Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Marius, sau altcineva cu suficiente notiuni de drept, poate ne poti spune si noua care sunt consecintele legale ale abuzurilor din ultimele zile ale lui Ponta:

1. Presedintele trimite la MAE lista de participare, in care figura el + 2 ministrii
2. Ministrul Marga pierde acea lista, si trimite o alta cu ponta + cei 2 ministrii, lista care nu are insa semnatura sefului statului pe ea (care am inteles ca e obligatorie in calitate de delegat, cum e in cazul de fata ponta, el nefiind reprezentantul de drept conform deciziei CC si a constitutiei)
3. Ponta ignora orice si pe oricine si merge la Bruuxelles!

copiloi, una e ce ne place sau ne convine noua, si alta e ce scrie legea sau decid judecatorii.
Asa hoti cum zicei voi ca au fost PDL=isti cat au fost la guvernare nu si-au permis niciodata sa ignore vreo decizie a CC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Copiloi, indiferent cum ti se pare tie, chiar trebuie ca Ponta sa se stearga la fund cu decizia Curtii Constitutionale?
(nu trebuie sa imi raspunzi ca stiu ca ai sa spui ca DA)

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Dar CC trebuie sa se stearga la fund cu ce a decis Parlamentul (care reprezinta poporul)?



Dar parlamentul nu e decis nimic. A facut doar o declaratie politica.
Ca si cum eu as face o declaratie ca sint roscata ( desi nu sint ).
Asa si? ce declaratie e asta?
Stiu clar si ei ca nu reprezinta nimic declaratia aia.

CC si-a dat un vot in ceea ce insemna respectarea constitutiei, a LEGII. Declaratia data de astia nu are nici o valoare, nici o putere de lege.

Iar deocamdata Parlamentul nu reprezinta poporul. Abia din toamna vor reprezenta boborul, in fct de procente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

"In sedinta din ziua de 27 iunie 2012, Plenul Curtii Constitutionale, investit in temeiul art.146 lit.e) din Constitutia Romaniei si al art.34 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, a examinat cererea formulata de Presedintele Romaniei privind solutionarea conflictului juridic de natura constitutionala dintre Guvern, reprezentat de primul-ministru, pe de o parte, si Presedintele Romaniei, pe de alta parte.
La sedinta de judecata au participat, din partea Presedintelui Romaniei, domnul Stefan Deaconu, consilier prezidential, iar din partea Guvernului, primul-ministru, domnul Victor-Viorel Ponta, impreuna cu ministrul justitiei, domnul Titus Corlatean, si ministrul pentru relatia cu Parlamentul, domnul Mircea Dusa.

In urma deliberarilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constitutionala a constatat existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern, pe de o parte, si Presedintele Romaniei, pe de alta parte, generat de actiunea Guvernului si a primului-ministru de a-l exclude pe Presedintele Romaniei din delegatia care participa la Consiliul European in perioada 28-29 iunie 2012.

In exercitarea atributiilor constitutionale, Presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului. Aceasta atributie poate fi delegata de catre Presedintele Romaniei, in mod expres, primului-ministru.

Argumentatia retinuta in motivarea solutiei pronuntate de Curtea Constitutionala va fi prezentata in cuprinsul deciziei, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica Presedintelui Romaniei si Guvernului".


Ponta : “Vreau sa va anunt ca, evident, maine voi merge la Bruxelles.”

Adica decizia definitiva si general obligatorie a curtii constitutionale ... (asta nu se poate contesta la nici o institutie nationala sau internationala) e pentru Ponta un fleac.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

2. Ministrul Marga pierde acea lista, si trimite o alta cu ponta + cei 2 ministrii, lista care nu are insa semnatura sefului statului pe ea (care am inteles ca e obligatorie in calitate de delegat, cum e in cazul de fata ponta, el nefiind reprezentantul de drept conform deciziei CC si a constitutiei)





FALS!

Insasi presedintia a spus ca a trimis lista la alt nivel, nu direct lui Marga. Deci nu Marga a ratacit lista!

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

3. Ponta Basescu ignora orice si pe oricine si merge la Bruuxelles!



Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Asa hoti cum zicei voi ca au fost PDL=isti cat au fost la guvernare nu si-au permis niciodata sa ignore vreo decizie a CC!


pai CC e din aceeasi barca politica cu PDL. Tocmai asta spusei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

este absolut delirant ce se intampla in Romania in ultimele saptamani!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

CC la noi este numita politic si decide in consecinta.

De curand, judecatorii respectivi au fost premiati de Basescu, deci au fost indeajuns sensibilizati (si numiti, si premiati de Basescu).


