Bobocei de sept-oct 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

daniela cine picteaza panza?

tarcul ca tarcul, dar pe mine ma "roade" parchetul. Toata casa o am cu vedere la parchet si ma gandesc la mom in care o sa mearga in picioare ... nu aluneca pe parchet? Eu vreau sa pun covoare in toata casa dar Lucian spune ca o sa ne mutam la casa in 2 ani si el nu ar investi in covoare pe care nu stim sigur daca le putem refolosi la casa.

+ 16 Tudor si Stefan


si eu sunt de parere cu sotul tau. nu are rost sa investesti. sigur vor mai cadea, dar face parte din copilaria lor. Lucas aluneca de multe ori chiar si pe covor, plus ca el nu prea merge, mai mult alearga, cade si se ridica. avem pe la colturi la mobila puse coltare rotunjite, pe unele le-a dat jos, dar asta e.
si sa stii ca exista sosetele cu antiderapante de silicon. eu am nimerit unele proaste la inceput, dar iarna trecuta m-am desteptat. am cumparat unele cu bulinele antiderapante mai mari pe talpa, cam scumpe cei drept, dar nu prea a mai alunecat cu ele

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 21+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

daniela, mersi de compliment, esti o draguta .
ce fain ca stii sa pictezi! eu sunt anti-talent, pana si fi-miu deseneaza mai bine ca mine .

eu am oroare de covoare, sunt bune doar sa tina praful in ele. si gunoaie, frimituri...pe mine ma enerveaza si astea mici, de tinut in camera copiilor, am unul cu trasee/stradute/parcari pe care se joaca ei, mereu trebuie sa-l scutur, ca in 2 zile se face de parca e sac de praf. ai mei nu au alunecat cine stie ce pe parchet/gresie, se gasesc sosetute antiderapante sau incaltari cu talpa aderenta. sau, daca e vara, cu piciorusul gol nu aluneca.

cu parchetul/gresia problema nu e de alunecat, cat ca iarna tin rece, pt mine e singurul inconvenient. si pt ca eu am adoptat autodiversificarea (la momentul potrivit va zic si de asta, daca e cineva interesat), cred ca as fi murit de nervi sa curat resturi de mancare de pe covor. asa, pe gresie cu mopul merge imediat curatenia.



Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuki

daniela, mersi de compliment, esti o draguta .
ce fain ca stii sa pictezi! eu sunt anti-talent, pana si fi-miu deseneaza mai bine ca mine .

eu am oroare de covoare, sunt bune doar sa tina praful in ele. si gunoaie, frimituri...pe mine ma enerveaza si astea mici, de tinut in camera copiilor, am unul cu trasee/stradute/parcari pe care se joaca ei, mereu trebuie sa-l scutur, ca in 2 zile se face de parca e sac de praf. ai mei nu au alunecat cine stie ce pe parchet/gresie, se gasesc sosetute antiderapante sau incaltari cu talpa aderenta. sau, daca e vara, cu piciorusul gol nu aluneca.

cu parchetul/gresia problema nu e de alunecat, cat ca iarna tin rece, pt mine e singurul inconvenient. si pt ca eu am adoptat autodiversificarea (la momentul potrivit va zic si de asta, daca e cineva interesat), cred ca as fi murit de nervi sa curat resturi de mancare de pe covor. asa, pe gresie cu mopul merge imediat curatenia.



Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3


ce adevar graiesti cu diversificarea si covoarele

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 21+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aaa pai atunci ma calmez si eu. Multumesc

dAniela, nu ma refeream neaparat la costuri ci la talent. Te felicit. Poate iti seamana bb si iese un Monet Si sora mea e talentata cu desenul/pictura iar eu am un semitalent la fotografie.

Tzuki m-ai facut curioasa cu autodiversificarea (daca am retinut bine )

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

aaa pai atunci ma calmez si eu. Multumesc

dAniela, nu ma refeream neaparat la costuri ci la talent. Te felicit. Poate iti seamana bb si iese un Monet Si sora mea e talentata cu desenul/pictura iar eu am un semitalent la fotografie.

