Ce inseamna ciocul de rata?

Ce inseamna ciocul de rata? | Autor: mcm2011

Link direct la acest mesaj

Ieri dimineata am gasit in fata usii un cioc de rata si cu busuioc. Banuiesc ca e un farmec dar, nu stiu ce inseamna. Credeti ca e cazul sa imi fac griji?Eu nu cred in vraji si alte nebunii dar, nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Cred c-a fost sinistru sa gasesti asa ceva...Nu stiu ce sa-nsemne ciocul de rata decit tot cioc de rata ( de unde l-o fi luat?). Cit despre semnificatia lui in ritualurile vrajitorilor, ei stiu ce-o fi.

Eu am citit odata o rugaciune, ca prefata la acatist despre un sfint fost vrajitor( Sf Ciprian) si acolo se cerea izbavirea de farmece facute cu tot felul de orori(par, unghii, nenorociri, ce sa mai). Deci daca exista asa rugaciune in literatura(ortodoxa cel putin), inseamna ca exista si vraji si farmece. Nu mi s-a intimplat, dar am auzit si am citit. Cel mai bine e sa vb cu un preot si-ntre timp sa te rogi mai mult decit de obicei. Poti da cautare si pe site-uri ortodoxe.

Oricum, nicio putere a raului nu e mai mare decit a Domnului, deci nu te speria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Arunca-le la gunoi si traieste-ti viata linistita in continuare. Astea sunt aiureli. Cine le-a pus si crede in asa ceva e un cretin! A...si daca stai la casa ia-ti un pitbull. Imagineaza-ti ce CIOC va face "vrajitorul" cand se va intalni cu cainele.

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Tu vorbesti serios? adica stai in franta si ai gasit asa ceva? ca in ro nu m-as mira ca sint destui creduli care cred in asa ceva...dar in franta? o fi fost tot vreun romin care le-o facut/pus...daca ar exista asa ceva (vraji/farmece) fiecare s-ar marita cu cine ar vrea si-ar face averi peste averi ..aruncind o vraja si altele asemenea! Nu exista asa ceva...este doar imaginatia oamenilor si autosugestia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

nu m-as fi mirat daca erai in romania...
eu zic sa nu ii dai importanta, mai ales ca nu crezi in de-astea...din cate am citit pe net se pare ca se folosesc la vrajitorii...
roaga-te, e cel mai bun remediu!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm2011 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu mi-am facut mare griji,aproape ca uitasem de faza asta. Ideea e ca nu am niciun cunoscut sau prieten roman aici. Banuiesc ca si-o fi batut joc cineva de vreo rata salbatica de pe aici si a aruncat-o unde a nimerit. Stau la 10 metri de un rau si sunt cateva rati in el. Am preferat sa cred asta.

P.S. Tare faza cu pitbull-ul :))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Vrajitoria nu se practica doar in Romania.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput