Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mada, ai trecut cu masina prin Constanta ?

E rupere, iti sfasii cauciucurile in liniile de tramvai...nu cred ca omul asta a turnat un gram de asfalt pe undeva !

Poate e vreun constantean pe aici sa ma contrazica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Constanta e jalnica !
Arata ca acum 20 de ani, mizerie , trotuare sparte , fara spatii verzi, fara copaci toaletati, fara semne de circulatie fara parcari, nimic !
Nu stiu cine il poate vota pe individ1
in Bucuresti aparitia unuia ca newgoita la sectorul 3 acum 8 swni a spart gheata si a aratat ca se poate !
daca nu era el si acum in Bucuresti ar fio fost ca la constanta .Dar impinsi de la spate , ceilalti promari au fost nevoiti sa dea si prostimii ceva macar o abureala.
ca s a ajuns la extreme-Piedone in sectorul 4 sau tigania de culori din sectorul 2 e alta poveste.

Dupa parerea mea
-sectorul 1
-sectorul 3
-sectorul 4
-sectorul 2
sectorul 6
-sectorul 5

Constanta e sub vanghelie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.dcnews.ro/2012/05/ponta-basescu-vrea-sa-mearga-la-bruxelles-incerc-sa-evit-o-situatie-ridicola/" target="_blank">Ponta: Basescu vrea sa mearga la Bruxelles. Încerc sa evit o situatie ridicola

Citat:
“Am avut o prima discutie legata de participarea la Consiliul European, în care domnia sa mi-a aratat ca vrea sa participe în continuare, si vom avea poate chiar saptamâna viitoare o noua discutie pe diverse teme de politica externa, pentru ca eu nu vreau sa contest rolul constitutional al presedintelui, dar problemele europene nu mai sunt considerate probleme de politica externa în Europa, ci probleme interne, se discuta în special lucruri care tin de activitatea guvernamentala. Eu ma voi implica, din partea mea exista dorinta de a avea un mandat foarte clar. Sigur ca va fi mai usor de reliefat un conflict personal – merge Ponta sau merge Basescu la Consiliu – important este ca acela care merge – si acum încerc sa fiu foarte diplomat sau responsabil în ceea ce spun – sa aiba un mandat”, a spus Ponta, la emisiunea “Dupa 20 de ani” la PRO TV.

El a aratat ca un astfel de mandat ar trebui acordat de catre Parlament si a precizat ca regulamentul actual nu permite participarea la Consiliu atât a presedintelui, cât si a primului-ministru.

El a amintit ca, în perioada anterioara, presedintele reprezenta tara la Consiliul European, iar primul-ministru “habar nu avea ce se discuta acolo”, dupa care seful statului venea si îi anunta pe toti.

El a aratat ca un astfel de mandat ar trebui acordat de catre Parlament si a precizat ca regulamentul actual nu permite participarea la Consiliu atât a presedintelui, cât si a primului-ministru.

Se afirma in media ca Presedintele raspunde de politica externa, ceea ce este fals. Ponta are dreptate ca problemele intre tari din UE sunt considerate de politica interna. Blocarea aderarii Romaniei la spatiu Shengen a fost decisa de ministrii de interne din tarile membre, nu de ministrii de externe.
Constitutia spune clar ca guvernul functioneaza sub control Parlamentar, si ca guvernul negociaza tratatele internationale si informeaza Parlamentul, iar Presedintele le semneaza, asa cum promulga legile, fara posibilitatea sa intervina sau sa le influenteze.

Citat:
ARTICOLUL 80
(1) Presedintele României reprezinta statul român si este garantul independentei nationale, al unitatii si al integritatii teritoriale a tarii.

ARTICOLUL 91
(1) Presedintele încheie tratate internationale în numele României, negociate de Guvern, si le supune spre ratificare Parlamentului, într-un termen rezonabil. Celelalte tratate si acorduri internationale se încheie, se aproba sau se ratifica potrivit procedurii stabilite prin lege.

ARTICOLUL 102
(1) Guvernul, potrivit programului sau de guvernare acceptat de Parlament, asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice.

ARTICOLUL 107
(1) Primul-ministru conduce Guvernul si coordoneaza activitatea membrilor acestuia, respectând atributiile ce le revin. De asemenea, prezinta Camerei Deputatilor sau Senatului rapoarte si declaratii cu privire la politica Guvernului, care se dezbat cu prioritate.

ARTICOLUL 109
(1) Guvernul raspunde politic numai în fata Parlamentului pentru întreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului raspunde politic solidar cu ceilalti membri pentru activitatea Guvernului si pentru actele acestuia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu am spus ca sunt de acord cu el,ci ca-mi place stilul lui.E cu totul altceva.