Daca nu te superi prea tare, imi explici si mie cum se face ca o adunatura politica , ca cea de mai jos, e pro-basescu?

Sunt 9 judecatori:
1. Presedintele Curtii Constitutionale este Augustin Zegrean (58 ani), numit judecator de Presedintele Romanie
2. Aspazia Cojocaru (66 ani) a fost numita judecator de catre Camera Deputatilor in 2004 pentru un mandat de 9 ani la propunerea PSD
3. Acsinte Gaspar (75 ani) a fost numit judecator la Curtea Constitutionala in 2004 de catre presedintele de atunci Ion Iliescu pentru un mandat de 9 ani.
4. Petre Lazaroiu (57 ani), a fost numit judecator la CCR de catre Presedintele Romaniei in 2008
5. Mircea Stefan Minea (62 ani) a fost numit in functia de judecator al Curtii Constituionale in 2010 de catre Camera Deputatilor la propunerea PDL pentru un mandat de 9 ani.
6. Iulia Antoanella Motoc (45 ani) a fost numita judecator la CCR in 2010 de catre Senat, la propunerea PDL, in defavoarea lui Teodor Melescanu.
7. Ion Predescu (85 ani) a fost numit in 2004 de catre Senat drept judecator la Curtea Constitutionala la propunerea PSD.
8. Puskas Valentin-Zoltan (63 ani) a fost numit judecator la Curtea Constitutionala de catre Senat in 2007 pentru un mandat de 9 ani la propunerea UDMR.
9. Tudorel Toader (52 ani) a fost numit judecator al Curtii Contitutionale de catre Camera Deputatilor in 2006 la propunerea PNL, pentru o diferenta de mandat, care a expirat in iulie 2007. Ulterior, Toader a fost numit judecator CCR tot de Camera Deputatilor pentru un mandat de 9 ani.

www.hotnews.ro/stiri-esential-12635413-cine-sunt-judecatorii-ccr-care-decis-romania-reprezentata-consiliul-european-catre-presedintele-traian-basescu.htm" target="_blank">sursa

Cum draq din 9 judecatori, 3 numiti de PSD, unul de PNL si unul al maghiarilor, care i-am vazut mai tot timpul in barca usl-ului in ultimele zile, sunt aserviti lu' Basescu????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Argumentatia retinuta in motivarea solutiei pronuntate de Curtea Constitutionala va fi prezentata in cuprinsul deciziei, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica Presedintelui Romaniei si Guvernului".




DEcizia CC intra in vigoare in momentul publicarii ei in Monitorul Oficial.

Avand in vedere ca nu are cum sa apara decizia maine in MO, ea nu-i valabila maine.

Ce nu-i clar?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Asa hoti cum zicei voi ca au fost PDL=isti cat au fost la guvernare nu si-au permis niciodata sa ignore vreo decizie a CC!


pai CC e din aceeasi barca politica cu PDL. Tocmai asta spusei!



Copiloi, te amagesti singura, deciziile CC date impotriva PDL-ului, la alea m-am referit, si au fost cateva de notorietate!!!

In al doilea rand, ca a trimis lista la alt nivel, ca a pierdut-o sau a uitat sa o trimita, tot in gradina lu marga e!! Cu ce drept trimite el mai departe o lista oficiala de participanti fara semnatura presedintelui?

Si in al treilea rand, in general pe aici, indiferent ca suntem pro sau contra guvernului, nu suntem fani antena3. Argumente ca cele expuse de tine poate merg pe acolo, insa aici trebuie sa vi cu ceva mai consistent!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Cum draq din 9 judecatori, 3 numiti de PSD, unul de PNL si unul al maghiarilor, care i-am vazut mai tot timpul in barca usl-ului in ultimele zile, sunt aserviti lu' Basescu????



Grea matematica asta!

Daca din 9 judecatori, 4 sunt numiti de USL (3 PSD si 1 PNL), cati mai raman?

Nu cumva 5?

5/9 > 50%

Ti-as desena, dar nu am cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

In al doilea rand, ca a trimis lista la alt nivel, ca a pierdut-o sau a uitat sa o trimita, tot in gradina lu marga e!!


Da mei, daca era trimisa lista la bodygardul ministerului lui Marga, tot in "curtea" lui Marga e, nu? ()

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Cu ce drept trimite el mai departe o lista oficiala de participanti fara semnatura presedintelui?




Mey, nu stiu cu ce drept. Dar faptul ca ea a fost acceptata de Consiliul European, inseamna ca lista era legitima.

pa.

Mergi la inceput