Mamici din Grecia (14)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Lume,lume
Pup pe mamici existente si viitoare si pe copilasii lor
Succese la gradinite si scoli!:)
Eu nimic deosebit...azi am facut melcii pe cere ii cumparasem de la Inka din vara
Nu am curajul sa i aleg pe cei din gradina...or fi buni oare?
In rest aici vremea e adorabila, m am programat la clinica la Paris pe 8 ianuarie.....deci vedeti ca nu prea am multe de zis
Seara buna si pt miine..... pui tandoori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Buna dimineata fetelor!!

Alex nu iti face probleme cu Bia ca ai sa vezi ce repede invata stiu 2 copii romani care s-au dus la gradi fara sa stie o boaba greceste si dupa o luna isi corectau parintii.Cantecelele cu culorile de la zuzunia sunt pe youtube scri zuzunia- hromata dar nu o stresa ca nu faci nimik eu asa patesc cu Luka daca nu vrea el pot sa ma dau eu peste cap nu zice si gata.Tot ce a invatat a facut-o ca a vrut el si asa in joaca de exemplu culorile le-a invatat cu ajutorul unui xilofon colorat ii ziceam eu acum lovim cu betisorul culoarea rosie,galbena roz etc si asa a invatat.Spor la bb2 sa dea dumnezeu sa fie bine si sa vina asa cum va doriti despre pastile nu am nici o idee ca nu am avut probleme.
Mamica11 ai dreptate cu educatoarele si tare mi-a prins bine azi sfatul tau ca imi zice educatoarea ,,Doamna dar Lukas nu stie nici o poezie?'' si ii zic ba da doamna peste 20 dar in romana ca eu copilaria mi-am pertrecut-o in Ro si nu stiu cantecele in greaca dar am incredere in experienta duneavoastra de pedagog ca o sa-l invatati si in grEl stie si in greaca vreo 4-5 cantecele invatate de pe youtube dar probabil nu a vrut el sa zica cand la pus ea.
Oana ce fata mare ai tu acolo vorbeste si merge singura cu bici Ma bucur mult ca sunteti bine
Carmaw eu stiu ca nu toti melcii sunt comestibili socrul meu merge la camp si aduna dupa ploaie si mi-a zis ca trebiue un anume fel nu toti.El are un butoi in care ii tine vreo saptamaana si le da sa manance numai faina si macaroane ca sa elimine verdeata din ei abia apoi sunt buni de mancat.Eu nu pot nici sa ii vad in oala dar sa si mananc
Moro e frumos Giorgos dar si mai frumos ca ii respecti dorinta sotului mai ales ca a fost asa important bunicul pt el.Hai ca mai e o luna si vine piciul mult dorit sper sa stea cat mai mult la caldurica ca e mai bine pt el.Va pup fetele fug sa iau piticul de la gradi ca sapt asta a stat doar ore 8:30-10:30 de acomodare de sapt viitoare sta pana la 12:30 si abia din a treia sapt stam program normal pana la 14.Va pupacim pe toate si fac o strigare ca poate ne vad si celelalte fete Anouk ,Teo pe unde umblati ca ne e dor de voi si de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

saluare fetelor!!eu am pus la fiert ardei umpluti,in cuptor am un chec,eu la 12:15 o iau pe bya,dar sper sa mearga soata sa o ia ca am o lenee.la noi a batut un vant azi-noapte...acum e soare dar tot e vant.bya sa trezit putin mucioasa,i-am dat o vit c,trebe sa-i iau imunomix grip ca e bunicel.lukasnicolas,ei da nu vrea sa stie sa scrie,citeasca etc?stiti ce ma enerveaza pe mine chestiile astea?apoi nu daia il dau la gardi?sa invete normal k altfel il invatam acasa si gata,au astia niste idei de-ti sta mintea in loc..fimea de ex stie culorile in romana toate le stie si in greca,dar incurca kitrino cu prasino asta e.i-am luat si foarfeca sa taie,dar cum spui si tu cu cat insist eu mai mult ea numai vrea.ecum in ro a invatat poezii si cantece intr-o luna de nu-i mai atcea gura asa va invata si aici.in fine eu aprob si fac ca mine...mamica11 azi ce bucataresti?pupici fetelor o zi buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Mi s-a facut deja rau citind despre melci dragelor. Niciodata nu m-am gandit serios dar acum chiar imi umbla prin minte: cum ii scoateti fratilor din partea tare? Se trag prin suflare cu gura? Sau ies la fiert si alea plutesc ? Alta idee nu am . Lamuriti aici o nepriceputa .
Cu educatoarele chiar asta e ideea. Le asiguri de increderea ta in priceperea lor si eventual te arati dispusa sa pui umarul daca iti explica ce si cum.
Dar daca voi credeti ca au inebunit doar aici de cer o mie de lucruri stiute inseamna ca nu stiti ce inseamna gradinita in Bucuresti Fiica-mea cea mare s-a considerat doi ani aici la gradi in vacanta fata de cate a invatat de la 3 la 4 ani la nr.50 de unde am mutat-o. Cantece frate invata nu la,la,la cu culori. Cate 4-5 strofe pe dinafara , multe erau asa lungi plus poezii plus alte o suta de nimicuri. (inutile de altfel dupa cum s-a dovedit )
Si la noi e vant cu soare . De gatit am gatit varza calita insa pentru ca piticii nu prea o mananca lor le-am pus la cuptor o budinca cu macaroane si branza + crema galaktos.
Am o salata foarte faina insa , un fel foarte cret de marouli cam mov cafeniu la culoare dar dulce si buna . Asta le place foarte tare cu castravete proaspat prin ea si multa lamaie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Am terminat si eu mancarica supa crema de ciuperci , mazare cu pui si o salata de maruli cu ceapa verde ca am gasit azi in laiki proaspete.

