Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,mai stie cineva ce lege si unde se aplica?Astia doi le anuleaza reciproc,contesta ce contesta fiecare ce lege a dat adversarul,schimba...pai asta e balamuc in toata regula.Obositor pentru unul care sta deoparte si se uita sa vada ce iese..obositor pentru toata lumea.Astia nu mai vad padurea din cauza copacilor.....
Da,fac parte dintre cei care vor sa aiba un cuvant de spus...dar cum...legi schimbate peste noapte...razboi ca "hotii si vardistii"..pe bune de nu....s-au vazut destule si din postarile de la forumurile de politica ca lumea e impartita ,dar mai sunt si de acord unii cu altii...legi aplicate dupa ureche....
Incalcarea flagranta a drepturilor omului....intamplator sau nu belelele mele au fost in guvernarea trecuta...degeaba sunt legi daca sunt ignorate si tarziu sau prost aplicate...daca eu trebuie sa demonstrez ca e nevinovat copilul meu,nu ei sa demonstreze ca e vinovata aia...(nu ajung iar la subiect dar este singura mea experienta cu legea....in mod direct).Aici as vrea sa se schimbe totul.Dar cine?Cine s-o schimbe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
In egala masura cred ca Ponta va fi taxat in viitor de alegatori.

Pe de alta parte nu este imposibil imediat ce o sa para motivatia CCR in MO sa fie declansata actiune in justitie pentru uzurpare de calitati oficiale.
Daca se va intampla va fi o piatra greu de surmontat de Ponta. O sa plateasca exact ca Gioana. Este doar o presupunere de-a mea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Efectul electoral depinde de cum vor percepe alegatorii decizia CC, cat de bine si cu ce argumente va fi explicata decizia de ambele parti.
Alegatorii nu sunt magistrati intr-un proces sa spuna "eu nu am opinii si nu comentez, eu aplic legea."

Daca o percep ca pe o favoare facuta de CC lui Basescu vor taxa PDL-ul si partidele satelit, si daca DNA-ul face dosar cu atat mai mult ii va radicaliza.
Daca vor fi de acord ca Basescu trebuia sa participe atunci vor taxa USL-ul.

Conflictul nu era intre Premier si Presedinte ci intre Presedinte si Paralment. CC a facut un artificiu si a constatat un conflict intre Preseditne si PM. Daca era Parlamentul in conflict cu Presedintele, atunci decizia normala era ca Parlamentul este cel care poate delega pe Presedinte sau pe Premier. Premierul nu se subordoneaza Presedintelui asa ca nu vad de ce ar trebui sa delege preseintele dreptul de reprezenatare Premierului.

Eu am alta opinie despre reprezentare, pe care am explicat-o pe blog inainte de a decide CC.
Citat:
Presedintele are un mandat generic de reprezentare a Romaniei si mandatul este temporar (max 5 ani).
Nu se poate invoca reprezentarea generica, pentru o reprezentare concreta ce necesita un mandat concret. Mandatul presedintelui nu este un mandat absolut si nu este exclusiv, adica nu-i unicul reprezentant al Romaniei.

Si as cum a spus si Ponta, toti oficialii reprezinta Romania, de la ambasadori la vamesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui marius
In egala masura cred ca Ponta va fi taxat in viitor de alegatori.

Pe de alta parte nu este imposibil imediat ce o sa para motivatia CCR in MO sa fie declansata actiune in justitie pentru uzurpare de calitati oficiale.
Daca se va intampla va fi o piatra greu de surmontat de Ponta. O sa plateasca exact ca Gioana. Este doar o presupunere de-a mea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Efectul electoral depinde de cum vor percepe alegatorii decizia CC, cat de bine si cu ce argumente va fi explicata decizia de ambele parti.
Alegatorii nu sunt magistrati intr-un proces sa spuna "eu nu am opinii si nu comentez, eu aplic legea."

Daca o percep ca pe o favoare facuta de CC lui Basescu vor taxa PDL-ul si partidele satelit, si daca DNA-ul face dosar cu atat mai mult ii va radicaliza.
Daca vor fi de acord ca Basescu trebuia sa participe atunci vor taxa USL-ul.