Stilul? Vezi, poate face o vizita la gradinita Evei

http://www.cugetliber.ro/stiri-politica-revoltator-mazare-face-educatie-sexuala-la-gradinita-o-sa-va-incalecati-voi-cand-o-sa-fiti-mari-127683

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Reactia lui Traian Ungureanu la declaratia lui Ponta - sursa www.agerpres.ro/media/index.php/politic/item/121492-Traian-Ungureanu-La-Bruxelles-este-locul-oamenilor-de-stat-maturi-nu-al-sefilor-de-hoarda-de-partid.html" target="_blank">AGERPRES

Citat:
.. domnul Ponta vrea sa mearga la Bruxelles. Da, sigur, acolo este locul oamenilor de stat maturi, nu al sefilor de hoarda de partid. Ati observat, poate, astazi domnul Ponta a gasit timp sa-l atace pe presedintele Basescu insinuând ca presedintele ar face lobby pentru o companie straina. Este specialitatea domnului Ponta plagiatul. E plagiat din Ion Iliescu de pe vremea când ne temeam de companii, de straini", a afirmat Ungureanu, duminica, într-o conferinta de presa.

El a tinut sa sublinieze ca seful statului nu s-a pronuntat în favoarea unei companii, ci a aurului, una dintre resursele care ar trebui exploatate în folosul românilor.
..
"Domnul Ponta mai face o eroare când spune: 'în fond chestiunile europene nu mai sunt chestiuni de politica externa, ci de politica interna'. Cred ca domnul Ponta nu a studiat cu atentie pozitia noastra în UE si nu a aflat ca exista cel putin doua capitole la care nu suntem în interiorul UE: piata muncii si Schengen. Deci, nu putem vorbi de internalizarea tuturor problemelor europene. Poate ca asta domnul Ponta o sa afle în a doua saptamâna de guvernare", a conchis Ungureanu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus dezvolta ca nu pricep.....si nu pricep ce treaba are drama Evei cu asta si nici de ce arunci asa in discutie copilul meu.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Rufus, te-ai inecat (fara sa vrei) c-un bob de mazare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Madalina, vorbeam de Mazare.
Uita, te rog, ce am scris.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am citit.Ce treaba are gradinita Evei si nu simplu,vreo gradinita?Sau ceva de genul"no,ia uite ce parere are favoritul tau despre...si linkul respectiv?

Stii,ma deranjeaza loviturile sub centura date in stilul asta.Nu stiu daca cineva de pe Dc s-a luat de copilul altcuiva mai ales un copil care a trecut printr-o drama.Ai ce ai cu adultul,asta e....dar consider complet deplasate referirile la Eva.


Aveam alta parere despre tine..nu ca ti-ar pasa dar mergeam pe ideea ca un barbat matur gandeste altfel....ei asta e...


o seara buna tuturor.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Am citit.Ce treaba are gradinita Evei si nu simplu,vreo gradinita?Sau ceva de genul"no,ia uite ce parere are favoritul tau despre...si linkul respectiv?

Stii,ma deranjeaza loviturile sub centura date in stilul asta.Nu stiu daca cineva de pe Dc s-a luat de copilul altcuiva mai ales un copil care a trecut printr-o drama.Ai ce ai cu adultul,asta e....dar consider complet deplasate referirile la Eva.


Aveam alta parere despre tine..nu ca ti-ar pasa dar mergeam pe ideea ca un barbat matur gandeste altfel....ei asta e...


o seara buna tuturor.

Mad si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmad/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


ti s-a dat exemplul gradinitei evei si nu o alta gradinita, pentru ca tie iti place stilul lui mazare si cred ca rufus a vrut sa iti atraga atentia ce fel de stil iti place ( genul iti place de unul care ar putea sa-i spune copilei tale asta la gradinita?!).
iar asta in contextul in care pentru majoritatea, ca sa nu zic totalitatea, participantilor la aceasta discutie mazare e o persoana care nu are ce cauta in politica , ( dupa mintea mea nici la oi nu ar avea ce cauta ) neavand nici o calitate . ( asta in cazul in care tupeul, aroganta, imaturitatea afisata de el pot fi numite calitati).

in mare , cam asta cred ca a fost exemplul dat de rufus. ce crezi tu de gandirea barbatilor maturi, e alta poveste, dar nu s-a luat nimeni de copila ta, de asta poti sa fii absolut sigura.



Mergi la inceput