Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Explica bine Alina Mungiu-Pippidi www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/resursele-umane-ale-noii-guvernari-263407.html" target="_blank">Resursele umane ale noii guvernari

Citat:
Care sīnt sansele ca orice profesor din Romānia pe care īl faci ministru sa se dovedeasca un plagiator? Raspuns: mari.
..
Pe vremea mea era normal ca noi, tinerii, sa scriem lucrarile profesorilor nostri care le semnau.Unul din profesorii mei m-a pus sa traduc o lucrare despre alcoolism (numai eu stiam englezeste rezonabil din catedra īn acel moment), care era de o gaunosenie maxima (alcoolismul nu e e bun), plagiat semnat de el, ca sef de catedra cu seful īnca unei catedre, si pe care i-a trecut īn plus si pe omul nr. 2, 3 si 4 fiindca si aceia īl treceau pe lucrarile lor.
..
S-a creat la noi o generatie foarte flamānda, care considera ca a pierdut ramānīnd acasa fata de cei plecati īn Occident si e hotarīta sa se despagubeasca prin orice mijloace. Poti face orice pentru generatia asta, de exemplu sa o promovezi la televiziune, unde este spatiu suficient, si tot va considera ca orice dar e un drept, care devine imediat capital personal. Ma socheaza ca multe din cazurile de plagiat semnalate pe Romaniacurata.ro sīnt foarte asemanatoare cu cele din tineretea mea, includ de la seful de scoala consacrat la tinerii lectori care scriu texte de opinie pe contributors.

Plagiatorii nu au nici un interes sa denunte si sa sanctioneze palgiatul pentru ca ar ei fi primele victime, asa cum interlopii din politica nu au nici un interes sa sanctioneze coruptia care le aduce profituri substantiale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Indiferent de motivele denuntatorului, eu sunt fericita ca plagiatul a fost denuntat. Atata timp cat nu este o marturie falsa (si e clar imposibil sa fie asa ceva), sunt fericita ca a fost denuntat. Acum as fi si mai fericita sa fie tras la raspundere.
Si pic cu pic se poate aduna o cana de apa, dureaza mai mult insa rezultatul e important.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Vorba lui Mihail Hardau, fost ministru al educatiei, (brrrr!), care a masacrat un citat celebru zicand: "Am dat tarii circ, acum sa ii dam sange".
Oamenii astia isi cunosc bine poporul. Altfel nu si-ar permite sa faca ceea ce fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Marina





Este o moda. Ca orice moda, este inutila.
Dar la noi, pentru o perioada, este luata in serios.
Cica da bine la CV. Ce faci cu cv-ul ala, este alta treaba.
Intai a fost moda facultatilor. Toata lumea vrea diplome. Au aparut facultati peste noapte, cererea e mare. Atat de mare, de s-a extins mafia. Diplomele ravnite se dau fara sa fi trecut pe la scoala.
Apoi...trebuie si un mic masterat, nu? Facultatea fara master e ca...(imi vin in minte niste comparatii pe care nu le pot scrie). Lumea s-a inscris la masterat. Facultatile s-au adaptat. Nu mai faci 5 ani...faci trei ani plus 2 ani master. Tot cinci. Acum toata lumea trebuie sa aiba licenta+master.
Pai, daca toti au asta...sa evoluam! Un doctorat? Ok; ne inscriem, platim si asteptam. Trebuie sa publicam? Ei, au facut-o altii inaintea noastra. Copiem din strainatate, eventual din Japonia, ca e mai departe. Pacat cu internetul asta...aduce Japonia chiar in casa vecinului invidios...

Deci Marina: nu ne trebuie doctorate la sac. Nici masterate. Ba nici facultati facute doar pentru diplome. Dar lumea le face, ca cine stie unde trebuie...in sistemul bugetar daca n-ai o facultate, chiar una de la Bolintin, mori referend. Daca ai diploma...avansezi. Chiar daca munca ta e tot aia. Faci master, poate ajungi sef de birou, cu 2 subalterni. Musai sa-l faci...daca nu, e sef unul din subalternii tai. Iar daca toti trei aveti master, faci un doctorat.
Daca nu, te duci la capsuni in Spania. Aer curat, salariu mai mare...si colegi intelectuali. Cu facultate, master...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


referent.....asta e termenul.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Wow!Dai si lupta dupa 8 ani de "foame"!
Voi nu realizati ca dupa 8 ani de batut pasul pe loc nu puteau sa puna decat unii care sa fie cu reflexul: "sa traiti am inteles asa o sa facem !"?
Prima linie trebuie sa fie fara ...defectiuni!
Sunt probleme, OK! , lasa sa se alimenteze presa ca sa nu ramana fara subiecte!
Acum circul chiar si-a atins scopul pt. ca nu sunteti atenti la cursul Euro, la vanzarile care s-au actualizat, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Discutiile gen "Procesul Etapei" din fotbal (ce mishto sport de aiurit boborul!), nu fac decat sa ne indeparteze de adevaratele noastre probleme si sa ne duca spre sperante desarte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Wow!Dai si lupta dupa 8 ani de "foame"!
Voi nu realizati ca dupa 8 ani de batut pasul pe loc nu puteau sa puna decat unii care sa fie cu reflexul: "sa traiti am inteles asa o sa facem !"?
.


Ups! Gand la gand sau inspiratie dupa DC?http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-locale-2012/poporul-voteaza-sa-traiti-1166070
Daca ne luam dupa timp ar cam fi a doua varianta!
In rest, f. jignitor articolul la adresa electoratului!Daca ne cred unii un popor de tampiti s-ar putea sa constate ca se inseala si sa aiba o f. mare surpriza la alegeri!
A nu se lua in consideratie sondajele, romanul asa e el, una spune si alta ...alege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

HAC.....da` io cu cine votez?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cu Mazare, nu ai spus tu ca iti place?
P.S.Corectia de la sot nu se pune decat la sacrificiul pt. libertatea de opinie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Cu Mazare, nu ai spus tu ca iti place?
P.S.Corectia de la sot nu se pune decat la sacrificiul pt. libertatea de opinie!



????????????????????????

Mergi la inceput