Tzuki m-ai facut curioasa cu autodiversificarea (daca am retinut bine )

+ 16 Tudor si Stefan


toate la timpul lor, Anne. presimt atunci niste discutii furtunoase, n-are rost sa le incepem asa de devreme.

daca insa esti curioasa, poti da o cautare dupa baby led weaning (sau autodiversificare) si o sa vezi cam in ce consta metoda. pot sa-ti spun doar ca la noi a avut succes maxim, eu nu i-am dat celui mic niciodata sa manance (ma rog, in afara ca i-am bagat tzatza in gura cat era sugar), in rest a mancat singur. pe la 1 an si 2-3 luni manca f bine cu tacamurile. toate aceste succese au venit la pachet cu multa, multa, multa mizerie in jurul mesei lui bebe, cu multe haine spalate, insa eu zic ca - odata trasa linie - merita cu varf si indesat.

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

anne mi s-a spu ca tinand cont de varsta si de faptul ca sarcina este obtinuta prin FIV nu pot naste DECAT PRIN CEZARIANA!!! desi nu vad relevanta, sunt tz-shpe femei care au facut fiv si-au nascut natural...oricum nu mai merg la acelasi medic si actualul nu s-a pronuntat inca...
in ce priveste patutul noi ne-am orientat spre unul pliant pe care-l putem folosi si ca tarc...de lemn vom face mai incolo...gresesc?


17+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

legat de covoare...este adevarat ca tin praf si sunt greu de curatat, dar cand a inceput andrei sa mearga in patru labe prin casa am acoperit tot parchetul / gresia cu covor...isi inrosea genunchii de la cat se tara de jos, plus ca chiar si vara sa stai direct pe gresie (cu ciorapi in picioare) este destul de rece...
chiar si acum, ca este baiat mare, isi plimba masinutele peste tot prin casa,tarandu-se pe jos, mai ales pe holul unde am gresie...butuseii aia cu antiderapant sunt buni daca sta numai in picioare, dar al meu se joaca pe unde il apuca...in toate pozitiile :)
si cel putin butuseii pe care i-am vazut eu sunt destul de grosi...nu am gasit un model mai subtire cu care sa poata umbla vara...
asa ca eu sunt pro covoare pe jos :)

va pup si va doresc un weekend placut!

ramona, ma bucur ca ai primit un rezultat bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

copil sa stea numai in picioare? poate de la adolescenta incolo

se gasesc ciorapei cu talpici, nu stiu cum le zice, au talpa din piele intoarsa sau un alt material aderent. eu aici unde m-am mutat am numai parchet si gresie, putin le pasa lor ca isi inrosesc genunchii. mie insa imi pasa, si inca destul de mult, daca trebuie sa dau prea des cu aspiratorul .
ai mei au un fix cu picioarele goale, iarna, vara, nu conteaza pt ei. pt mine nu e confortabil, insa ei a bazdaci, cum le pun sosete, cum le dau jos (idem papuci, sandale, botosi). si daca lor le convine asa, apoi atunci sa stea cum vor. vad ca nu se imbolnavesc des, deci le prieste mediul asta ostil .


Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

cunosc si eu ceva despre autodiversificare, am tot citit mai mult in engleza niste articole....eu am o parere buna despre asta...poate voi incerca si eu cu bb meu dar cum spunea si Tzuky dezbatem mai incolo


lalu85 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna dragutelor,

Ati scris nu gluma in 2 zile! Am terminat si eu de citit. Eu nu mai am noutati, am trecut doar sa va salut!

Aaaa, si rog pe cine se pricepe sa ma adauge si pe mine in lista: UM: 15.12.2011, DPN: 20.09.2012, Bucuresti, 31 ani. Mai trebuie ceva?

Multumesc, pupicei si somnic usor!

19+

Mergi la inceput