Mamica11 melcii ies singuri la fiert dn cohilia lor saracii am vazut la socra-miu procedeu si m-am ingrozit .Ii arunca asa vi in apa clocotita brr mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

A, am inteles. E acelasi principiu ca la midii inseamna. Care nu se deschide in apa clocotita inseamna ca era moarta si nu se mananca. Se scoate si se arunca. Ma tot intrebam exact ce faci ca nu intra furculita in cohilie asa cum intra la midia ce s-a desfacut>
Si eu gatesc des supe creme sau de ciuperci sau de legume mai ales pentru ca nu isi da nimeni seama exact cat de multe legume am pus eu de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,am revenit mi-am luat mandra de la gradi,e putin mucioasa,pana luni sper sa-i treaca.mamica11stiu ce cer si in romania,can am duso eu pe Bya in febr,la 3 ani si5 luni imi tot zicea educatoarea ca nu tine creionul bine in mana,ca depaste cand coloreaza mie mi se pareau tampenii adika ce naiba toti copiii stiu sa coloreze instantaneu?!lu'fimea de ex nu-i place sa coloreze,eu sunt antitalent total.ma gandeam hai ca in ro,au faza asta ca la 3 ani sa stie sa numere,sa spune enspe poezii dar vad ca si aici la fel.ei asta e invatam.eu nu mananc vietati ciudata,pana am mancat eu kalamari si octapodi a durat ceva timp dar scoici,melci etc nuuu.imi place si mie supa crema de ciuperci dar alor mei nu,asa ca conformez cerintelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna ziua dragele mele
Da stiu ce tip de melci sa adun Burgundia...stiu sa i pregatesc ,sa le dau faina de mincare, sa i spal ,sa i curat!
Ies f buni!
Da, procedeul e barbar dar nu se cunoaste altul.....problema e ca nu stiu daca acum se mai aduna caci se pare ca se imperecheaza
In rest nimic ce nu stiti in afara de faptul ca Choupylica al meu e cam prostut si insist pt analize de singe si ecografie
Cit despre mine...azi noapte mi a amortit bratul....
O fi de bine???
Si aici e cald si vint si nu mi place ca mi intra praf in ochi!
fetele mele mari si mici ..pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Mamica11 intru si scriu si aici
Noi am fost la doctor joi si suntem in grafic bb avea 2500,maine intram in 37 sapt adica 36 incheiate si ne revedem cu doc nu sapt asta aialalta...nu mi-a coborat inca burta nu da semne ca s-ar grabi ceea ce evident ma bucura si e totul ok acolo in burtica ...adica mergem pe naturala cu epidurala,la diabalkaniko.
Maine asteptam si dulapul si o sa spalam /aranjam hainele brotacelului :)
Interesante toate discutiile despre gradi!
Ioannoula si eu zic sa vbesc in ro daaar zi ca esti cu rudele sau cu alti copii/parinti/prieteni mi se pare un pic cum sa zic nepoliticos fata de ceilalti sa vbesc in alta limba si ei sa nu inteleaga...sau sa stau sa traduc ei si atunci copilul cand se mareste sa spuna...ce te chinui hai sa vbim aceeasi limba...ca tot o stii...Cand sunt singura cu el da voi vbi in romana dar in rest inca nu stiu cum sa-l fac sa nu fiu nepoliticoasa si nici sa nu-l ametesc de cap :)
Cam atatica de la noi...va tinem la curent :)

36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

neata
Miha pupicel la brotacel:)
Eu nimic special ieri trebuia sa fiz o brocanta organizata de englezi dar nu a venit NIMENI!'succes 'total'...
Noi am fost la taverna si iar am adus mincare pt Choupy cu care azi sper sa ma duc la analize
De mincare am supa de rosii,chiftele si diverse alte ramasite...deci nu gatesc nimic!
Am cumparat niste croissante jumatate coapte sa vedem ce o fi de capul lor.....in rest o sa fac eu baghete fr
Aici dimineata si seara e racoros
Pupicei si o sapt frumoasa!!

Mergi la inceput