Conflictul nu era intre Premier si Presedinte ci intre Presedinte si Paralment. CC a facut un artificiu si a constatat un conflict intre Preseditne si PM. Daca era Parlamentul in conflict cu Presedintele, atunci decizia normala era ca Parlamentul este cel care poate delega pe Presedinte sau pe Premier. Premierul nu se subordoneaza Presedintelui asa ca nu vad de ce ar trebui sa delege preseintele dreptul de reprezenatare Premierului.

Eu am alta opinie despre reprezentare, pe care am explicat-o pe blog inainte de a decide CC.
Citat:
Presedintele are un mandat generic de reprezentare a Romaniei si mandatul este temporar (max 5 ani).
Nu se poate invoca reprezentarea generica, pentru o reprezentare concreta ce necesita un mandat concret. Mandatul presedintelui nu este un mandat absolut si nu este exclusiv, adica nu-i unicul reprezentant al Romaniei.

Si as cum a spus si Ponta, toti oficialii reprezinta Romania, de la ambasadori la vamesi.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pai la ce naiba ne mai trebuie o Constitutie??? sa reprezinte ROmania primul care ajunge ...chiar nu erau niste vamesi pe acolo la Bruxelles sa mearga ei acolo? Era si Vadim pe acolo, in conditii de criza si economii majore pentru a mari pensii si salarii, nu era normal sa se faca o economisire majora de bani?

Eu citesc siderata cum ii dai dreptate lui Ponta, Deceneus ...nu gasesc nici o logica in expunerile tale.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Sau nu,Marius.Poate dimpotriva,tot Basescu va fi taxat.


Aiurea! Cand va veni replica lui Basescu ii vor zbura fulgii lui Ponta pana la Bruxelles si inapoi!
Basescu isi calculeaza toti pasii si este expert in a anticipa miscarile adversarului, iar placerea lui cea mai mare este sa atace cand acesta se asteapta cel mai putin.
Ma mir ca agaricii astia inca nu si-au dat seama de acest lucru!
Cu cat tace Basescu mai mult cu atat mai apriga va fi replica finala!
D'aia m-am intrebat ce il mana in lupta pe Ponta ca e la mare risc incapatanarea lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mai bine era Vadin oricum sa ne reprezinte acolo decat acest plagiator de duzina!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Pai la ce naiba ne mai trebuie o Constitutie??? sa reprezinte ROmania primul care ajunge ...chiar nu erau niste vamesi pe acolo la Bruxelles sa mearga ei acolo? Era si Vadim pe acolo, in conditii de criza si economii majore pentru a mari pensii si salarii, nu era normal sa se faca o economisire majora de bani?

Eu citesc siderata cum ii dai dreptate lui Ponta, Deceneus ...nu gasesc nici o logica in expunerile tale.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Eu nu am preferinte pentru Ponta sau Basescu.
Sunt adept al parlamentarismului si in Constitutie scrie ca
Citat:
ARTICOLUL 61
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului romān si unica autoritate legiuitoare a tarii.

In situatia respectiva este normala ca lucrurile sa se desfasoare la fel ca in Germania, unde cancelarul A Merkel a prezentat Bundestagului propunerile si ele au fost aprobate, iar A Merkel mandatata sa le sustina.
http://www.dw.de/dw/article/0,,16054169,00.html

Asta-i o procedura democrata, in care Parlamentul este respectat asa cum scrie Constitutia.
Din pacate Ponta a cerut doar dreptul sa participe nu a prezentat si masurile pe care sa le sustina Romania.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io m-am decis, daca e sa aleg intre crin & usl si DD, pe DD pun stampila. Sper sa nu ajung in situatia asta dar in mod evident in acest moment raul cel mai mic e DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marina ce vremuri ...pana si DD se declara consternat de nerespectarea Constitutiei!!!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Din pacate Ponta a cerut doar dreptul sa participe nu a prezentat si masurile pe care sa le sustina Romania.




Opa! Aici se poate presupune o cauza logica a circului cu care am fost aburiti!
Bravo Deceneus ai sesizat de ce suntem noi subiectii favoriti ai lui Caragiale!
Stam cu gura cascata la o bataie tiganeasca, ba mai si pariem pe unul sau pe altul si uitam de ce am ajuns in strada, dar si de oala de pe foc!
Sa ne fie de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

And the winner is: plingere penala impotriva lui Ponta.

Mergi la inceput