fi fost unul din liderii UE care au vorbit despre Statele Unite ale Europei - documentul care se va discuta azi si nu va aparea in Concluzii este despre cedare de suveranitate. Este cel mai important subiect, care nu este parte a Concluziilor Consiliului European
•Sigur, nu e asa intitulat, dar se va vorbi de control bugetar, de unificarea fiscalitatii, de prioritizarea la nivel european a investitiilor, de cresterea autoritatii BCE
•Nu veti vedea scris ceva despre suveranitate, dar se vor pune bazele despre o mai puternica integrare
•Este posibil sa se lanseze si posibilitatea alegerii directe de catre cetateni a unui lider al UE
•Discutiile sunt incipiente, dar e clar ca ideea unei integrari tot mai rapide, tot mai puternice, e in substratul acestei agende si trebuie sa ai experienta necesara sa o intelegi si sa o abordezi
•Este impotriva vointei mele, dar am decis sa nu merg la Bruxelles ca sa protejez ceva ce am construit timp de 8 ani
•Niciodata nu voi depune plingere penala impotriva premierului. Nu am cerut nimanui, nu am facut astfel de afirmatii si le resping


sursa:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12643015-traian-basescu-sustine-declaratie-presa-ora-14-30-palatul-cotroceni.htm

Adevarul e ca, in afara de prevederea constitutionala clara cel mai bun argument pentru prezenta lui Basescu la Bruxelles este faptul ca acolo discutiile au continuitate si, cu siguranta ne reprezinta mai bine unul care stie de 8 ani despre ce e vorba si despre evolutia evenimentelor decat un prim-ministru care, pana una alta, are un mandat de cateva luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si totusi nu.
ce e cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Intrebare: E inclus si MAE in impiedicarea dvs. de a participa la Consiliul European?
Raspuns: Ma refer la doua institutii cind spun ca am fost impiedicat. Probabil ca nu stiti, delagatiile - asa am stabilit de 8 ani - ca presedintele sa transmita la MAE delegatia cu care participa la Consiliul European. Asta pentru ca sistemul de comunicatii al UE e locat la MAE, delegatiile se comunica prin sistemul confidential. Am transmis pe 28 lista delegatiei, am primit raspuns semnat de la Ministerul de Externe prin care ma informa ca nu se va transmite la Bruxelles din dispozitia premierului. Ieri, dupa decizia CCR am transmis inca o data delegatia la MAE si la premier, apoi am transmis-o inca o data la ora 23.00 la MAE, dar pana dimineata, delegatia stabilita de mine nu a fos transmisa la Bruxelles. Ca atare, prin decizia premierul si a ministrului de externe, presedintele a fost impiedicat sa isi exercite mandatul pentru ca nu figureaza pe delegatia oficiala a Romaniei

Intrebare: Veti depune plingere penala impotriva premierului?
Raspuns: Niciodata nu voi depune plingere penala impotriva premierului. Nu am cerut nimanui, nu am facut astfel de afirmatii si le resping

Da' noi putem depune plangere impotriva lui???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Victimizarea lui basescu reloaded....

El ar fi vrut multe sa faca, dar nu e lasat saracu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Victimizarea lui basescu reloaded....

El ar fi vrut multe sa faca, dar nu e lasat saracu...




Si care ar fi fost alternativa dupa parerea ta ?
Circul din plenul Consiliului European ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

"... in cei 8 ani de cind reprezint Romania la Consiliul European, am reusit sa ne cream o reputatie..."
Da, dar una proasta!
Cate invitatii oficiale, din partea sefilor de state occidentale, a avut Presedintele in ultimi 5 ani?
Sigurele contacte au fost la intruniri in care era reprezentata Romania si s-a prezentat Presedintele.
A mai avut una indelung cersita la Washington, conditionata probabil de acceptarea scutului antiracheta si de promisiune ca o sa cumpere avioane second-hand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Adevarul e ca, in afara de prevederea constitutionala clara cel mai bun argument pentru prezenta lui Basescu la Bruxelles este faptul ca acolo discutiile au continuitate si, cu siguranta ne reprezinta mai bine unul care stie de 8 ani despre ce e vorba si despre evolutia evenimentelor decat un prim-ministru care, pana una alta, are un mandat de cateva luni.








Deci reprezentatii din alte tari care au fost alesi de curand sa plece acasa, ca nu stiu care e treaba, si sa vina fostii

Ce se discuta la Consiliul vizeaza viitorul...Basescu mai e presedinte cateva luni....Ponta are sanse sa fie prim ministru cativa ani....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Ponta are sanse sa fie prim ministru cativa ani....



Fereasca sfantu sa mai ramana acolo sus mai mult de cateva luni, pana la alegerile din toamna!!! Ca praful se alege de democratia din tara asta!!! Ne amananca anarhia de vii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

"... in cei 8 ani de cind reprezint Romania la Consiliul European, am reusit sa ne cream o reputatie..."

Dovada

Mergi la inceput